Strana 9 z 9
- Gigabyte X58A-UD7: Hodnocení
Takže Gigabyte X58A-UD7 bychom měli probranou do nejmenšího detailu, a nezbývá nám nic jiného, než si udělat závěr a udělit desce nějaké to hodnocení. Jako první si desku zhodnoťme po stránce provedení. Barevné podání a styl je perfektní a deska působí extravagantním dojmem. Světle modrá s bílou k sobě pasují jako "zadek na hrnec" a je radost pozorovat takovou krásně barevně laděnou základní desku v počítačové skříni. Layout je čistý a nemáme k němu výhrad. CMOS baterka je umístěna na rozumném místě, stejně jako Debug display a tlačítko power s resetem. Počet konektorů pro ventilátory je na High-end poměry dostačující a jejich rozmístění je provedeno také zcela logicky. Chlazení jižního můstku je sice převzaté již ze starších desek s X58, ale to mu neubírá na kráse. Navíc dokáže excelentně chladit a to je to hlavní. Chlazení IOH můstku je vyřešeno podobně jako v minulém případě. Slitinová základna s žebrováním u prostřed, doplněná vodním blokem a možnosti připevnění pasivního chladiče se slušnou žebrovanou plochou není ke škodě. Což vlastně jde znát i podle slušného snížení teplot, které se pohybuje okolo 30%. Mosfety si drží výborné teploty a nehrozí, že by jste se museli obávat nestability z důvodu příliš vysokých teplot.
Chlazení je dobře vyměřeno a nemusíte se obávat, že byste zde neosadili nějaký veliký chladič. Situace se obrací při použití těch největších "monster". Ne že by zde se nedali osadit, v tom problém není. Potíž je ta že když na tuto desku připevníte některý z obrovitánských chladičů (například TH IFX-14 ), tak přijdete o možnost osazení třech paměťových modelů. Chladič zasahuje přes první tři sloty pro paměti a to není zcela jistě dobře. Je ale zase pravdou, že takto veliké chladiče bezproblémově osadíte na strašně malé procento základních desek. Takže toto nemáme Gigabytu za zlé. Noctua NH-U12P se zde bezproblémově vejde a to bude 99% běžných uživatelů stačit.
BIOS je jako dělaný pro extrémní taktování za pomoci kapalného dusíku. Voleb je zde "mrtě" a zcela jistě se zde každý "taktovač" vyžije do sytosti. Profilů pro ukládaní OC nastavení je dostatek, což je u High-endové desky povinností. Zvláště proto, že drtIvá většina těchto desek během svého života jede minimálně s nížeji přetaktovaným procesorem. Taktování této desce jde jedna báseň. Dosažení vysokých frekvenci BCLK není žádným problémem a dokonce i "levný" procesor Core i7 920 přetaktujete na fantastické frekvence, které musejí každému stačit. Samozřejmostí je, ale nutnost vysoce výkonného chladiče. Pro tuto "základovku" je ideálním společníkem vodní chlazení. Ne až tak kvůli osazenému vodnímu bloku, ale spíše dobrým OC výsledkům. V redakci máme EVGA X58 Classified, kterou jsme podrobili také důkladným OC hrátkám a musíme uznat, že Gigabyte X58A-UD7 si vůči ní nevede ani náhodou špatně. Dosažené výsledky jsou si velice blízko a cenový rozdíl je značný. Požadujete-li dobrou a kvalitní desku pro taktování, budiž tento produkt pro vás vhodným kandidátem k úvaze o jeho pořízení.
Přibalené příslušenství nevybočuje ze zažitých tradic a Gigabyte nám servíruje veliké balení našlapané spoustou vychytávek. Příslušenství je bohaté a my zde nic nepostrádáme, takže z tohoto pohledu UD7 opět splnila přecevzetí, které ji inženýři v továrně zadali. Technologii je na desce spousta. Od 24-fázové napájecí kaskády (která je vlastně 12-fázová jak jsme si již popsali), až po "fičurku" 333 a další. Všechny můžeme jen chválit, jelikož jsou zde pro uživatelé, a jak můžeme tvrdit již teď, tak zcela jistě pro spokojené uživatelé. Nejde jinak než mít z těchto technologii radost. Něco přijde k užitku méně něco více, nic nového.
Během testu jsme nezaznamenali s deskou žádné komplikace. Fungovala ve všech případech výborně a to se cení. Taktování ji jde jako po másle a při nastavení téměř jakýchkoliv hodnot v BIOSe deska bez problémů naběhla. Když si shrneme hodnocení, tak UD7 je vydařeným produktem, kterému by každý nadšenec do High-end hardwaru měl věnovat svou pozornost. Taktovací potenciál je fantastický, stejně jako provedení desky a BIOSu. Základovka zbytečně netopí a drží teploty na rozumných mezích, na jaké jsme navyklí z dřívějších modelů. Vodní blok je zdařilým plusem pro uživatele, kteří uvažují o chlazení sestavy levnějším vodním okruhem. S deskou jsme byli nadmíru spokojeni a velice nás nadchla. Tento model patří do kategorie luxusního hardwaru, kde se na poměr cena-výkon nehledí. Přesto je cena za tento drahokam nadmíru způsobilá a můžeme podotknout, že se investice oplatí. Jsme zvědaví, na cenu vyššího modelu UD9, který se brzy objeví v obchodech i v naší recenzi. Jestli bude ještě lepší než UD7, tak máme jistotu v tom, že EVGA X58 Classified nebude jedinou modlou pro extrémní overclockery. Nemůžeme jinak než udělit tomu zdařilému a vyladěnému produktu vysoké hodnocení a naše jasné doporučení.
Pokud chcete kvalitní, vybavenou a vysoce funkční základní desku pod váš Core i7, pak si rozhodně Gigabyte X58A-UD7 pořádně prohlédněte. Přesně tohle totiž nabízí. Nás jen zajímá, co ještě lepšího může nabídnout absolutní TOP model, známý jako X58A-UD9, který si také brzy představíme. Nicméně za něj zaplatíte poměrně o dost více a těžko si představit, co ještě lepšího může umět. Rádi to zjistíme …
Za zapůjčení děkujeme společnosti Gigabyte
|