Strana 3 z 6
Deska je dodávána v pěkném a jednoduchém balení, které obsahuje náležité informace.
Jde o desku z řady MSI GAMING, čemuž odpovídá samozřejmě všechno od výbavy po vzhled.
Pokud jde o příslušenství, k desce toho mnoho dodáváno není, na druhou stranu vlastně nic nechybí a naopak je tu pár "GAMING bonusů".
Co určitě oceníte je kvalitní návod, odhlučněný měkčený zadní kryt kolem výstupů a nalepovací popisky.
Na první pohled deska vypadá velmi dobře, na druhý už je to horší. Pokud ji chytnete do ruky, deska nevydává zrovna příjemné zvuky, nicméně vše sedí jak má. PCB je poměrně tenké a desce chybí zpevnění třeba heatpipe mezi pasivy. Jinými slovy, zpracování plně odpovídá cenové kategorii. Tahle deska stojí jen 2300 korun vč. DPH.
Napájecí kaskáda a všechna elektronika je sice tvořena aktuálními komponenty, ale samozřejmě zapomeňte na extra silnou kaskádu a tak dále. Je zde nicméně vše, co je třeba, a co potencionální zájemce může chtít a s deskou dělat. Podporovány jsou procesory AMD FX-4000/6000/8000 do 125W TPD. Ano, vidíte správně, v podpoře chybí 220W procesory FX-9000, to proto, že by to napájecí kaskáda této desky prostě dlouhodobě nezvládala. Deska podporuje celkem 32GB DDR3 pamětí a to nativně až 2133MHz.
Vzhledem ke stáří čipsetu je ve výbavě této desky PCIe 2.0 (v praxi samozřejmě žádný problém z hlediska osazení, provozu i výkonu PCIe 3.0 grafik a karet). Deska umí dokonce CrossFire a SLI dvou grafik (režim 16+8). Dále jsou zde dva PCIe x1 sloty a také dva PCI sloty.
Deska má 6x SATA 6Gbps a ačkoliv čipset neumí USB 3.0, MSI je dodalo řadičem od VIA. Takže deska má celkem 4x USB 3.0 a zbytek jsou USB 2.0 (celkem 14). Kromě toho je zde ona kvalitní zvuková 7.1 karta s pozlacenými výstupy/vstupy, nechybí ani optický výstup a pořádná LAN.
Deska nedisponuje žádnou extra výbavou pro taktování a tento model desky rozhodně není pro nějaké velké taktování ani určen, i když i v tomto směru si lze s některými CPU pohrát na této desce. Je zde dostatečný počet konektorů pro ventilátory a k tomu všemu je zde výborně udělaný pěkný a přehledný SW. Co je možná trochu podceněné, je chlazení napájecí kaskády a čipsetu, kde MSI použilo hodně malé a nepříliš dobře řešené pasivy, takže opravdu počítá s tím, že tuhle desku nebudou provozovat extra nadšenci do taktování.
Shrnutí: MSI 970 GAMING vypadá hodně dobře, ovšem při pohledu z blízka už nezamaskuje, že je to opravdu hodně levná základní deska, snažící se nabídnout co možná nejvíce, za co možná nejméně, přičemž to samozřejmě znamená ústupky v mnoha směrech. Ačkoliv jsou mezi námi tací, kteří tvrdí, že příplatky na dražší kvalitní desky jsou zbytečné, je tohle jeden z mnoha modelů, který ukazuje, za co u těch dražších desek obvykle platíme. To samozřejmě neznamená, že MSI 970 GAMING je špatná deska. To ani náhodou, ale ta cena je prostě určující. Za danou cenu nabízí opravdu hodně a díky inovacím a modernímu zpracování nabízí jednoznačně v současnosti více, než jakákoliv jiná podobná AM3+ deska na trhu.
Podívejme se tedy, jak v praxi funguje ...
|