Strana 7 z 7
- Gigabyte P55-UD3R: Závěrečné hodnocení.
Článek již máte téměř kompletně za sebou a teď už jen zbývá si přečíst závěr a udělat si vlastní názor na recenzovaný produkt. Vše potřebné jsme vám v recenzi ukázali, a tak byste prakticky měli vědět, zda-li je Gigabyte P55-UD3R pro vás tou pravou. Teď si to zrekapitulujeme.
Začněme příslušenstvím. To není vůbec špatné a vzhledem k ceně desky je dostačující. Viděli jsme již mnohem dražší desky, které jsou prodávány, se stejně "střídmým" příslušenstvím. Přesto, dle našeho názoru tomu něco chybí. Kdybychom v balení našli alespoň takový FireWire Bracket a nebo o dva SATA kablíky více byli bychom spokojenější. Ale to bychom chtěli zřejmě moc, jelikož toto je standardní výbava, kterou naleznete u osmdesáti procent prodávaných desek s čipsetem P55. Jenže desku si nekupujeme pouze kvůli příslušenství, tak si proberme rozložení komponent na desce a její provedení. V dnešní době narazit na desku, která by neměla povedený Layout je asi stejně reálné, jako se opít rohlíkem. Gigabyte měl vždy vkusně odvedené Layouty a od tohoto zvyku neodstoupil ani u nových sérií základních desek. Přesto, že je řeč o levném modelu, výrobce se snažil, aby deska vypadala k světu, a aby rozložení komponent bylo co nejlépe odvedeno. Jeho snaha nevyšla zkrátka a deska je v tomto ohledu uspokojující. Starý dobrý Ultra Durable 3, kterým se deska chlubí, stále neztratil nic ze svého lesku a díky němu UD3R je kvalitním produktem za nízký finanční obnos. V taktovacích možnostech deska nezaostává a pro normální uživatele by měla být plně postačující. Dosažení frekvence 220-230MHz této desce nemůže činit sebemenší problém. Jestli se mezi vámi najde někdo, komu by toto nestačilo, tak se budete muset zaměřit do jiného spektra a řádně připlatit. I když si nemyslíme, že ten příplatek za to stojí. Tato základní deska se nám jeví jako výborný kandidát do sestavy s procesorem Core i3. Díky své nízké ceně a dobrému OC potenciálu by se z této desky mohla stát královna prodejních statistik. Desku jsme testovali řádně dlouhou dobu a nesetkali se s žádnou komplikací, která by nám kazila dojem z takto povedeného výtvoru. Jediným mínusem, na který jsme narazili, byl nedostatečný počet linek pro druhý PCI-Express slot. Takže tato deska je na tom podobně jako konkurenční Asus P7P55D, které jsme vytýkali také pouze nízký počet linek. Je sice pěkné, že výrobce se na krabici chlubí podporou CrossFireX, ale k čemu je nám to platné, když druhá karta bude nehorázně brzděna. Ostatně toto je již prakticky low-end, kde se na Multi-GPU konfigurace nehraje. Výrobce zde dal druhý slot jen pro nalákání neinformovaných zákazníků, kteří s největší pravděpodobností dvě grafické karty v PC mít nikdy nebudou. Pro ty, co chtějí mít více grafických karet, anebo je již mají ve svém počítači, tak jsou zde dražší modely, které nejsou o mnoho dražší, ale zase co do výbavy jsou na tom lépe.
Z Gigabyte P55-UD3R máme dobrý dojem a musíme konstatovat, že se jedná o podařený produkt pro masy. S konkurenčními deskami ve stejné cenové kategorii si může podat "ruce", neboť nabízí to samé a rozdíly zde nejsou kdoví jaké. Takže když budete vybírat novou desku v cenové relaci okolo třech tisíc korun, s klidným svědomým můžete volit podle své oblíbené značky. Desky všech výrobců jsou si vyrovnanými soupeři. Této desce by dost pomohlo zlevnění, kdyby stála rovné dva tisíce osm set korun, tak by byla zcela bezkonkurenční volbou ve vyšším low-endu na P55. Aktuální cena se ohybuje těsně nad 3000 korun s DPH i tak na P55 platformě mezi lépe vybavenými modely nabízí velmi dobrý poměr cena-výkon.
Za zapůjčení desky děkujeme společnosti Gigabyte
Za zapůjčení pamětí DDR3 děkujeme společnosti Kingston
Za zapůjčení procesoru Core i5 děkujeme společnosti Intel
|