Strana 5 z 6
- Provozní vlastnosti a taktování
Podívali jsme se ještě na pár věcí. Tak samozřejmě jsme vyzkoušeli jak je na tom deska z hlediska provozních vlastností.
Spotřebu měříme v klidu (na ploše Windows) a v zátěži (plná zátěž CPU). Jak vidíte, rozdíly mezi deskami jsou. MSI si vede dle očekávání velmi slušně, ale samozřejmě neomráčí. Opět jde o to, že cena je určující pro kvalitu a vlastnosti napájení.
MSI 970 GAMING AM3+ není deska určená pro nadšené overclockery a není na to ani vybavena. Deska bohužel nepodporuje 220W modely FX-9000, ale jak víme, ty už jsou řádně přetaktované a taktovat už moc nejdou, nicméně ta nepodpora přeci jen některé věci předem prozrazuje i v možnostech taktování. Testovací FX-8350 se přeci jeví pro OC mnohem zajímavěji, i když pravděpodobně většina potencionálních zájemců o tuhle desku sáhne po modelu FX-6300.
Pokud jde o taktovací možnosti, tak deska nemá nijak extra silnou napájecí kaskádu, zázraky tedy nečekejte a taktovací možnosti jsou omezené pro extrém, leč pro uživatele, kterému je tato deska učena, jsou více než dostatečné a hlavně snadno přístupné. Nový pěkný BIOS i aplikace pro Windows umožňují jednoduché nastavování i monitoring. Deska má nicméně omezené možnosti z hlediska napětí. Přesto se nám podařilo dostat FX-8350 s vodním All-in-one chlazením na velmi solidních 4,8GHz a paměti přitom běžely na 2133MHz také bez problémů.
Samozřejmě nárůst výkonu proti základu je značný. Přesto jsme se na 5GHz nedostali, což asi odpovídá na otázku, proč deska prostě nepodporuje FX-9000 procesory s 220W TDP a velmi vysokým základním napětím. Zkrátka na tyhle extrémy není stavěna, o čemž svědčí i velmi velmi vysoké teploty na pasivech napájecí kaskády, kdy opravdu dbejte na slušný průtok vzduchu ve skříni.
Asi bychom dlouhodobě nedoporučili provozovat ten FX-8350 na 4,8GHz s vypnutými úspornými režimy u této desky. Zátěž je dost vysoká i vzhledem ke spotřebě se jeví jako zajímavější takty kolem 4,4-4,6GHz. Co by možná bylo potencionálně pro hodně uživatelů zajímavější, je podvoltování, kdy AMD tradičně u FX procesorů dává základní napětí hodně vysoko. Lze jej snížit u většiny modelů o 0,1-0,15V aniž by to bylo znát na výkonu (u 0,15V už to znát lehce je, CPU se tak vysoko v boostu netaktuje). Na MSI 970 GAMING jsme tedy u FX-8350 snížili napětí o 0,1V, výkon se téměř nezměnil (jednotky % někde maximálně) a spotřeba šla o 20W+ dolů. Takže ze 125W TDP máme vlastně skoro 95W TDP model ;), což už od modelů Core i5 s 84W TDP není tak daleko.
Pojďme tedy k závěru ...
|