Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
V sestavě máme ASUS ROG Radeon RX VEGA 64 grafiku, nicméně snažíme se v tomto případě vytěžovat hlavně procesory.
Z hlediska spotřeby desky hraje roli osazený procesor. Nové Coffee Lake procesory žerou díky přidání další části čipu o něco více než KABY LAKE. Nová COFFEE LAKE Refresh, které navyšuje počet jader na 8 a s tím i zvyšuje velikost čipu, je výrazně výhřevnější, pokud tedy nezapnete ten limit na 95W striktně (což je u mnoha Z370 desek aktivní v základu právě s ohledem na slabší napájení desek), kdy je spotřeba výrazně nižší, ale to i výkon (až o 15% v některých případech). Nicméně někteří nechali aktivní ten limit i u testované desky, protož jsou některé recenze 9700K/9900K divné, protože vykazují nízké teploty a spotřebu. Je to proto, že i u této desky můžete nechat limit striktně na 95W TDP, pak ale procesor nepojede na ty takty tak vysoké, které Intel uvádí a nebude mít takový výkon jaký ukazují recenze kde limit není.
Pokud pustíte 9700K naplno, tak jak je z výroby, kdy jede vysoko nad 95W limit, je spotřeba a zahřívání procesoru enormní. A s tím samozřejmě musí desky počítat. Obsahují také funkci, kdy můžete aktivovat Turbo takt, na kterém by normálně jelo jen jedno jádro, po všechna. V případě 9700K by tak s tou funkcí mohl jet CPU na 4,9GHz (u 9900K na 5GHz), což vyžaduje velmi výkonné vodní chlazení a i tak to bude topit opravdu hodně.
GIGABYTE Z390 AORUS PRO zvládá taktování, ale model pro taktování to přímo není. Natož pro extrémní uživatele. Má být hlavně cenově dostupnější Z390 deskou. Nicméně Gigabyte samozřejmě musel počítat s extrémními nároky 9700K/9900K a také počítal. I tato deska umožňuje a podporuje 5GHz přetaktování na všech jádrech plně stabilně.
Core i7-9700K a Core i9-9900K jsou extrémní procesory pokud jde o zahřívání a spotřebu. Už v základu bez přetaktování, nebržděné striktním ručním nastavením 95W TDP limitu, topí přes 80°C i se slušným chladičem a žerou k 200W. ASUS umožňuje jejich další taktování. V případě 9700K modelu, který máme k dispozici, je možné s ním dosáhnout na 5GHz na všech jádrech. Hraniční je podle nás 5,1GHz, na což ještě stačí ne tak extrémní napětí. Dokážeme najet i na 5,2GHz s touhle deskou, ovšem to už je s napětím, které bych rozhodně nedoporučoval dlouhodobě, a ne všude je to stabilní. Každopádně GIGABYTE Z390 AORUS PRO všechno zvládá na těch 5,1GHz. A to je co říci, protože spotřeba přetaktovaného 9700K na 5,1GHz dalece překračuje 200W! Uchladit tu malou plochu je tak velká výzva a nic menšího než 360mm AiO na to ani nezkoušejte. Napájecí kaskáda desky jde přes 50°C při taktování, což je výborné a svědčí o vylepšení proti minulé verzi Z370 této desky, která měla výrazně slabší chlazení. Všechno tedy deska zvládá.
Pokud jde o taktování pamětí, Intel platforma není moc vybíravá, ostatně je to proto, že paměti nejsou konstrukčně s CPU tak zásadně svázány jako u RYZEN procesorů, kde jsou i paměti lépe využívány. U Gigabyte se zdá nicméně taktování o něco slabší, konkurence umožňuje i rychlejší než 4133MHz paměti, ale vzhledem k jejich cenám a minimálnímu přínosu (záleží totiž i na časování a to u rychlých pamětí je špatné), to asi nikoho moc trápit nebude, rozhodně ne běžné uživatele této desky.
Takže k závěrům a hodnocení …
|