Strana 1 z 6
- výborná výbava a skvělá cena, to je novinka pod AMD FX procesory
Procesory AMD FX mají vynikající poměr cena-výkon a MSI pro ně má odpovídající novou desku!
Zbrusu nová základní deska MSI 970 GAMING bylo opravdu překvapení. Ale velmi příjemné a velmi velmi vítané. AMD FX procesory jsou dnes extrémně výhodné a zajímavé a ačkoliv proti Intel konkurentům nejsou tak výkonné na jedno jádro, ani tak úsporné, vzhledem k vývoji aplikací, her i API jsou dnes multijádra jasně upřednostňována a využívána, a tak AMD FX nabízejí v současnosti obecně nejlepší poměr cena-výkon v nižších cenových hladinách, ve většině oblastí i výrazně lepší výkon než cenově srovnatelné Intel varianty Core i3 a Core i5 procesorů. Ačkoliv nezajímavá není ani nabídka základních desek AM3+, přeci jen už v mnohém zaostávají za soudobými modely Intelu a MSI se tak rozhodlo vnést do AM3+ kategorie velmi vítaný svěží vánek svým novým, opravdu ryze nižším mainstreamovým modelem. Dnes se na něj podíváme. Než se ale tak stane, dovolte trochu delší úvod, abychom se vlastně dostali do obrazu, protože už je to dlouho ...
- Nesmrtelná AMD AM3+ platforma stále žije a daří se jí dobře!
Platforma AMD AM3+ je tu s námi již hodně hodně dlouho a mezi hlavními PC platformami je to opravdu nevídaně odolný unikát, pravdou ale je, že musí. Aktuální verze AM3+ patice a desek s čipovou sadou řady AMD 900 je tu totiž už od června 2011. Vlastně déle. Jedná se totiž o minimální update, proti předchozí AMD 800 řadě, uvedené už v roce 2010. A za ty roky se více než osvědčila. Samozřejmě v současnosti už v některých ohledech zaostává. Například nemá podporu PCIe 3.0 (což v praxi ale zatím ničemu běžnému uživateli nevadí), neumí nativně USB 3.0 (řeší se to tedy přes externí řadiče, takže to také nevadí) a samozřejmě nezná nic jako M.2 či mSATA (to by se také dalo případně řešit externími řadiči a čipy, či novým návrhem desky). Hlavní její problém je, že většina základních desek s AMD 900 čipsety je tu opravdu od roku 2011, i když se na přelomu 2012/2013 objevilo několik klíčových modernizovaných 990FX modelů (hlavně od ASUSu a Gigabyte), které jsou dnes samozřejmě upřednostňovány, od té doby se přeci jen věci zase pohnuly. Máme skoro konec roku 2014 a základní desky pro několik nových platforem Intel udělaly od roku 2012 několik kroků vpřed a dokonce i nižší mladší platformy AMD (hlavně FM2+) jsou na tom v některých ohledech technologicky lépe než AM3+ platforma.
Samozřejmě žádné velké úpravy AM3+ platformy nejsou možné bez nové generace AMD FX procesorů a to je něco, co se už nestane. AMD už velký vývoj současné generace a architektury dávno odpískalo. Důvodů je hodně, ten hlavní je absence nižšího než 32nm výrobního procesu vhodného pro velká CPU bez GPU. Intel už je přitom na 22nm a aktuálně míří na 14nm (desktopové Broadwell CPU přijdou příští rok). Navíc architektura Bulldozer měla v základu některé problémy, způsobené snahou šetřit (vznikala za velmi těžkých časů pro AMD) a snaha opravit je dodatečně se jeví jako velmi náročná a drahá práce se sice znatelným, leč přeci jen malým zlepšením. Přidejte k tomu ten problém s výrobním procesem a není co řešit. AMD tedy v současnosti už delší čas pracuje na zbrusu nové architektuře (oficiálně oznámena jako "ZEN") pro pravděpodobně 14nm výrobu. Nicméně nějaké reálné produkty se představí nejdříve v průběhu roku 2016. A kromě APU procesorů s grafikou, půjde i o velká CPU bez GPU, tedy skutečné nástupce AMD FX modelů. Do té doby však pravděpodobně zůstane AMD AM3+ ve stávající podobě, i když je zde velmi malá naděje na ještě jeden významnější update (na architekturu Excavator), ale to spíše zůstává u "kéž by" - realizovatelné by to ze strany bylo, otázka je, stojí-li to společnosti AMD za ty nutné investice.
