Strana 3 z 9
- Gigabyte X58A-UD7: Funkce a vlastnosti
Omlazená série X58 desek se značením "A" nepřináší pouze nové standardy do zatuchlých vod High-Endu, ale také něco málo nových technologii a vychytávek. My vám je teď dopodrobna popíšeme. Slajdu máme pro vás připraveno celkem osm a tak nebudeme zdržovat a jdeme na to.
První propagační snímek informuje o 24-fázovém napájení procesoru. Začněme tedy popisem této libůstky. Na papíře to vypadá velice slibně a působí to dojmem nezastavitelného ledoborce, který při extrémním OC bude trhat rekordy. Bohužel tomu tak není, jelikož vše ať vypadá sebe lépe, nemusí tak vždy být. Jedná se totiž pouze o reklamní trik, jelikož napájecí kaskáda procesoru není dvaceti čtyř fázová, jak se nám snaží výrobce vnutit pomocí cívkového pole a reklamní dokumentace. Reálný počet fází je pouze dvanáctimístný. Fáze jsou zapojeny za sebou v sérii po dvou kusech, což by mělo snížit digitální šum a dopomoci k lepším OC výsledkům. Ale že by se šlo o několika násobně lepší řešení než u konkurence, se říci nedá. Druhý odstavec je určen patici procesoru. Ta je standardu LGA1366 s podporou procesorů Core i7, Core i7 Extreme a Intel Xeon. QPI sběrnice je nastavena na základním taktu, jako u všech ostatních desek s čipsetem X58 a to 6,4GT/s, jak jsme si již řekli v předchozí kapitole. Výrobce nás neošidil ani o podporu USB 3.0 a SATA 3, čímž se samozřejmě řádně vychloubá. Novinkou u desek s čipsetem P55 byla technologie Smart Dual Lan. Jde o velice chytré řešení, jelikož sítové konektory jsou mezi sebou propojeny a v případě potíží s jednou LANkou systém automaticky přepne datový tok na druhý čip. Tímto odpadá spousta starostí ohledně funkčnosti LAN sítě, s čímž jsme již párkrát problémy měli. Poslední odstavec na fotografii líčí připravenost desky pro tři grafické akcelerátory s podporou rozhraní PCI-Express 2.0. Můžete zde zapojit buď tři Geforce do 3-Way SLI anebo tři Radeony do modu CrossFireX, čímž dostanete brutální grafický výkon, jenž bude dostačovat pro plnohodnotné hraní ve vysokých detailech i na třech monitorech s vysokým rozlišením.
Tento snímek nám ukazuje technologické pokroky v Gigabyte Technology. V roce 2006 přišla firma se zlepšovákem. Nebylo jim nic menšího než dobře známá technologie Ultra Durable. Rok poté dostala se do druhé fáze, což dopomohlo k lepším taktovacím vlastnostem a nižšímu zahřívaní celého systému. V roce 2007 Asus představil světu EPU čip, který vypínal nepotřebné fáze v sestavě a dopomáhal k snížení odpadního tepla a spotřeby. Gigabyte nemohl zůstat pozadu a tak nám představil technologii DES, která je té od konkurence velice podobná. Rok 2008 byl hojný na podařený hardware a pamatujeme se, že jsme si v té době pohráli s hodně namakanými komponentami. Ten rok, ale nebyl výjimečný pouze v tom. Gigabyte nám totiž představil již třetí revizi Ultra Durable, se kterou se setkáváme na základních deskách až do dnešní doby. Tato technologie hodně přispěla k dobrému OC potenciálu GB desek a také kvalitě a vysoké výdrži. Loni s P55 deskami přišla 24 fázová napájecí soustava pro procesor. Tu jsme vám již představili, a tedy víte jak je tato "feature" v reálu na tom. Smart 6 a 333 jsme vám již dávno představili, takže jestli netušíte, oč se jedná, nalistujte si starší recenzi na P55-UD6.
Tento prezentační snímek vám ukazujeme z důvodu poreferování o zvýšené životnosti desky díky použití kvalitních součástek v obvodu. Zvýšená vrstva mědi je dobrá pro snížení impedancí a tím pádem dopomáhá k lepším výsledkům při taktování. Také lépe odvádí teplo a tedy i snižuje celkové zahřívání. Japonské pevné kondenzátory prodlužují životnost desky, protože se tak rychle "nenafouknou" a nezničí se jako ty klasické, jež se ještě před nedávnem osazovaly na pomalu každou druhou desku. Nízko-profilové řídící mosfety netopí tolik jako ty klasické, a to má rovněž blahodárný vliv na zahřívání. Zalité cívky s ferritovým jádrem jsou vhodné pro desky, kde je zapotřebí snížit odpor v napájení (příznivé pro taktovaní) a také ztlumit energetické ztráty.
Samozřejmě, že 24 fází je značně honosné číslo, které budí dojem dokonalého napájecího systému. Výrobce se snaží z této vlastnosti v marketingovém oddělení vyždímat maximum a tak nás informuje o zlepšeném výkonu takového soustavy. Ke vší škodě se zde neuvádí proti jaké desce nebo spíše proti jakému druhu napájení je to porovnáno. Takže vypovídající hodnota tohoto testu napájecí soustavy je pro nás velice malá. Výrobce klidně mohl porovnávat s tou nejslabší napájecí soustavou, kterou osazuje na nejlevnější desky pro Nehalem platformu.
Další vymoženosti, co si popíšeme, jsou USB 3.0, u kterého výrobce značí až 10x větší rychlost oproti staršímu standardu. Konektory SATA 3.0 jsou vyvedeny z řadiče Marvell SE9128 a dokáží pomoci RAIDového pole 0 nahnat až 4x vyšší rychlost oproti běžným diskům v klasickém zapojení. USB Power Boost je zde za účelem zlepšení kompatibility a rychlosti USB zařízení. Dle výrobce je tato originální technologie schopná dobít USB zařízení až o 40% rychleji než přes běžný port.
SATA 3 dokáže podstatně navýšit přenosové rychlosti jak při čtení tak zápisu. Ačkoliv pevné disky založené na tomto novém a málo rozšířeném standardu nejsou tak rychlé jako SSD disky, tak přesto mohou dopomoci k navýšení rychlosti a reakcí systému.
Něco jiného je USB 3.0, které je ideálním společníkem k vysoko kapacitním flesh diskům a vysokokapacitním čtečkám. Jak můžete pozorovat na fotografii, tak zrychlení je opravdu znatelné a ušetří vám oproti staršímu USB spoustu času jak při kopírování tak při zápisu.
Řadič pro PCI-Express linky z platformy X58 nese v základu 42 linek. Na Gigabyte X58A-UD7 je to vyřešeno tak, že v případě použití dvou grafických karet poběží obě v modu 16x. Tři grafické karty pojedou v nastavení 16x,16x a 8x. Jestli se mezi vámi najde nadšenec, který má v plánu si do PC osadit čtyři grafické karty, může počítat, že každá pojede v počtu linek 8x.
Tolik k teorii a nyní už pěkně do praxe. Podívejme se na to, co tahle deska skutečně nabízí …
|