Strana 3 z 5
- Testy a výkon desek v praxi
Aktualizovali jsme testovací sestavy. Pro srovnání tedy použijeme nový RYZEN 9 3900X procesor, tak novější RYZEN 7 2700X. Pro všechny platformy je použito 2x 8GB DDR4 3200MHz CL14 pamětí G.Skill FlareX a grafickou kartou je nový AMD Radeon RX 5700 XT.
Otestovali jsme tedy několik oblastí, které prověří funkčnost a možnosti desek. Samozřejmě nečekáme žádné markantní rozdíly, nějaké rozdíly by mohly dělat ale BIOS a jejich vyladění.
Testy slouží hlavně pro prověření a pořádné zatížení desky, abychom zjistili, zda funguje, jak se očekává. Rozdíly mezi základními deskami se stejným čipsetovým řešením, pak už udává hlavně třeba vyladění BIOSu a možná stupeň výbavy. Mezi čipsety už ale mohou být rozdíly vyšší, dané jak technologií čipsetů, tak desek, tak vyladěním BIOSů. Všechny platformy jsou testované na základních parametrech.
Z hlediska fungování a výkonu, jsme nenarazili na žádný problém. Samozřejmě RYZEN 9 3900X s 12jádry/24vlákny je mnohem výkonnější procesor než předchozí jen 8jádrové TOP modely v podobně 1800X/2700X, takže tady je rozdíl celkem znatelný. V rámci platforem to ale dle očekávání nevypadá na nějaký velký rozdíl. Mini-ITX deska od Gigabyte nemá sebemenší problém a menší deska neznamená menší výkon ;).
Novinkou u X570 platformy je PCIe 4.0. To znamená, že deska má propustnost 2x větší na linku, než PCIe 3.0, samotný X570 čipset má celkově 4x vyšší propustnost, než X470/X370 předchůdci. Projevuje se to v některých ohledech i u výkonu grafické karty, kdy nový Radeon RX 5700XT, který jsme pro testování použili, má PCIe 4.0 nativně. Největší rozdíl je ale ve výkonu nových SSD NVMe disků, které už mají také PCIe 4.0 rozhraní na kterém dosahují až 5000MB/s, zatímco když je dáte do PCIe 3.0, tak mají jen něco maximálně kolem 3500MB/s. V případě disků už tedy je nízká propustnost PCIe 3.0 brzdou.
Gigabyte použilo na tuhle malou ITX desku samozřejmě lepší integrovaný zvuk. ALC1220 s posíleními, i když těch je méně než na větších deskách, kvůli prostoru pochopitelně. Proti levnějším řešením postaveným na ALC 1200 je tu velký rozdíl, proti ALC 887 je rozdíl naprosto diametrální. U novější X570 generace desek, které mají lepší PCB je přínos toho i v kvalitě integrovaného zvuku. Nižší rušení apod. Snad jen zamrzí, že deska má jen 3 konektory a nemá digitální vstup/výstup.
Podívejme se dále, a na provozní vlastnosti desek a jak se to má s tím taktováním ...
|