Strana 3 z 6
- MSI 890GXM-G65 – mATX deska
Nový styl a hlavně nová technologická cesta, kterou se základní desky MSI vydaly, rozhodně slaví úspěch. Nové generace základních desek jsou postaveny kvalitněji a nic neztrácí na dnes vedoucí duo desek GB a ASUS. MSI tak položila slušné základy tomu, aby získala zpět část pozic, které za dlouhá léta ztratilo.
MSI 890GXM-G65 je deska právě této nové generace. Kvalitní design a kvalitní elektro součástky jsou toho jasným důkazem. Samozřejmě nevýhodou je, že MSI desky už se nemohou chlubit nižší cenou proti kvalitní konkurenci, protože kvalita zkrátka něco stojí. Ale myslím si, že celková spokojenost zákazníků i situaci MSI desek může kvalita, byť za vyšší cenu jedině prospět.
MSI se také nebojí zkoušet nabízet něco, co nikdo jiný nemá. Tato deska je tak jednou z mála, ne-li jedinou AMD 890GX deskou na trhu, která je ve velikosti mATX. Z toho samozřejmě plynou jistá omezení na výbavě. Najdeme tedy jen 5xSATA a 1xeSATA. Nechybí IDE.
Z hlediska slotu najdeme dva plnohodnotné PCIEx16 sloty pro grafiky, takže CrossFire není problém. Ale pak už zbývá jen místo pro jeden PCIex1 a PCI slot. Více se na desku nevejde. Ale nevadí, většině uživatelů to bohatě stačí.
Co mě osobně překvapilo je, že MSI inzeruje podporu 140W CPU, ty určitě fungují a jak uvidíte v kapitolce o taktování, funguje na výbornou. Deska ale má jen 4pin ATX napájení, místo dnes obvykle 8pin. Jinak nejdeme pěkné a účinné chlazení, které je více než dostatečné pro povedený čipset AMD 890GX. Samozřejmostí je použití moderních napájecích komponent a celkově působí deska skutečně kvalitním dojmem, ale samozřejmě není tak overclockersky zamřená, byť nabízí všechno, co nabízet v tomto ohledu má.
Pokud jde o zadní panel, tak zde najdeme hodně. Protože se jedná o základní desku s integrovanou grafikou, tak najdeme DVI, VGA i HDMI. Kromě nich ale také najdeme digitální výstup, 8 kanálový zvuk, 4xUSB2.0 a 2xUSB3.0 (+ 8x USB připojitelných). Na zadním panelu najdeme i LAN a eSATA6G konektor. Víceméně tedy nic, co bychom postrádali, nechybí. Další rozšíření konektorů jsou možné pomocí bracketů, které lze připojit k mnoha připraveným pinovým konektorům na desce.
Celkově lze layoutu desky vytýkat málo. Má výtka směřuje ale takové k hlouposti, jako nedostatečném počtu konektorů pro ventilátory. 2 je opravdu málo. Například já mám v case minimálně 3-4 ventilátory. Jasně lze to řešit napájecími redukcemi, ale je to zbytečné a MSI určitě mohlo pro další dva napájecí konektory pro ventilátory na desce najít místo. Jinak jsme žádné nedostatky při testování neobjevili …
|