Strana 5 z 6
- MSI 890GXM-G65 – Provozní vlastnosti a OC
U AMD desek už se BIOSu nevěnujeme. Pro běžné taktování do něj totiž dávno u AMD chodit nemusíte. AMD nabízí oficiální taktovací utilitu OverDrive, ve které nastavíte vše do nejmenších podrobností v pohodlí prostředí Windows. Také je možnost využít utilit a také samočinného inteligentního taktování MSI. Zkrátka možností je opravdu celá řada a byla by hloupost jich nevyužít.
(BIOS MSI 890GXM-G65 je klasika)
V našem případě přistupujeme k taktování s modelem Phenom II X4 810, který má solidní potenciál, protože v základu má jen 2,6GHz. Taktujeme při maximálně 1,45V a s chladičem Ninja Scythe. Při použití automatické OC utility MSI OC switch, se systém dokáže přetaktovat bez problémů na 3,12GHz, což je rozhodně nezanedbatelný posun výkonu a úplně bez práce.
S ručním taktováním pomocí OverDrive jsme se na této desce dokázali dostat na 3,85GHz. Není to nejlepší výsledek, ale vzhledem k rozměrům desky a skromnějším parametrům to není vůbec špatné a pro běžné domácí taktování jakéhokoliv procesoru AMD včetně X6 je to více než je vůbec potřeba. Je ale popravdě nutné říci, že jiné desky dokáží z našeho CPU dostat při shodném nastaven o něco více. Na druhou stranu MSI 890GXM-G65 není deska vyhraněná na OC.
Samozřejmě nezapomínáme ani na spotřebu a teploty. Pokud jde o spotřebu, je situace desky takováto:
Nic výjimečného. Je o něco nižší než u konkurenční 890GS, což je pravděpodobně dáno menšími rozměry a tedy nižšími ztrátami při napájení některých částí menší desky. Ale nic významného.
Teploty čipové sady nepřekračují výrazně 50°C v maximální zátěži. Běžně se drží kolem 35°C. Chlazení je samozřejmě pasivní a tedy bezhlučné. Žádný problém v této oblasti tedy nevidím.
|