Strana 4 z 6
Samozřejmě už jsme nemohli jednoduše oprášit starou testovací sestavu pro AM3+. Prostě byla moc stará. Takže jsme pěkně vytáhli nové komponenty a naštěstí máme v redakci pár AM3+ desek stále k dispozici, mohli jsme (museli), udělat nové testy a srovnání.
Bohužel, naši testovací sestavu jsme chtěli postavit na AMD FX-9590 procesoru, bohužel jak jsme zjistili, MSI 970 GAMING je jednou z mnoha desek, které tyto extrémní 220W procesory nepodporuje. Nakonec jsme tedy testovací sestavu nechali na osvědčeném AMD FX-8350. K tomu jsme přidali 2x 4GB Kingston HyperX SAVAGE DDR3 2133MHz paměti a grafickou kartou je referenční AMD Radeon R9 290X 4GB. Nechybí rychlý SSD disk, i když starší model 120GB Kingston HyperX (5K), kvalitní zvuková karta ASUS Essence STX II a samozřejmě testujeme ve skříni (tak aby to mělo výpovědní hodnotu blízkou domácím podmínkám). Operačním systémem je Windows 7 HP 64-bit.
A co jsme zjistili?
Všechny desky v dnešním testu jsme udělali a otestovali znovu, takže máme přímé srovnání.
Výkon MSI 970 GAMING je solidní, i když ne všude je nejvýkonnější.
Stejná je situace ve všech dalších aplikacích.
Pokud jde o výkon SSD pod SATA 6Gbps u AMD 900 čipsetů, desky se lehce liší, ale rozdíly nejsou propastné a samozřejmě platforma plně využije možností SSD disků.
Shrnutí - MSI 970 GAMING je vybavena nižším čipsetem než je AMD 990FX, který máme u ostatních testovaných starších (a dražších) desek. Nedosahuje tak ve všech případech úplně jejich výkonu, ale rozdíly jsou velmi malé a vše samozřejmě více než vyvažuje velmi nízká cena MSI modelu, což jistě ocení ti, pro které je tento cenově dostupný model určen. Nicméně výkon u základních desek založených na stejném čipsetovém základu s cenou dnes moc nesouvisí. Rozdíly jsou hlavně v naladění, funkční, kvalitativní a výbavové.
Podívejme se na další praktické věci ...
|