Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
V sestavě máme ASUS ROG Radeon RX VEGA 64 grafiku, nicméně snažíme se v tomto případě vytěžovat hlavně procesory.
Z hlediska spotřeby desky hraje roli osazený procesor. Nové Coffee Lake procesory žerou díky přidání další části čipu o něco více než KABY LAKE. Nová COFFEE LAKE Refresh, které navyšuje počet jader na 8 a s tím i zvyšuje velikost čipu, je výrazně výhřevnější, pokud tedy nezapnete ten limit na 95W striktně (což je u mnoha Z370 desek aktivní v základu právě s ohledem na slabší napájení desek), kdy je spotřeba výrazně nižší, ale to i výkon (až o 15% v některých případech). Nicméně někteří nechali aktivní ten limit i u testované desky, protož jsou některé recenze 9700K/9900K divné, protože vykazují nízké teploty a spotřebu. Je to proto, že i u této desky můžete nechat limit striktně na 95W TDP, pak ale procesor nepojede na ty takty tak vysoké, které Intel uvádí a nebude mít takový výkon jaký ukazují recenze kde limit není.
Pokud pustíte 9700K naplno, tak jak je z výroby, kdy jede vysoko nad 95W limit, je spotřeba a zahřívání procesoru enormní. A s tím samozřejmě musí desky počítat. Obsahují také funkci, kdy můžete aktivovat Turbo takt, na kterém by normálně jelo jen jedno jádro, po všechna. V případě 9700K by tak s tou funkcí mohl jet CPU na 4,9GHz (u 9900K na 5GHz), což vyžaduje velmi výkonné vodní chlazení a i tak to bude topit opravdu hodně.
GIGABYTE Z390 AORUS XTREME je deska určena pro extrémní taktování. A tak nemáme sebemenší šanci otestovat v běžných podmínkách hranice a limity tohoto modelu. Gigabyte nám s deskou půjčil i Core i9-9900K procesor, takže jsme mohli vyzkoušet, jak snadno s ní lze dosáhnout i 5,1GHz na všech jádrech s tímto CPU.
Core i7-9700K a Core i9-9900K jsou extrémní procesory pokud jde o zahřívání a spotřebu. Už v základu bez přetaktování, nebržděné striktním ručním nastavením 95W TDP limitu, topí přes 80°C i se slušným chladičem a žerou k 200W. V případě OC dalece překračuje 200W! Uchladit tu malou plochu je tak velká výzva a nic menšího než 360mm AiO na to ani nezkoušejte. Napájecí kaskáda desky je jednou z nejlepších za hodně dlouhou dobu. Gigabyte se vrátil částečně ke staršímu designu, tedy tomu účinnému, kdy místo pevných bloků používá skutečné chladiče s hliníkovými pláty. Teplota na VRM nepřesáhne 60°C při taktování, což je vynikající.
Pokud jde o taktování pamětí, Intel platforma není moc vybíravá, ostatně je to proto, že paměti nejsou konstrukčně s CPU tak zásadně svázány jako u RYZEN procesorů, kde jsou i paměti lépe využívány. U této desky je nicméně vše v pořádku, nejlepší paměti, které mám v redakci k dispozici jdou na 4400MHz, což je jejich maximum a přesně tohle deska zvládne nastavit a udržet.
Takže k závěrům a hodnocení …
|