Test: Gigabyte GA-X58A-UD9 - Exkluzivní TOP model Gigabyte vyzývá ASUS na souboj titánů! Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Friday, 25 June 2010
Přejít na obsah
Test: Gigabyte GA-X58A-UD9 - Exkluzivní TOP model Gigabyte vyzývá ASUS na souboj titánů!
Gigabyte GA-X58A-UD9: parametry a příslu
Gigabyte GA-X58A-UD9: Funkce a vlastnosti
Gigabyte GA-X58A-UD9: Funkce a vlastnosti
Gigabyte GA-X58A-UD9: Základní deska
Gigabyte GA-X58A-UD9: Deska a čipy pod drobnohledem
Gigabyte GA-X58A-UD9: Testovací sestava a testy
Gigabyte GA-X58A-UD9: BIOS
Gigabyte GA-X58A-UD9: Provozní vlastnosti a OC
Gigabyte GA-X58A-UD9: Závěr a hodnocení

 

  • Gigabyte GA-X58A-UD9: Provozní vlastnosti a OC

Začněme informováním o taktovacím potenciálu, který Gigabyte X58A-UD9 nabízí. Jak jsme již několikrát prozradili, k testu jsme nedostali plně prodejní verzi, ale před-produkční vzorek, který přivezl kurýr přímo z vývojového oddělení společnosti. BIOS, který byl na desce obsažen, byl laboratorního rázu a nesl značení E23. Jak můžete vidět tak deska se v CPU-Z hlásí jako X58A-UDP7 a nikoliv jako X58A-UD9. To je znak rané verze, která nikdy neměla přijít do prodeje. Pravděpodobně měl být původní název, takový jak jej můžete vidět na obrázku. Překvapující bylo, to že když jsme přefleshovali BIOS na verzi F1, název zůstal nezměněný. To samé se opakovalo po aplikování nové verze F2, na které jsme také provedli OC testy.

Netušíme proč, se název po nahrání nového BIOSu, který je určen koncovým zákazníkům nezměnil. Pravděpodobně před-produkční vzorky mají kdesi tento název zafixován schválně a nejde změnit. To, ale není předmětem testu a zmiňujeme se o tom, jen tak pro zajímavost. Pojďme si rozebrat OC potenciál, který jsme za pomoci dvou procesorů odhalili.

Jako první jsme se snažili zjistit maximální možnou frekvenci QPI sběrnice. Dosáhli jsme totožného výsledku, jako se základní deskou Gigabyte X58A-UD7. Deska nás z BIOSu byla schopna "pustit" do prostředí Windows s frekvencí BCLK až na 225MHz. Přičemž dalších 5MHz navíc se dalo doladit pomoci utility Easy Tune 6. Bohužel, se nám nepodařilo ani jednu z těchto frekvenci vyladit do naprosté stability. Základní desku jsme měli půjčenou krátce a ještě ke všemu jsme tu měli spoustu dalšího HW, který bylo zapotřebí bleskově otestovat. Kdyby bylo více času věříme, že bychom se dostali výše. Přesto rozdíl v OC s běžným Core i7 nebude oproti levnějšímu modelu nikterak zásadní. Napájecí kaskáda je naprosto stejná a druhý napájecí konektor v tomto případě nic nezachrání. Zkoušeli jsme, jen tak ze "srandy" i jak vysokou frekvenci pro Core i7 920 v revizi D0 dokáže stabilně na "vzduchu" UD9 udržet. Máme vyzkoušeno, že náš testovací procesor je schopný stabilně fungovat až na 4300MHz na "vzduchu". Taktovali jsme tedy, co to dá a dostali jsme se na plně stabilní frekvenci 4240MHz (212x20) při napětí 1.418V. Obstojný a plně dostačující výsledek. Přesto s takto "levným" procesorem neukáže produkt svůj pravý potenciál, který je v jeho hloubi ukryt. Situace se naštěstí obrací, když si chceme začít hrát s poněkud ideálnějším procesorem pro tuto základní desku.

Vyzkoušeli jsme také taktovat náš testovací Core i7 980X v ES (inženýrský vzorek) provedení a dosáhli jsme podstatně lepšího výsledku se vzduchovým chlazením, než na Asus Rampage II Extreme, se kterou jsme původně tento procesor otestovali. S touto starší, ale stále velice povedenou deskou jsme se dostali na maximální možnou frekvenci 4700MHz. S Gigabyte X58A-UD9 nám přálo štěstí a za stejných chladicích podmínek jsme dosáhli frekvence 4771MHz (170x28) při napětí 1.528V. Působivý výsledek, vzhledem k použitému chlazení.

