Strana 5 z 5
Gigabyte se hodně snaží a jeho nabídka X570 desek je vynikající, až tedy na jednu věc :). Kvalitou u svých desek nešetří v žádné cenové hladině, má třeba i ten vynikající mini-ITX model, má samozřejmě výborné ATX, a králem je tedy E-ATX AORUS Extreme. Škoda, že Gigabyte v nabídce chybí stejně kvalitní zajímavá mATX X570 :(. Nicméně dnes nás zajímá hlavně ta vůbec nejluxusnější edice, tedy GIGABYTE X570 AORUS XTREME.
Je málo věcí, které se dají téhle desce vytknout. Popravdě řečeno, je v mnoha ohledech jednou z nejlepších základních desek na trhu vůbec napříč platformami, a řekl bych, že je aktuálně nejlepší X570 deskou vůbec. Kvalita zpracování je třídou sama pro sebe. 8vrstvé PCB, silná a extrémně efektivní napájecí kaskáda a skvěle řešené chlazení celé desky jedním obřím pasivem, to se hodně povedlo.
Je zde i řada chytrých detailů, kdy kromě toho pasivu, díky kterému jde o nejlépe klasicky a naprosto tiše chlazenou X570 desku na trhu, kdy ten pasiv zároveň slouží jako přirozená ochrana desky, jsou zde například ty na bok otočené konektory na pravé straně. Z luxusních prvků výbavy nechybí určitě nejlépe zpracovaná ALC1220 integrovaná zvukovka vůbec, i když tady bych řekl, že vzhledem k ceně desky mohl Gigabyte použít ještě nějaké lepší řešení třeba od Creative apod. V minulosti to udělal. No a samozřejmě u takto drahé desky nepřekvapí už přítomnost velmi drahé 10Gbit síťovky, kvalitní Wi-Fi a mnoha mnoha dalších prvků.
Fungování této desky je absolutně bezchybné, na některých deskách nedosahují nové AMD RYZEN 3000 procesory inzerovaných maximálních boost taktů, což však není problém procesorů, ale kvality desek. Na této dokonce maximálně uvedený boost takt mírně přesahují už v základu. Evidentně jde tedy o kvalitu desky a jejího napájení i chlazení. A tahle je v mnoha ohledech nejlepší, co na trhu a mezi AM4 deskami vůbec najdete.
Dříve testovaná malá mini-ITX GIGABYTE X570 I AORUS PRO WIFI se nám hodně líbila a udělala velký dojem. Stanovila tak naše očekávání ohledně kvalit nových Gigabyte X570 desek. Ač jsme si nemysleli, že je to možné, Gigabyte je dnes testovanou GIGABYTE X570 AORUS EXTREME jednoznačně překonalo. Tento model posouvá hranice a je vším, čím by měl TOP model v nabídce být.
Špičkové vysoké nadstandardní zpracování všeho, včetně drahých materiálů i unikátních prvků si však vybírá svou daň. A tím se tedy dostávám k vlastně jediné skutečné výtce a negativu, který bych u téhle desky vypíchl. A to je cena. Tahle mainstreamová AM4 deska totiž stojí 20 990 korun vč. DPH. Tedy stejně, jako bude stát 16jádrový RYZEN 9 3950X, který pro ni vyjde v září. Tenhle posun cen v mainstreamu naštěstí vyvažuje ten obrovský posun výkonu a kvality, ale stejně. Problém s tou cenou mám hlavně proto, že v redakci používáme GIGABYTE X399 AORUS XTREME pro ThreadRipper 2950X. A to je deska, která je v některých prvcích ještě extrémnější. Přesto z nějakého důvodu stojí 12 500 korun, zatímco X570 verze je za 20 990 korun? Nemám pro to vysvětlení.
Takže narovinu, cena je strašná. Chápu, že řada prvků tohoto modelu je velmi velmi drahá a je důvod, proč je na běžných deskách v téhle kvalitě a v téhle četnosti nevídáme. Ale téměř 21 tisíc korun, to je hodně. Možná by trochu pomohlo, kdyby Gigabyte nepřidával do balení ten AORUS modul pro RGB a ventilátory, technicky vzato není třeba a řada skříní, zejména těch lepších, podobné řešení obsahuje. Možná by to tak několik tisíc ušetřilo, uvítal bych tedy v prodeji minimálně verzi bez toho modulu. Na druhou stranu, kdo tyhle TOP modely desek kupuje, tak už je mu asi jedno, zda stojí 15 nebo 20 tisíc a chce prostě to nejlepší. V tomto ohledu tedy mohu zcela s jistotou prohlásit, že tohle je jedna z nejlepších, dokonce bych na základě dosavadních zkušeností řekl, že je vůbec nejlepší AM4 základní deskou na trhu. Pokud pro vás cena nehraje roli, je naprosto skvělá. Je hodně prvků a inovací, které tenhle model má a rád bych je viděl v budoucnu jako standard i na levnějších deskách (otočené všechny konektory napravo, funkční pasivní chlazení celku sloužící i jako kryt, efektivita napájecí kaskády, posílení zvuku atd.). Odnáší si zaslouženě naše maximální doporučení a nejvyšší ocenění. Snad se dočkáme i nějaké mATX varianty v podobném stylu ;).
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|