TEST: GIGABYTE X570 AORUS XTREME – Jednoduše nejlepší X570 základní deska pro RYZEN? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 26 srpen 2019
Přejít na obsah
TEST: GIGABYTE X570 AORUS XTREME – Jednoduše nejlepší X570 základní deska pro RYZEN?
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti, chlazení a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Základní deska

Začněme u balení, které je větší, než jsme zvyklí. Krabice je velmi pěkná, jednoduchý design jde přesně ke stylu desek.

Uvnitř kromě samotné desky najdeme rozsáhlé příslušenství. Specialitou je rozhodně AORUS RGB FAN COMMANDER, tedy speciální modul do skříně, který umožňuje připojení dalších RGB prvků a ventilátorů a samozřejmě kompletní ovládání přes aplikaci (žádné RGB LED pásky ale nejsou součástí balení).

Kromě něj je v balení velká spousta klasického příslušenství, kvalitní opletené kabely atd. Gigabyte také pochopil, že doba ovladačů na DVD je dávno minulostí (opravdu nechápu výrobce, k čemu DVD k deskám ještě dávají, drtivá většina uživatelů si ho nemá ani na čem pustit). V tomto případě tedy vše najdeme na USB Flash disku.

  • Základní deska

Samotná základní deska je pak velká, má formát E-ATX, a tak si dobře rozmyslete a zjistěte, aby se vám vešla do vámi zvolené skříně. Je to masivní deska s fyzicky zesílenou konstrukcí.

Kvalitativně je kategorií sama pro sebe. Tak silné PCB se opravdu hned tak nevidí, k tomu extrémně kvalitní komponenty a napájení, tohle posouvá hranice hodně vysoko.

(nechtělo se mě sundavat všechno z naší desky, takže obrázek je z tweaktown.com)

Samozřejmě deska má AM4 patici, je kompatibilní s RYZEN 2000 a RYZEN 3000 procesory. Dále najdeme fyzicky zesílené 4 sloty pro DDR4 paměti. Celkem je možné zatím osadit až 128GB paměti a to i ECC moduly. V závislosti na osazené generaci procesorů pak deska umožňuje dosažení určitých taktů. U RYZEN 2000 je to 3600MHz u RYZEN 3000 pak paměti dokáží i více než 4400MHz. XMP je podporováno.

Deska je kompletně zakryta, ale není to jen tak ledajaký kryt, většina toho co vidíte je totiž kov a slouží jako pasiv. Má dva díly. Vrchní slouží jako dodatečný pasiv pro chlazení M.2 SSD disků. Spodní pak chladí čipset a rozvádí teplo dál. Deska tedy nabízí samozřejmě všechny PCIe linky ve standardu 4.0. To znamená 2x vyšší rychlosti a větší propustnost, než má PCIe 3.0. Vzhledem ke kvalitě hned 8vrstvého PCB v tomto případě, Gigabyte nemá nejmenší problémy splnit nároky a poskytnout kvalitní ničím nerušený přenos signálu i energie.

Konkrétně tedy najdete trojici M.2 slotů, všechny tři jsou plně PCIe X4 4.0 a umí i SATA režim. Dále jsou zde tři fyzicky zesílené PCIe x16 sloty, ale jen ten první má plných 16 linek. Další mají 8 a 4 linky. CrossFireX a SLI je podporováno, ale podpora těchto systémů ze strany AMD a NV je už dost otázkou. MultiGPU je ale možné. I ten slot s PCIe 4.0 8linkami má propustnost jako 16linkový PCIe 3.0. Na desce také najdete 6x SATA.

Pokud jde o další výbavu, zahrnuje samozřejmě rozsáhlou nabídku USB ve všech provedeních. Deska má třeba hned 2 konektory pro přední USB 3.0, také 1 pro přední USB 3.1. Nechybí USB 3.1 gen2, 3.0 a také Type-C. Čím potěší některé je dvojice LAN, kdy jedno je klasická Intel 1Gbit síťovka, druhé je ale síťovka od AQUANTIA s 10Gbit. Kromě toho má deska i Wi-Fi 6 s BT5 a to dokonce Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax a dvojitou anténou. Integrovaná zvukovka je sice ALC 1220, ale má speciální elektroniku pro posílení a zlepšení zvuku a jde jednoduše o jedno z nejlepších integrovaných zvukových řešení na základní desce vůbec.

Samozřejmě je toho mnohem více. Deska má duální BIOS, celou síť různých detektorů a senzorů. Nechybí kvalitní zpracování konektorů pro napájení (24 + 8 + 8pin), kdy netypicky je ten hlavní 24-pin natočen na bok. Je zde hromada konektorů pro ventilátory (i ty jsou otočeny na bok). 2+2 konektory pro RGB, speciální OC PEG power konektor atd. Deska nese i přímo ovládací prvky na sobě, má segmentový display i signalizační diody a měřící body. Vše v kvalitním pracování a více než bohatém množství. Ke všemu je zde samozřejmě kvalitní BIOS a SW podpora v podobě aplikací pro Windows.

A jak tedy tohle všechno funguje v praxi?



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 161x
Komentářů: 0
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1695x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1845x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3931x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1300x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1268x
Komentářů: 1