TEST: GIGABYTE Z97M-D3H - absolutní bestseller mezi základními deskami Z97 v testu! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 29 duben 2015
Přejít na obsah
TEST: GIGABYTE Z97M-D3H - absolutní bestseller mezi základními deskami Z97 v testu!
Základní deska
Výkon desky
Deska v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Dnes jsme se zaměřili na jednu z nejlevnějších Z97 základních desek vůbec, která prodejně patří mezi nejpopulárnější modely. Otestovali jsme ji s HW, se kterým asi běžně provozována nebude a postavili ji tak proti TOP Z97 modelům.

Pokud jste čekali, že deska bude o třetinu slabší a na závěr toho všeho testování začne hořet, tak vás zklamu. On ostatně nebyl ani důvod, že by tahle deska nezvládla to, co běžně zvládají ty dražší modely. Jasně, zpracování není tak superkvalitní s extra detaily a specialitami, ale běžné funkčnosti to nijak nevadí. Výkon také není nijak dramaticky nižší, protože prostě Z97 čipset je stejný pro všechny.

Asi nejvíce se v provozu projeví ta nižší cena u OC možností. Ty jsou sice více než slušné, ale proti dražším kvalitnějším deskám je znát, horší napájecí kaskáda, horší chlazení a tak dále. Nějak výrazně na limit taktovaný CPU na vysokém napětí bych na této desce rozhodně nedoporučoval dlouhodobě provozovat, ale nějaké běžné přetaktování při rozumné voltáži nebude problém. A výhodou použití Z97 čipsetu proti třeba B85, je fakt, že taktování je oficiálně podporováno a povoleno Intelem, což na nižších čipsetech není a výrobci desek to tak s menšími či většími úspěchy musí obcházet.

Nízká cena je ale pochopitelně znát hlavně na výbavě desky. Ta potěší spíše majitele staršího HW, pro které nabízí i takové věci, jako PCI sloty, COM, LPT či TPM, což jsou věci, které dnes už většina desek nemá. Nicméně zase zaostává moderní výbava. Integrovaná zvukovka je ona stará generace, chybí DisplayPort, chybí M.2 slot, SATA express a tak dále. Zkrátka je to deska zajímavá hlavně pro méně náročné uživatele, kteří ale chtějí všechny výhody Z97 platformy a přeci jen slušnou desku pro svůj PC ovšem za co nejnižší cenu. Asi se shodneme, že poměrem cena-výkon je to jedna z nejlepších Z97 desek vůbec a těžko se tak divit její popularitě.

Jestli by to ale přeci jen nešlo udělat trochu lépe? Inu šlo. Ale každá přidaná věc vás bude stát peníze. Konkurence má například hodně podobnou desku, výbavou i zpracováním, ASUS Z97M-PLUS, která sice vypadá, že má tu lepší zvukovku, ale ve skutečnosti má ještě horší čip, má však navíc ve výbavě ten M.2 port, což je nakonec jediný rozdíl. Jako taková ale stojí zhruba o 300 korun více, což není málo. Pokud byste chtěli opravdu tu modernější výbavu, tak za ni zkrátka musíte zaplatit. V tomto ohledu vás třeba upozorním na vyšší model Gigabyte Z97MX-GAMING 5. Ta je v základu hodně podobná dnes testované levné verzi. Při bližším zkoumání ale najdete dost rozdílů. Je zhruba o 900 korun dražší, za to ovšem dostanete dost věcí. Má onu lepší integrovanou oddělenou zvukovku s ALC1150, má Killer LAN, má M.2 slot, má SATA Express, má trochu lepší napájení, lepší vzhled a provedení.  Takže je jen na vás, čemu dáte přednost, ale myslím, že je dobře vidět, v čem ten rozdíl cen tkví. Pochopitelně můžete připlácet i dál a pořád to bude hlavně o zpracování, výbavě a od toho se odvíjejících funkcí a možností.

  • Závěr

GIGABYTE Z97M-D3H ukazuje, co dokáže opravdu základní model základní desky od kvalitního výrobce. Patří právem mezi nejpopulárnější a nejprodávanější modely Z97 desek vůbec s bez diskusí skvělým poměrem cena-výkon. Pro běžný kancelářský PC nebo pro méně náročného uživatele udělá skvělou službu. Pokud ale chcete více, musíte zkrátka připlatit, takže názorně vidíte, proč jdou kvalitní dražší desky o tolik dražší.

GIGABYTE Z97M-D3H s klidem doporučíme do běžného PC pro každého, kdo se slušnou a kvalitní desku za co nejnižší cenu, ovšem musíte akceptovat tomu odpovídající stupeň výbavy, pokud chcete zachovat kvalitu. Pochopitelně existují ještě levnější desky, ale to už začínáme šetřit na nesprávných místech. Pokud jde o Z97 platformu, je tohle pro nás základní model v ideální mATX velikosti, která se nám dnes zdá pro běžný PC mnohem zajímavější než větší ATX velikost. Pokud vám takovýhle základ stačí, pak máte vybráno, pokud přeci jen chcete více (což osobně bychom pro domácí PC asi chtěli), pak vás odkážeme na ten dražší mATX model Gigabyte Z97MX-GAMING 5, který v podobném stylu má ale navíc všechnu moderní výbavu, jež je třeba a cena je pořád dost zajímavá.

Hodnocení: 85/100

Za zapůjčení desky děkujeme společnosti Gigabyte

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1799x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1