TEST: Gigabyte X58A-UD7: Modrá síla s bohatou výbavou pod váš modrý blesk Intel Core i7 Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Středa, 12 květen 2010
Přejít na obsah
TEST: Gigabyte X58A-UD7: Modrá síla s bohatou výbavou pod váš modrý blesk Intel Core i7
Gigabyte X58A-UD7: Balení a parametry
Gigabyte X58A-UD7: Funkce a vlastnosti
Gigabyte X58A-UD7: Základní deska
Gigabyte X58A-UD7: Speciální chlazení v základu
Gigabyte X58A-UD7: testovací sestava a Testy
Gigabyte X58A-UD7: BIOS
Gigabyte X58A-UD7: Taktování a provozní vlastnosti
Gigabyte X58A-UD7: Hodnocení

 

  • Gigabyte X58A-UD7: Taktování a provozní vlastnosti

Než vám ukážeme, jak si deska vede ve spotřebě a zahřívání, tak vám ukážeme jakých výsledků jsme dosáhli s naším redakčním procesorem Core i7 920. Jelikož většina z vás, co si tuto desku pořídí, bude taktovat na vzduchu, tak jsme provedli test OC vlastností pouze se vzduchovým chlazením. Pro chlazení procesoru jsme vybrali jeden z nejlepších chladičů na trhu a to Noctuu NH-U12P SE2. Tento chladič společně s dvěma ventilátory je schopen slušně uchladit procesor na plně dostačujících frekvencích. Pro taktování jsme použili v době testu nejnovější BIOS, který byl na webu výrobce. Je to verze F3, která byla na taktování krásně dostačující a dosáhli jsme s ním velice pěkných výsledků.

Ano maximální frekvence, na kterou jsme se dostali, nás až tolik nezajímá, jelikož zde záleží na tom, jak dobrý kus procesoru se vám dostal do rukou a také na tom jak výkonným chlazením disponujete. Rozdíly budou napříč deskami se lišit velice málo. Přesto se pochlubíme frekvencí, které jsme dosáhli. Procesor Core i7 920 v revizi D0 se nám podařilo udržet plně stabilním na frekvenci 4208MHz s napětím 1.376V. Tato frekvence vydržela hodinový test v OCCT a dalších zátěžových programech.

Teď přejděme k tomu, co je pro nás nejzajímavějším a tím jest dosažené maximální BCLK. Zahraniční fora jsou přeplněná uživateli, kteří se chlubí frekvencemi nad 230MHz. Řekneme vám, že takovéto frekvence pro čipset X58 jsou již doslova šílené, ale ne nereálné pro stabilitu, když víte co a jak nastavit. Nám byla deska ochotna naběhnout na 225MHz jako nic. Bohužel z této frekvence jsme se neradovali dlouho a brzy jsme museli z důvodu nestability mírně jit dolů. Podařilo se nám, procesor udržet na stabilní frekvenci 220MHz! pro BCLK. Výborný výsledek, který ocení každý s výkonným chladičem a dobrým kusem křemíku, ze kterého půjde vytáhnout frekvence okolo 4500MHz.

Již víte jak dobrá je Gigabyte X58A-UD7 na taktování, tak již jen zbývá si porovnat spotřebu s jinými deskami. Porovnali jsme ji proti Gigabyte EX58-UD4P a Asus Rampage II Extreme. V tomto případě jsou již rozdíly větší než ve hrách a tedy nemůžeme tvrdit, že máme co dočinění s odchylkami při měření. Každá deska si řekne o nějaký ten Watt navíc nebo méně. Záleží samozřejmě na tom, o jakou desku se jedná. Rozdíly ve spotřebě jsou také měřitelné i mezi dvěma totožnými modely. Každý kousek "křemíku" je originál a rozdíly jsou jak v taktovacím potenciálu (u desek až tak moc ne), teplotách, tak i spotřebě i když mnohdy jsou pouze nepatrné. Nebudeme chodit okolo horké kaše a přejděme tedy ke spotřebě.

Spotřebu jsme změřili na dvou frekvencích. S procesorem na základní frekvenci a na 4,0GHz. Gigabyte X58A-UD7 si řekla v klidovém režimu o 174W a o 277W pod zátěží v 3D Mark Vantage. Asus Rampage II Extreme v idle režimu "zkonzumovala" o nepatrné 3W více a pod zátěží rovné 4W navíc. Starší Gigabyte EX58-UD4P má ve stavu bez zátěže spotřebu stejnou jako UD7, tedy pouze o jeden Watt více, což klidně může být odchylka při měření. Pod zátěží je situace naprosto stejná. Když jsme přetaktovali procesor na 4,0GHz, tak jsme se dostali na spotřebu pro UD7 ve stavu bez zátěže na 230W. Rampage II Extreme dosáhla totožného výsledku. Pod zátěží si řekla UD7čka o 2W více. A UD4P skončila v tomto testu nejhůře ze všech, spolykala o 3W pod zátěží více a v klidovém režimu o rovných 5W navíc.

Teploty měříme laserovým bezdotykovým teploměrem, takže naměřené hodnoty by měly být co nejpřesnější. V tabulce jsou zobrazeny všechny desky s čipsetem X58, které jsme kdy testovali. Naše měření ukázalo, že testována "základka" je na tom v oblasti teplot velice dobře a řadí se na první příčku v této oblasti. Největší podíl na tom má velice kvalitní chlazení, které je dobře rozmístěno a jeho plocha je dostatečně veliká, aby se mohlo teplo co nejrychleji předávat vzduchu. Chlazení na této desce je tedy velice schopné a vzhledem k tomu i jak vypadá, se jedná téměř o nejlepší řešení, které mohl Gigabyte na tento model osadit.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1601x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1797x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3914x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1288x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1259x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1224x
Komentářů: 1