Strana 2 z 9
- Intel LGA 1156 a Intel P55
Patice LGA 1156
Nový socket není vůbec podobný LGA 775. Má i trochu jiné fungování a bohužel také jinou rozteč děr pro chladiče, takže až na výjimky, pokud výrobce desky nenavrtal díry pro s775 chladiče, tak tam LGA 775 chladič nenasadíte bez příslušného nástavce.
Nicméně výrobci chladičů neotáleli a již dnes je na trhu řada levných chladičů pro LGA1156 včetně populárního Arctic Freezer 7 PRO nebo levnějšího modelu Apline. Výrobci dražších chladičů pak již delší dobu nabízejí ke svým chladičům často LGA1156 sponu. Například máme v redakci k dispozici jeden extrémní Thermalright.
Na obrázcích výše můžete vidět, jak celý LGA1156 vypadá a funguje. Je to stále jednoduché :).
Základem a prvním z řady mainstreamových čipsetů pro LGA 1156 bude Intel P55. Tento čipset je logickým pokračovatelem P45. Ten je stavbou podobný X58 a konstrukčně je samozřejmě odlišný od P45. P55 komunikuje s procesorem úplně jinak a v zásadě jde o to, že Intel přechází od tříčipové konstrukce k dvoučipové.
Dalšími technickými podrobnostmi vás nebudeme zbytečně zatěžovat. Stačí vám vědět, že už jen kvůli své konstrukci nemůže P55 čipová sada spolupracovat se staršími procesory Intel Core 2, protože nemá řadič pamětí ani FSB.
O výbavu jako takovou, se již stará tradiční jižní můstek, kterým se ale od současných příliš neliší. Velkou novinkou bude i to, že Intel pravděpodobně neplánuje uvést pro procesory NEHALEM čipové sady s integrovanou grafickou kartou. Ta se totiž přesune přímo do procesorů a to už na začátku příštího roku. A protože Intel neudělil nikomu (ani NVIDIA) licenci pro výrobu čipových sad s integrovanou grafikou, je zkrátka dost pravděpodobné, že procesory pro LGA 1156 nikdy do základní desky s integrovanou grafikou neosadíte. Ta bude přítomna přímo v některých modelech samotných procesorů. Nicméně stejně zde bude muset existovat něco, co umožní komunikaci mezi integrovanou grafikou v CPU a grafickými výstupy na desce. Tím něčím budou čipové sady H54. Čipová sada P55 nebude jedinou pro základní desky s LGA 1156, ale v letošním roce jedinou na trhu zůstane. Další modely se na trh dostanou až v roce následujícím.
Některé by také mohlo zajímat, že P55 přináší jednu novinku. Protože jsou pravděpodobně dny platformy a čipových sad NVIDIA na platformě Intel sečteny a bez čipsetů NVIDIA podporujících SLI by NVIDIA a zájemci o tuto funkci na platformě Intelu tuto možnost neměli, NVIDIA nakonec kapitulovala a poté, co se SLI jednoduchou formou objevilo v čipsetech X58 spolu s ATI CrossFire, přichází i do P55. P55 logicky pokračuje v podpoře ATI CrossFireX, nově ale přibyla stejným způsobem i podpora NVIDIA SLI. Vše bez jakéhokoliv přídavného čipu – najednou to zkrátka jde.
Už ale dost teorie a přejděme přímo k praktické ukázce desky s P55. Pro úvodní recenzi jsme si vybrali hned jednu pořádnou a tou není nic jiného, než nový ASUS MAXIMUS III Formula. Dnes máte jako jedni z prvních na světě si přečíst její kompletní recenzi, přímo na DDWorld.cz ….
|