Potencionální uchazeče o tuto desku budou určitě ze všeho nejvíce zajímat dosažené frekvence "pod" dusíkem. Taktování za použití extrémních metod je velice snadné a na aktuální "základovce" vysoce dobře vyladěné. Dosažení extrémních frekvencích, nebude dělat nikomu sebemenší problém a dosáhne zcela jistě nadprůměrně dobrých frekvencí. Cold Bug se často neprojevuje a musíme uznat, že Gigabyte X58A-UD9 je pro extrémní taktování jednou z nejlepších voleb. Zvláště, když toužíte po "skolení" světového rekordu v benchmarcích za pomoci tří a více grafických akcelerátorů. Dle CPU-Z screenshotu není dosažení vysokých frekvencí problémem ani pro šesti-jádrová CPU. A jak se vlastně deska popere s obyčejným Core i7 obsahující čtyři-jádra? Není problém dosáhnout BCLK frekvence "pod" dusíkem okolo 240MHz! A to je dámy a pánové jedna z nejvyšších možných frekvencích, kterých je možno na této platformě reálně dosáhnout.

  • Spotřeba

Ti co řeší spotřebu, si nikdy nekoupí žádnou high-end komponentu. Toto je nepsané pravidlo, které není žádnou novinkou. Nad vysokou spotřebou komponent, se ve většině případů pohoršují pouze jedinci, kterým v PC tiká prehistorický procesor s mohutnou spotřebou. Jelikož dnes recenzujeme nekompromisní high-end produkt, musíme od něj očekávat mírně vyšší spotřebu, než u ostatních desek. Bohužel jsme naměřili o závratný kus vyšší spotřebu, než u ostatních dříve testovaných desek. Přesto se nic neděje, jelikož jsme s tím počítali. Dva můstkové řadiče nForce 200 spotřebují 2x12W a to se samozřejmě na naměřené spotřebě musí odrazit. Když odečteme od naměřených rozdílů těch 24W, co spolykají řadiče, dostaneme se stejně vždy k vyšší spotřebě, než u ostatních desek. Je tedy zřejmé, že jsme opět narazili na odchylky při měření, jelikož se nejedná o závratné rozdíly. Je ale taky možné, že si Gigabyte X58A-UD9 řekne o nějaký ten "Wattík" oproti ostatním modelům navíc. Naštěstí s rukou na srdci můžeme říci, že těch pár wattů nám všem může být ukradených. Zvláště v tomto nekompromisním segmentu, kde se nehledí na cenu a spotřebu, ale pouze na samotný výkon a OC.

  • Teploty

Teploty jsme změřili bezdotykovým teploměrem na samotných chladičích. Předem tedy upozorňujeme, že se nejedná o teploty samotných čipů, ale chlazení. Přesto rozdíl bude velice malý a bude v rozmezí několika málo stupňů celsia. A co jsme to tedy tím měřením vlastně zjistili? Zjistili jsme, že Gigabyte X58A-UD9 je zřejmě nemocnou deskou, neboť topí o slušných pár stupňů více než by bylo zdrávo. Ne děláme si pouze z vás srandu. Základní deska nemá "teplotu" a vyšší naměřené hodnoty se odvíjejí od spotřeby. Nejen že dvojice čipů od společnosti Nvidia solidně "papá", ale také i topí. Zvýšené teploty oproti modelu UD7 jsou tedy způsobeny těmito řadiči. Upozorňujeme, že ne všechny naměřené teploty v tabulce můžete vzájemně mezi sebou porovnávat. Měření probíhala za odlišných ročních období, což se solidně může projevit na naměřených teplotách. Poté například nadměrně "topivá" Asus Rampage III Extreme byla změřena v počítačové skříni, která byla přeplněna 120cm ventilátory.

Gigabyte X58A-UD7 jsme měřili na stole a nebyla v žádném případě ofukována ani jedním ventilátorem. Věříme, že kdybychom měli desku "ukotvenu" ve skříni, dosáhli bychom na jižním, tak severním můstku minimálně o 2 stupně celsia lepších výsledků.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1500x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1730x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3896x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1277x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1250x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1212x
Komentářů: 1