Strana 5 z 6
- Provozní vlastnosti a taktování
Ještě než se podíváme na závěr, řekněme si něco o provozních vlastnostech.
Pokud jde o spotřebu je vidět, že UD3 je kvalitní model a protože nemá tak bohatou výbavu, její spotřeba je nižší než u luxusních TOP edic X99 platformy, které jsou výbavou naložené až po střechu.
(Spotřeba testována s grafikou Radeon R9 290X)
Pokud jde o chlazení, nemáme výhrad. Na to, že se jedná o základní model, GB nešetřilo. Dva mohutné (a esteticky pěkné) pasivy na čipsetu a napájení jsou spojeny dlouhou hetapipe. S chlazením desky tedy na to, kam je určena, není žádný problém a i při taktování je chlazení stále dostatečné.
Gigabyte UD3 model rozhodně není deska určena na taktování a nemá k tomu ani speciální výbavu, za kterou si samozřejmě u těch TOP desek také připlácíte. Žádné panely, žádná tlačítka nic takového na UD3 nehledejte. Taktovat se zde dá ale pěkně po staru přes BIOS, nebo přes dodávané aplikace, kde GB připravilo i pár jednoduchých profilů, takže trochu popostrčit frekvence procesoru lze na jedno kliknutí.
Testovaný Intel Core i7-5960X, má 8jader na maximálně 3,5GHz v Turbo režimu, ale lze jej poměrně hodně vytaktovat a samozřejmě je jako všechny Core i7 modely pro X99 plně odemčený pro taktování všemi způsoby. CPU má v základu napětí něco pod 1,1V, jako dlouhodobě akceptovatelné je napětí kolem 1,25V. Na tomto taktu dokáže 8jádrový Core i7-5960X běhat kolem 4,35-4,55GHz, což samozřejmě znamená výrazný růst výkonu proti základu. Jak jsme byli úspěšní, vidíte v grafu.
UD3 není samozřejmě tak pohodlná a úspěšná při dosahování maximálních taktů, nicméně přes 4GHz se u vrcholného 8jádrového CPU snadno dostane také a se zvýšenou spotřebou si kaskáda snadno poradí. V rámci možnosti tedy z hlediska taktování je deska velmi dobrá, ale pokud chcete všechnu tu parádu, výbavu a specializování kolem OC, rozhodně jsou v rámci X99 platformy pro vás určeny zcela jiné modely.
Podívejme se na samotný závěr ...
|