Strana 2 z 5
Balení desky je také extra proti běžným modelům Gigabyte s charakteristickým designem SoC řady.
Uvnitř však mnoho výbavy není. Jsou zde jen základní věci, ale také několik specialit, včetně speciální upínky pro trojici/čtveřici grafik, speciální konektory pro měřící sondy a další věci.
Samotná deska je klasické ATX velikosti (305x244mm) a základem je Intel Z97 platforma a patice LGA 1150. Deska podporuje DDR3 paměti (až 32GB) a to všechno včetně rychlosti DDR3 3300MHz a více. Na první pohled Gigabyte nevymýšlelo žádné šílenosti v designu, který je vlastně jen barevně nápadný.
Při podrobnějším zkoumání ale najdete prvky, kterými se deska liší od drtivé většiny ostatních Z97 modelů. Nápadné je zejména silné napájení, kde mimo 24-pin najdete i 8+4pin pro CPU a ještě jeden 6-pin pro posílení PCIe napájení grafických karet.
Extra kvalitní je PCB, které má zvýšenou odolnost proti vlhkosti a dalším vlivům, což se hodí extrémním taktovačům. V domácích podmínkách to pak slibuje nadstandardní odolnost. Nepřehlédnutelný je pak velký panel s mnoha tlačítky a přepínači, kterými můžete takto napřímo ovládat řadu funkcionalit a vlastností desky:
Nechybí měřící body, segmentový display a tak dále. Vše pěkně na jednom místě. Zajímavou výbavou je také umístění dvojice USB konektorů tam, kde standardně bývají SATA konektory. To sebou nese ale nevýhodu v podobě menší kvantity standardní výbavy.
Asi největším nedostatkem pro mnohé je absence M.2 portu pro M.2 SSD disk, což začíná být hodně zajímavá možnost, ovšem u této desky je to vzhledem k určení docela pochopitelné a konstrukčně by to byla vlastně slabina u extrémního taktování a jeho následků na PCB desky. SATA konektorů je tak "jen" 6, kdy část je sdílena se SATA Express rozhraním.
Kromě dvou USB konektorů přímo na desce je na zadní straně dalších 4x USB 2.0 a 4x USB 3.0 + ještě další na rozšíření. Nechybí ani dělený PS/2 a grafické výstupy VGA, DVI, HDMI a DP. LAN killer E2200 síťová karta a k tomu integrovaná zvuková karta s extra zpracováním a posílením včetně oddělení PCB.
Osadit lze až 4 grafické karty v kombinaci x8+x4+x4+x4. Dále je zde ještě jeden PCIe x1 slot a dva PCI sloty. Bohužel uspořádání se muselo podřídit té možnosti osadit až 4 grafické karty, což nebývá u Z97 desek obvyklé. Díky tomu je ten první hlavní PCIe x16 slot úplně navrchu, což znamená dost blízko patici procesoru, což bude limitní pro některá chlazení CPU z hlediska jejich rozměrů. Pochopitelně nechybí ani dostatek konektorů pro ventilátory s podporou plné regulace.
Shrnutí: Gigabyte Z97X-SOC Force je nadstandardně kvalitně zpracovaná základní deska, která má za cíl uspokojit ty nejnáročnější, jako jsou extrémní overclockeři. To znamená, že pro běžné uživatele nabízí naddimenzované možnosti i kvality. V oblasti výbavy je jediným nedostatkem absence M.2, ale to lze vysvětlit určením desky, kdy jeho přítomnost na PCB by mohla být i potencionální slabinou pro použití při extrémním OC a jeho vlivům na PCB a elektroniku desky. Ostatní výbava není nic extra, ale dostačuje v každém ohledu.
Podívejme se na desku v praxi ...
|