Nutno ovšem říci, že v současné době se AMD AM3+ daří nad očekávání dobře. Mohlo by se dařit i mnohem lépe, ale tahle platforma je poněkud z očí zákazníků a také si v minulosti neudělal dobrou reklamu. AMD tak nedávno trochu updatovalo nabídku AMD FX procesorů, čímž donutilo některé recenzenty oprášit AM3+ platformu a zjistily se zajímavé věci. Intel sice vydal v minulých letech několik nových generací CPU na nižších výrobních procesech, ovšem ve všech cenových segmentech, kde AMD aktuálně s FX procesory působí, Intel výrazně zaostává nabízeným výkonem i poměrem cena-výkon. AMD pomáhá vývoj na poli SW, kde další a další aplikace získávají podporu vícejader a u her, které na tom s optimalizacemi pro vícejádra nejsou moc dobře, se také situace mění v jeho prospěch, díky nové generaci her dělané na jeho 8jádrová CPU v konzolích a také díky API MANTLE, které nám dokazuje, že problém s výkonem CPU u her není na straně procesoru, ale DirectX a chybějících optimalizací. Dnes tak jde o to, že Intel nabízí proti AMD FX-6000/8000/9000 modelům se 6-8 jádry jen 2jádrová(+2 vlákna) Core i3 a 4jádrová (Core i5), což určuje vše. Výhoda nižší spotřeby u 22nm CPU není pak až tak velká (v případě srovnání s 95-125W modely AMD) a pak už je to jen o ceně a poměru cena-výkon. AMD AM3+ platforma tak do umírající má daleko, přesto ji mnozí velmi podceňují ke své vlastní škodě i ke škodě konkurenčního prostředí na trhu (viz. ceny Intel CPU) a zdá se, že AM3+ ve skvělé kondici zakončí jak tento rok, tak i ten příští.
- Skvělý výkon a ještě lepší cena!
Aktuálně po drobných úpravách v modelové nabídce FX procesorů a hlavně jejich cen, tak představují FX nejlákavější nabídku, za celou historii. Bestseller je 6jádrový FX-6300 za pouhých 2700 korun a skvělý 8jádrový FX-8350 (donedávna TOP model), je dnes jen za 4500 korun (ceny v ČR dnes negativně ovlivňuje špatný kurz koruny, který je téměř 22 korun za dolar - bývaly lepší časy). Konkurence? K FX-6300 vlastně neexistuje, protože za těch 2700 korun vám Intel dokáže nabídnout jen slaboučký 2jádrový Pentium G. O něco lepší je Core i3, jež má ovšem pořád jen 2jádra (+2vlákna), a nejlevnější model stojí dokonce víc - 3000 korun. A s konkurencí proti FX-8000 je to snad ještě horší. To už jsou nativní 8jádrové CPU s odpovídající výkonem (v mnoha případech se výkon blíží Core i7). Proti FX-8350 za 4500 korun je v nabídce Intelu .... nic! Nejlevnější stále jen 4jádrové Core i5 je totiž za téměř 5 tisíc! A to existují i levnější FX-8000 modely! Jistě vás teď napadá, proč tedy AMD v prodejích nedrtí Intel? Jak víte, mít dobré produkty za dobrou cenu dnes automaticky nikdy neznamená mít i dobré prodeje ...
Důvod je prostý, AMD FX procesory při svých začátcích získaly nelichotivou pověst a na trhu jsou také hodně hodně dlouho, takže většina potencionálních zákazníků na ně buď už úplně zapomněla, nebo je pravděpodobně spíše nebere do úvahy, protože si myslí, že Intel s o několik generací novějšími procesory musí být zákonitě o několik generací lepší výkonem atd. A faktem je, že ani HW magazíny FX modelům příliš pozornosti nevěnují - k velké škodě uživatelů. Pokud se ovšem podíváte na některé aktuální testy, nejednoho asi překvapí, že FX modely ve většině ohledech, nejen že nezaostávají, ale dokonce své o dost mladší konkurenty výrazně předčí v mnoha klíčových ohledech. Jedinou reálnou větší nevýhodou není ani tak nižší výkon na jádro (protože u aplikací, kde na výkonu záleží je většinou vícejádrová podpora plně funkční a tam, kde není, na tom výkonu moc nezáleží, protože je ho obecně dost - situaci jen komplikují hlavně některé hry, kde AMD FX doplácejí na velmi špatné optimalizace, i když situace se postupně mění k lepšímu a jen to ukazuje, že problém opravdu není v HW), ale největší nevýhodou je o něco vyšší spotřeba. Pravda, reálně s výjimkou extrémních FX-9000 modelů není ta spotřeba u běžných FX až tak vysoká aby to stálo za to řešit, ale říci se to musí, přičemž je ale nutné i dodat, že potenciální výkon FX je také o dost vyšší než u cenově srovnatelné konkurence s tou nižší spotřebou.
- MSI 970 GAMING - první z nové generace AM3+ desek?
Jedním z hlavních problémů v očích mnoha potencionálních zákazníků i recenzentů (i redaktorů včetně nás), tak byla absence moderních desek s výbavou a zpracováním odpovídající tomu standardu, co dnes nabízejí o několik generací mladší Intel Z97/X99 desky atd. A i když na trhu je stále několik velice schopných a osvědčených AM3+ modelů, prostě technologicky, zpracováním v oblasti výbavy, provedení i SW za modely pro Intel platformy zaostávají. A z čista jasna se tak letos objevilo MSI se svým novým modelem 970 GAMING s technicky, výbavou i SW aktuálním provedením a trefilo se do černého.
Ba co více, k mainstreamovým FX 6000/8000 procesorům se skvělým poměrem cena-výkon představuje naprosto ideální základ. Za pouhých 2300 korun je pro ně zkrátka zrozena a není divu, že se těší značné pozornosti a někteří konkurenti už proto chystají také novinky! Dnes se na MSI 970 GAMING podíváme v podrobné recenzi, kdy odhalíme kromě kladů i některé nedostatky. Pokud ovšem hledáte cenově zajímavý základ pro zajímavě výkonný PC, tak jste tady dnes správně ...
|