Dnes se podíváme na zajímavou desku pro platformu AMD. Výkonná integrovaná grafika ATI v netradičním provedení.
Čipovou sadu AMD 890GX jsme si již představovali. Jedná se o nejvýkonnější čipovou sadu s integrovanou grafickou kartou na světě. Nevýhodou je ale fakt, že se všechny tyto desky dělají v klasickém ATX provedení. MSI si ale řeklo dost a na trh uvedlo model v mATX provedení. To je vlastně největší zajímavost téhle desky a tak v záplavě 890GX desek rozhodně vyniká.
Samozřejmě nemá cenu si malovat věci na růžovo. AMD 890GX je jen nataktovaný 870G, který se prodává i na stejně velkých deskách, za podstatně nižší cenu. Nicméně pokud chcete kvalitní desku a jste ochotni si na ní trochu připlatit proti klasickým deskám s integrovanými grafikami, je MSI 890GXM-G65 deska, která by vás mohla hodně zajímat.
AMD 890GX
Tento čipset už jsme si představili, takže dnes jen krátce zopakujeme. Jedná se o horkou novinku na platformě AMD, která je ale jen vylepšením starší řady AMD 700.
Proti AMD 700 přináší AMD 800 hlavně a v podstatě jedině nový jižní můstek, SB800. AMD 890GX má navíc integrované grafické jádro, pravděpodobně vůbec to nejvýkonnější ve světě integrovaných grafických jader. Pořád je to ale už poměrně stařičký čip RV620 se 40SP na 700MHz se 64/128bit sběrnicí a vlastní pamětí DDR3. Nově má vylepšení o DX10.1 a nové multimediální vylepšení pro akceleraci HD videa a vylepšení obrazu videa.
SB850 se pak stará o výbavu a přináší nativní podporu nového standardu SATA6Gbps, díky čemuž má AMD náskok před Intelem, který nemá a letos také neuvede žádný čipset, s nativní podporou SATA6G. Bohužel, protože USB3.0 mělo zpoždění, AMD již nestihlo zařadit i tento nový standard do svého čipu a tak se jeho podpory pravděpodobně dočkáme až s nějakou novou verzí tohoto čipu, nebo pravděpodobně na nové generaci čipových sad příští rok. USB3.0 zůstává pro letošní rok na AMD i Intel platformě pouze záležitostí přídavných čipů, ale najdeme ho dnes už v podstatě na každé nové desce. USB 3.0 na rozdíl od SATA6G není závislé tolik na přímé podpoře a konstrukci čipsetu.
Komu je AMD 890GX určen? Pro ty, kteří z nějakého důvodu chtějí o něco rychlejší integrovanou grafiku anebo pocit něčeho lepšího proti čipové sadě AMD 880G. Jinak popravdě nemá příliš racionální smysl. Pokud někdo chce integrovanou grafiku, koupí AMD 880G. Pokud nechce, tak koupí AMD 870X nebo rovnou 890FX. 890GX je tu pro ty, kteří neví, co chtějí (pravda, těch bude mezi zákazníky asi většina). Výhodou je ale třeba fakt, že když vám náhodou odejde vaše přídavná grafika, tak prostě přepojíte na integrovanou a můžete dál pracovat. Jak už bylo řečeno výše, deska s AMD890GX jsou také většinou standardních ATX rozměrů a tak se do menších strojů nehodí. Dnes představované MSI je ale velmi vzácnou výjimkou. A proto se na něj blíže podívejme …