Strana 3 z 8
- MSI 790FX-GD70 – technologie
ASUS a GIGABYTE narvaly v uplynulých letech na desky hromadu zajímavých technologií a pokud by chtělo MSI s nimi soupeřit, tak nemůže ve vývoji zaostat. U MSI ale zapracovali a řadou zajímavých technologií, z nichž některou jsou samozřejmě konkurenci podobné, i když s vlastním provedení, dopracovali na své desky.
Jedna z nejvýznamnějších zkratek, kterou u MSI dnes uvidíte. Firma je trochu háklivá na to, že spousta lidí ani neví, jak se to čte. Není to žádné Doctor MOS, je to zkratka pocházející z Driver Mosfet. Je to vlastně souhrnné označení pro technologii čipu 3v1 a s tím související funkce.
Na mnoha deskách vidíme v současnosti u napájecích obvodů několik čipů, řídící čip, a mosfetové čipy. MSI tyhle tři čipy vzalo a jejich funkce integrovalo do jednoho. Na co tedy jindy potřebujete tři čipy a 3x víc práce, je tu u MSI jeden čip.
Samozřejmě jedná se o čip, který je navržen s ohledem na provozní vlastnosti, výdrž a schopnosti OC a samozřejmě také moderní šetřící funkce pomocí regulace napětí jdoucího do procesoru. Pod DrMOS najdeme ještě ExpressCool neboli chlazení mosfetů a to pasivní bezhlučné a třetí složkou DrMOS je RapidBoost, což je právě funkce pro stabilní taktování. Tím ale technologie u MSI nekončí …
- APS (Active Phase Switching)
Další funkce MSI. Zatímco řada desek se chlubí velkým množstvím fází napájení procesoru, kde padají cifry jako 8, 12 a více, tak MSI sází na méně a vysvětluje to tím, že méně je někdy více. Méně fází, méně součástek, méně energie, které přes ně procházejí a snazší regulace a tedy větší úspory. Deska MSI 790FX-GD70je tedy vybavena 4+1 fází.
Ty jsou plně řízeny speciálním čipem, který si poradí v každé situaci, které mohou v provozu s různými CPU nastat. Regulace by prý měla být lepší, než u podobných řešení konkurence. Uvidíme …
Tohle je novinka u MSI a mají ji jen dvě nové desky. Je to zajímavá funkce pro Overclockery. Desky obsahují regulátor, který může za chodu PC přepínat z několika profilů nastavitelných v BIOSu. Můžete tak přepínat mezi různými stupni nataktování. V případě MSI 790FX-GD70 jich je nastavitelných hned 10.
Další zcela nová funkce pro snadné OC. Po jejím aktivování v BIOSu systém najde za pár sekund maximální stabilní FSB a automaticky CPU přetaktuje během restartu. Je to snadné, ale funguje to. Touto funkcí jsou opět vybaveny zatím jen dvě nejnovější desky od MSI. Jedná X58 pro Core i7 a pak tahle AMD 790FX pro AMD PHENOM II.
Tahle funkce umožňuje najet z USB FlashDisku, pokud se vám s Biosem něco stane.
Mezi zajímavé a užitečné věci patří kombinace eSATA portu s USB. Ta je většinou k vidění na některých mobilních PC. MSI tuhle užitečnost zařadilo i na nové desky.
Hodně užitečný je ale nástavec na konektorky k desce od skříně. Něco podobného má ASUS už dlouho a bylo mi záhadou, proč to od něj nikdo další neopsal. MSI se dobrého nápadu chopilo a M-Connectors jsou obdobou ASUS Q-Connectors. Že to ale trvalo …
Z dalších technologií se zmíníme snad jen o použití kvalitních kondenzátorů a plně zapouzdřených napájecích cívek nejnovější generace, což na kvalitní desce prostě nesmí chybět.
To by k úvodu stačilo a podívejme se na desku samotnou …
|