Strana 5 z 5
Jestli vás zajímá, zda můžete nový 12jádrový RYZEN 9 3900X procesor strčit i do takhle malé desky, tak můžete :). A zvládne i ten chystaný 16jádrový RYZEN 9 3950X. Ano, samozřejmě nemůže mít tak okázalé napájení a chlazení, jednoduše by se na desku nevešlo, ale to, co má, je dostatečně kvalitní a dimenzované, aby si s poměrně nenáročnými RYZEN 3000 procesory poradilo. A to včetně možného taktování, kdy doporučuji pro domácí použití opravdu jen PBO.
Ideálně i u této desky platí, že osaďte RYZEN 3000 procesor a co nejlepší chlazení na něj a pokud chcete vyšší než základní výkon, zapněte PBO v RYZEN Master a osaďte k tomu buď 3200MHz paměti na CL14 nebo 3600MHz na CL16 či nižší a máte vystaráno. Gigabyte a jeho malá, ale kvalitní GIGABYTE X570 I AORUS PRO WIFI vše zvládá naprosto bez potíží.
Určitým zdrojem obav může být samozřejmě ten malý ventilátor na tom kombinovaném pasivu. Problémem však v praxi není. Aktuální BIOS opravil drobné problémy s jeho řízením a v běžném provozu se ventilátor sice točí, ale slyšet není, zejména když desku máte zavřenou ve skříni. A možná se docela hodí, protože ten pasiv chladí jak X570 čipset, tak současně NVMe SSD. A PCIe 4.0 modely disků se dokáží docela zahřát a tady je vlastně ohříváte zespodu čipsetem a ze strany ještě grafikou.
Přesto teploty čipsetu v zátěži kolem 50°C, teploty na SSD kolem 60°C a ventilátor stále ještě nejede na limitu, kdy by byl jasně slyšet. Pozor na osazení SSD z druhé strany desky, u některých skříní by mohl být problém, pokud by to SSD mělo na sobě pasiv, u některých to ale problém není. Je ovšem hezké mít dvě M.2 pozice na mini-ITX desce. Velice oceňuji.
Jsem rád, že GIGABYTE X570 I AORUS PRO WIFI dostála očekáváním. Chtěl jsem kvalitní malou mini-ITX desku se špičkovým zpracováním a výbavou, vhodnou i pro velmi výkonná PC a CPU a přesně taková tahle deska je. Já prostě nemohu z praxe říci o ničem, čím by mě zklamala, čím by v praktickém testování vykázala nějaké problémy či nedostatky apod. Špičkový výkon, špičkové zpracování, výbava výborná atd.
Ano, vzhledem k tomu že je to Mini-ITX pro třeba výkonná HTPC, možná by potěšil digitální výstup u zvuku, možná by u některých hodně moderních skříní mohl chybět konektor pro přední USB 3.1, ale to jsou asi maličkosti. Vše zásadní tu prostě je a velice se mě líbí to kvalitní zpracování, chlazení a funkčnost. Je to sice malá deska, ale má prostě vše, co od kvalitní X570 desky očekáváte. Potěší i ty, kteří chtějí kvalitní desku k procesoru s Integrovanou grafikou. I když k levným RYZEN 3000G je tahle deska přeci jen overkill, ale uvidíme, co nadcházející 7nm generace RYZEN 4000G ;).
Ale bohužel je tu jedna drobnost, která trochu kazí náladu. Ano, vyšší cena X570 desek útočí i zde. Tahle pěkná malá deska stojí totiž ne úplně pěkných a malých 5950 korun vč. DPH. Na druhou stranu, výběr kvalitních AM4 desek ve formátu mini-ITX není zrovna bohatý a tahle je jedna z mála na X570 platformě se všemi novinkami, tedy na nejlepší běžné desktopové platformě vůbec a má prostě výkon, zpracování i výbavu odpovídající vyšší třídě desek. Takže pokud překousnete tu cenu, je skvělá. Jednoduše jedna z mých nejoblíbenějších desek na trhu dnes a přál bych si hodně, aby měla i větší mATX variantu. Ta však bohužel zatím Gigabyte v nabídce jeho X570 desek chybí.
Co nechybí je extrémní E-ATX model dokonce snad jediný X570 na trhu bez ventilátoru. Ale na tu se podíváme někdy jindy. Pokud chcete postavit malý, ale zatraceně výkonný počítač na nové AMD RYZEN 9 platformě, je GIGABYTE X570 I AORUS PRO WIFI skvělý základ.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|