Strana 4 z 7
- MSI 790GX-G65 AM3 – základní deska
Dnes recenzovaná základní deska od MSI, tedy model G65, nevypadá na první pohled až tak honosně a moderně, jako GD70 v minulém testu. Na druhou stranu je znatelně levnější a vzhledem není vše.
Hnědé PCB by ale slušelo vyměnit (je to jen návrh), ale v tmavě modré, či černé by ta deska vypadala prostě líp. Nicméně nechme povrchních záležitostí.
Výbava je vzhledem k použitému čipsetu očekávatelná. AM3 socket je kompatibilní jen s AM3 procesory a tomu odpovídají i DDR3 sloty pro paměti. Co je zvláštností je až příliš velká blízkost DDR3 slotů s paticí. To vadí při osazení některých chladičů, zejména pro špatné chlazení modulů, protože chladiče i ventilátory na nich osazené jsou často nad nimi. Vyplatí se tedy sáhnout po chladičích s horizontálně umístěnými 120mm ventilátory.
Pokud jde o sloty, tak najdeme dva plnohodnotný PCIEx16, nicméně CrossFire funguje jen 8x8. Dále najdeme 2x PCIEx1 a 2xPCI. Jejich rozmístění je inteligentní a použitelné. Osazením i dvou velkých grafik si toho moc nepřekáží, stejně jako délka grafik nepřekáží manipulaci se SATA konektory.
Právě SATA jsou ale jedním z mínusů této desky. Ani tak jejich pozice a rozmístění, jako jejich počet. Pouhých 5 SATA konektorů je vážně trochu málo. Je ale pravda, že v základu jsou jen 4, výrobce přidal čip, který přidává další 2 a z toho je jeden eSATA vzadu. Pro většinu uživatelů je ale 5x SATA dostatečné. Na desce samozřejmě nechybí ani archaické konektory IDE a FDD.
Věnujme se chvíli zadnímu panelu a výstupům. Zde MSI rozhodně netroškařilo a najdeme zde tedy
- · 1 x PS/2 keyboard or mouse
- · 1 x 6 in 1 audio jack
- · 6 x USB 2.0 ports
- · 1 x RJ45 LAN jack
- · 1 x optical SPDIF-out port
- · 1 x eSATA port
- · 1 x DVI-D port
- · 1 x Graphic Card port
- · 1 x HDMI port
- · 1 x IEEE1394 port
Osobně bych ale uvítal spíše druhou síťovou kartu, třeba místo klasického VGA konektoru. Grafické výstupy jsou zde proto, že deska má integrovanou grafiku, samozřejmě ji používat nemusíte, ale může se hodit. Celkově vzato je deska bohatě konektorově vybavena.
Na desce pak najdete možnost rozšíření počtu USB o dalších 6 zařízení. Celkový počet konektorů pro ventilátory je 4. Deska je vybavena i rychlými tlačítky pro zapnutí/restart a clrCMOS, což usnadňuje manipulaci při taktování apod.
MSI nešetřilo na chlazení. Jižní můstek téměř netopí, takže miniaturní pasiv na to stačí. Hlavní část díky integrované grafice už topí více, ale také je o poznání lépe chlazena. Masivní hliníkové chlazení to zvládne bez nejmenších problémů.
Celkově deska trochu mate tělem. Hnědé PCB nevypadá moc pohledně, ale deska samotná je technicky a kvalitativně dobře zpracovaná. V podstatě těch pár výtek na samotné funkčnosti nic moc nemění, a většinou jsou u základních desek s AMD 790GX čipsetem stejné. Škoda, že MSI nevsadilo na pohlednější barvu PCB, trochu si tím škodí, ten kdo se ale podívá pořádně a nebude vybírat jen podle barvy a kabátu, zjistí, že deska na tom jinak není vůbec špatně.
Tak se podívejme, jak funguje …
|