Strana 5 z 9
- Asus Maximus III Formula P55 - Pohled na desku
Jak jsme si již zvykli, tak nejvyšší modely desek sou vždy vyladěné k dokonalosti a jejich provedení je vždy odvedeno co možno nejlépe jak by jen šlo. Nejvíce se v tomto ohledu daří Asusteku a jejich nejvyšší modely základních desek, jsou vždy jedinečné ať již kvůli svému designu a nebo díky perfektně rozmístěným součástkám. Než si ukážeme desku celou a popíšeme si součástky na ni osazené, tak si prvně představíme její layout. Ten odpovídá desce, kterou Maximus III Formula je. To jest High End produkt.
Zleva můžete pozorovat PS2 konektor pro klávesnici, dole dvojici USB konektorů, tlačítko pro vymazaní BIOS nastavení, dva USB konektory, 2x(červené) USB , Firewire port, eSATA, LAN,2xUSB a R.o.G connect tlačítko plus jeden USB konektor patřící právě R.o.G. Connectu.
K desce je dodávána externí zvuková karta, kterou Asustek opět reprezentuje jako X-FI čip z laboratoří Creativu. Bohužel opět tomu tak není a čip je od firmy ADI, leč s přidanými funkcemi, na které má patent výše zmíněný Creative. Zvuková karta je to opravdu povedená a oproti naší redakční Asus Xonar, si nevede špatně. Ale pořád je to v podstatě jen integrovaná grafika.
Pohled na PCI-Express sloty naznačuje, že základní deska podporuje 3-Way SLI a 3-WAY CrossFire X. Dále zde nechybí dva PCI sloty pro vaše obstarožní síťové či zvukové karty. Toť, ale není vše, čím se dnes testovaný model chlubí. Na plošném spoji dále naleznete ještě dvojici menších PCI-Express slotů. Jistě jste si všimli, že deska co do počtu konektorů pro vaše ventilátory není žádné ořezávátko a na desce se jich komolí celkově osm, což standardem určitě není.
Počet SATA portů, které jsou přítomné, není rovněž malý, ale spíše naopak. Asus si konečně uvědomil, že běžných šest SATA portů nemusí dostačovat každému uživateli a tak u této žhavé novinky přichází rovnou s desíti!!! Ty leč jsou natočeny do strany, tak jsou klasické a používat je můžete na vše, nač si jen vzpomenete. Červené jsou primárně určené pro disky v SPD modu. Jestli by tyto porty zvládly například i dva disky v RAIDu 0 jsme nezkoušeli, ale určitě to zjistíme. A v dalším testu této desky si to objasníme.
Novinkou, se kterou Asus u desek s čipsetem P55 přichází je tzn: Extreme Design. Jedná se o nový styl uchycení pamětí a grafických karet do slotů. Samozřejmostí je to, že Extreme Design není jen pouze o těchto dvou věcech, ale o spoustě dalších. Ale o tom až jindy. Zobáčky na PCI-Express slotech nejsou až tak úplnou novinkou, mohli jsme je již vidět například na minule recenzované Asus P6T Deluxe OC Palm a nebo Rampage II Gene. Paměťové sloty, jak jsme se již zmínili, spadají rovněž pod Extreme Design a novinkou, kterou můžete vidět, jsou také zobáčky, starající se nám o uchycení pamětí do slotů. Zobáčky jsou přítomny pouze na jedné straně. Na druhé straně se paměti zacvakují do speciálně utvořeného zoubkovaného prostoru, kde drží jako přibité.
V napájecí kaskádě v oblasti procesoru, se nachází celkově devatenáct fází, z toho tedy usuzujeme, že sedmnáct fází je zde určeno pro napájení procesoru a zbylé dvě pro operační paměti. Takto naddimenzované napájení je zde z jednoho jediného důvodu-pro taktování s tekutým dusíkem. Při kterém nároky procesoru na energii jsou doopravdy šílené a také z důvodu stabilnějšího napájení. O jednu fotografii výše jsou vedle dvaceti čtyř-pinového napájecího konektoru pěkně vidět měřící body. Tyto body jsou všechny sjednocené do jedné lokace a díky tomu nemusíte prohledávat celou desku za účelem jejich nalezení. Tímto stejným disponovala již Asus Rampage II Extreme, její recenzi vám přineseme příští týden. Leč na výše zmíněné desce to je ještě mírně lépe vyřešeno. ASUS těmto měřícím bodům dopřál ještě konektory za účelem možnosti použití měřících sond, které bohužel u Asus Maximus III Formule nejsou přibaleny. Oplakávat je, ale nemusíme, jelikož by kvůli nepřítomnosti konektorů, se stejně nedaly použít.
|