Strana 4 z 5
- Základní deska v praxi, provoz a taktování
Ještě než se podíváme na závěrečná hodnocení, řekněme si něco o provozních a dalších vlastnostech desky v praxi.
Velká část uživatelů prostě vrazí desku do skříně, nainstaluje ovladače a tím to pro ně končí. Maximem je pro některé update BIOSu. U levné D3H desky se asi nepředpokládá nic jiného.
Pochopitelně nechybí pořádně zpracovaný "obrázkový" UEFI BIOS, s duální zálohou pro jistotu. Pro nastavení a ovládání drtivé většiny věcí, včetně jemného doladění však nemusíte do BIOSu chodit a většině budou stačit možnosti, které nabízí SW desky z prostředí Windows, včetně podrobného monitoringu teplot a podobně.
K dispozici máme pro testy procesor Intel Core i7-4790K, tedy to nejlepší co Intel LGA 1150 platforma vůbec nabízí. Navíc je to model zrozený pro taktování. Jak víte z minulých testů, v domácích podmínkách nejsme dnes ani tak moc omezeni možnostmi základních desek, jako samotného procesoru. Obecně tak s naším kouskem končíme na 4,8GHz při 1,375-1,4V při použití vodním all-in-one chlazení.
Levná GA-Z97M-D3H se v tomto ohledu ukazuje pro některé možná překvapivě, jako velmi schopná. Možnosti taktování a nastavení všech základních nutných věcí, jsou docela bohaté. Náš procesor se nám podařilo vytaktovat na 4,7GHz při 1,4V, což není špatné, ale ve srovnání s kvalitnějšími deskami to jasně ukazuje na horší napájecí kaskádu a tak dále. Ovšem je to prostě levná deska. Pochopitelně jak je dnes zvykem, i tento model nabízí automatické taktování. Náš procesor deska zvládla dostat stabilně na 4,3GHz přitom však cpala do CPU více než 1,4V, což nepovažujeme za ideální. Přesto všechno můžeme označit možnosti desky ohledně OC za dostatečné, rozhodně pro všechny případné uživatele, kteří na ni budou osazovat a taktovat slabší CPU jako Pentium G3258 nebo K verzi Core i5.
Začněme u spotřeby. Mezi současnými deskami jsou i při stejném čipsetu a osazení stejným HW poměrně zajímavé rozdíly. Ty jsou dané jednak stupněm výbavy, ale i pravě kvalitou zpracování desky včetně napájení.
Zde se opět ukazuje, že přeci jen se trochu šetřilo. Ačkoliv je to jednoduchá deska se základní výbavou, spotřeba je vyšší než u některých podstatně vybavenějších modelů. Jasně je to jen o pár Wattů, ale prostě ta kvalita se trochu projevuje.
Pokud jde o ostatní provozní záležitosti, deska rozhodně nepotěší kvalitou integrovaného zvuku, kdy prostě to není to, co dnes mají mnohé zvukovky - ale i proto je tak levná. Žádné speciální další věci také nemá. Velmi jednoduché pasivy nejsou v běžném provozu problém, nepustíte-li se tedy do většího taktování s vyšší voltáží na CPU, což je docela zátěž pro kaskádu a osobně bych se bál to dlouhodobě provozovat bez jejího lepšího chlazení. Bez OC je to ale v normě.
Takže k závěru a hodnocení
|