Strana 9 z 9
- Asus Maximus III Formula – Hodnocení
Konečně jste se pročetli až k závěru dnešního článku o základní desce Asus Maximus III Formula. Teď již zbývá si desku zhodnotit vůči jejímu OC potenciálu, výbavě a rozložení součástek. Začněme od příslušenství, které dostanete k desce. Výbava je - jak jsme již u R.o.G. produktů zvyklí výborná a nebude vám nic chybět. My zde sice postrádáme napěťové sondy, které Asustek určitě mohl do balení přidat, když už na desce jsou měřící body pěkně seřazeny na jeden "flek" . Když už zde tak mluvíme o měřících bodech, které jsou zde primárně pro extrémní overclockery, tak jak si vedla deska v této oblasti?
K úplnému vrcholu OC schopností této desky jsme se ani nepřiblížili, ale máme z této desky dobrý dojem. Taktování nám šlo velice intuitivně a deska neměla naprosto žádný problém s kterýmkoliv nastavením. S Asus Maximus III Formuli ještě určitě nekončíme a máme v plánu s ní vyždímat maximum, jen musíme počkat na vhodnější chladič pro procesor. Rádi bychom tuto desku ještě vyzkoušeli s tekutým dusíkem, ale na to budeme potřebovat nejspíše požehnání našeho partnera společnosti Asus. Ale slibujeme, že jestli se nám "poštědří" a budeme si moci s touto základní deskou zataktovat takto "na úrovni", tak že se dočkáte článku, ve kterém poreferujeme a dosažených výsledcích.
Provedení desky je skvělé a deska vzbuzuje dojem extrémního produktu. Z veliké části za to může výborné rozložení kvalitních součástek po celém PCB. Ale také celkový design, který se tentokrát Asusu povedl vysloveně dobře. Na čipsetu je umístěn R.o.G. znak který za chodu červeně svítí a také nesmíme zapomínat na spoustu dalších Diod, kterými je "základovka" obsypána. Chlazení na desce je velice malé a rozhodně se neopakuje situace s jinými nejmenovanými deskami, kde docházelo k potížím s usazením velikých chladičů z důvodu příliš vysoké pasivní části nad severním můstkem.
Spousta desek pro nové procesory Lynnfield ponese pouze jeden jediný čip. V tomto čipu bude integrovaný jak jižní, tak severní můstek. U Asus Maximus III Formule ještě to tak není a na desce naleznete čipy dva. Jižní můstek je zde přítomen z důvodu lepších taktovacích možností a podpory pro více SATA portů. Chlazení na desce je plně dostačující a rozhodně se nemusíte obávat vysokých teplot, ani při extrémním přetaktování.
Tímto se nám potvrzuje, že i samotný čipset P55 se povedl a je to solidní nástupce starších modelů. Výrobci si od tohoto čipsetu slibují mnoho, což nám potvrzuje záplava desek, které se na nás smějí skrze ceníky internetových obchodů. My již máme k testu zapůjčené solidní kvantum těchto desek a tak o testy nebudete ochuzeni ani u nás na webu. Dnes jsme trochu omezili prezentaci výkonových testů, protože jsme z časových důvodů nebyli schopni otestovat další modely pro srovnání. Není tedy zatím s čím moc výsledky srovnávat, ale to brzy napravíme. Takže se teď pěkně vraťme zpět a dopovězme to, co jsme načali. Ačkoliv Asus Maximus III Formula má nový čipset, tak BIOS je zcela stejný jako u čipsetu X58. Drobné změny zde jsou, ale každý kdo se již seznámil s BIOSem na nějaké desce s X58 tak, se zde neztratí.
Jedná se o High End produkt, kde se na poměr cena-výkon nehledí a po stránce výbavy, taktovacího potenciálu a různých bonusů, které k této desce dostanete, se jedná o výbornou volbu, kterou si nemůžete nechat ujít. Během našeho testování jsme nenarazili na žádný problém, který by tuto desku nějak srážel. Srovnání s dalšími deskami po dalších stránkách uvedeme až v nějaké další recenzi další LGA 1156 desky. Dnes to bylo hlavně úvodní seznámení, a pokud můžeme soudit, tak ASUS MAXIMUS III Formula se povedl a rozhodně nedělá svým předchůdcům ostudu. A protože jde o špičkový produkt na platformě P55, její cena je i poněkud vyšší. V zahraničí se pohybuje kolem 249 dolarů a nástřely cen v CZ obchodech se pohybují kolem 5500 korun vč DPH.
Pro tento týden s Core i7-800 a Core i5-700 zdaleka nekončíme. Dnes to ale bude jen taková seznamovačka s novou platformou.
Za zapůjčení komponent děkujeme společnostem:
|