TEST: MSI 990FXA-GD80 a Sapphire Pure Black 990FX – dva špičkově vybavené podvozky pod AMD Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Thursday, 12 January 2012
Přejít na obsah
TEST: MSI 990FXA-GD80 a Sapphire Pure Black 990FX – dva špičkově vybavené podvozky pod AMD
MSI 990FXA-GD80 - Balení a technologie
Sapphire PURE Black 990FX - Balení a technologie
MSI 990FXA-GD80 - Základní deska
Sapphire PURE Black 990FX - Deska
Testovací sestava a testy - Výkon
Hodnocení a Závěr

 

 

 

 

  • Hodnocení a závěr

Kvalitní základní deska je základ kvalitního PC a nemá se na něm přehnaně šetřit. Dnes jsme testovali dva modely, které výbavou patří mezi vůbec to nejlepší, co pod procesor AMD můžete dát, tomu odpovídá i jejich cena, která je ale ve srovnání s podobně kvalitními a vybavenými deskami, tedy srovnatelné třídy v rámci platformy Intel, výrazně nižší, což jako celek dělá platformu AMD poměrem cena-výkon často právě tak atraktivní. Co tedy nabízejí námi testované dva podvozky?

  • Spotřeba, taktování a provozní vlastnosti

Rozdíl ve spotřebě je dán nejen rozdílným technickým vybavením desek, ale dnes hlavně vyladěním BIOSu a Utilit toho každého výrobce. Pokud nefungují úsporné funkce u procesoru, může vaše spotřeba být i o desítky Wattů výše, než by měla být. Naštěstí současná revize u obou našich testovaných modelů si s FX poradí dobře.

Zde zaboduje MSI 990FXA-GD80, která i přes vysoký stupeň výbavy nabízí jednu z nejnižších spotřeb. A je tedy velmi dobře vyladěná. Sapphire pak v tomto ohledu zapadá do průměru.

Pokud jde o taktování, tak na AMD platformě je všechno jednoduší díky plné podpoře ze strany čipsetů a funkcí AMD pomocí utility OVERDRIVE. Výrobci toho samozřejmě využívají a to i v rámci vlastních utilit. MSI má ale v tomto ohledu proti konkurenční Sapphire stále o dost větší zkušenosti, takže jeho taktovací utility a vlastní UEFI BIOS je propracovanější. Automatický systém taktování funguje u Sapphire to tak slavné není. Pokud jde ale o ruční OC, obě desky si vedou skvěle. Obě dají s naším FX-8150 celých 4,3GHz na 1,4V.

MSI si vede lépe s 4,32GHz, Sapphire se dostane stabilně na 4,29GHz. Když tomu přitopíme a zapřáhneme náš vodní chladič, na obou deskách se dostaneme nad 5,1GHz při 1,5V. Ale i zde si vede MSI o kousek lépe a taktuje se na ní snadněji výše.

  • Hodnocení Sapphire PURE Black 990FX

Tato základní deska nás opět velmi příjemně překvapila. Vlastně si nevede špatně v žádné oblasti. Nabízí přitom rozhodně jednu z nejvyšší, ne-li vůbec nejvyšší stupeň výbavy ze všech desek pro AMD. Oceňujeme zejména dvojici LAN a BlueTooth přímo na desce. Snad jedinou výtku máme k poněkud neelegantnímu vzhledu a designu této desky.

"Desce ale udělujeme naše ocenění za skvělou výbavu a výkony!"

  • Hodnocení MSI 990FXA-GD80

MSI si vede lépe než Sapphire v oblasti provozu a taktování, což vzhledem ke zkušenostem MSI na poli výroby desek, které jsou samozřejmě mnohem větší než společnosti Sapphire, není až tak překvapivé. Výkon také není špatný, výbava je sice o něco skromnější proti Sapphire, ale rozhodně stále bohatá. Deska i velmi dobře vypadá. Výtku směřujeme k absenci druhé síťovky a nějakého skutečně zajímavého prvku výbavy (ala BlueTooth nebo Wifi apod.).

"Desce udělujeme ocenění za celkově kvalitní a designově pěkné zpracování, slušnou výbavu a výbornou funkčnost."

  • Závěr

Pokud se nás ptáte, která byla lepší, tak záleží jak v čem. Pokud jde o výbavu, rozhodně nás Sapphire zaujalo nejvíce. Sapphire si o trošku lépe vede i výkonově, ale pokud přijde na takování, má to MSI více promakané a vyladěné, včetně provozu desku. Vzhledově pak MSI vypadá rozhodně o třídu designově lépe než Sapphire, i když to je trochu subjektivní a na funkčnost jako takovou to samozřejmě už vliv nemá. Obě deska mají dost co nabídnout a za cenu 4300 korun ani nejsou nijak zvlášť drahé na to, že se jedná o špičku v rámci platforma AMD a AMD 990FX čipsetu.

Pravdou je, že dobrý výsledek MSI modelu jsme čekali, a nezklamala, od Sapphire jsme nevěděli co čekat a naopak velmi překvapila. Ani jedna z nich rozhodně nemůže kandidovat na nejlepší poměr cena-výkon u AMD platformy, ale ani to nemají v popisu určení. Nutno ale podotknout, že obě mají silnou konkurenci, hlavně od vynikajícího cenového bestselleru ASUS SaberTooth, která stojí 3650 korun vč. DPH. i když má trochu nižší stupeň výbavy, zejména proti modelu Sapphire. Konečný výběr je tedy na vás jaký stupeň výbavy chcete a jestli si za to tedy připlatíte, i když rozdíl je jen pár set korun a pořád se nepohybujeme v cenových relacích, ve kterých se pohybují podobně vybavené a kvalitní desky na platformě Intelu, což je neoddiskutovatelná výhoda AMD platformy, které promlouvá do celkového poměru cena-výkon.

Za zapůjčení desek děkujeme:

  

Procesor zapůjčila společnost AMD

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
kF3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-01-15 00:32:11
avatar
Dosky su to pekne, Sapphire milo prekvapila, ale osobne by som za tie peniaze zobral radsej Sabertooth a este by mi nieco ostalo... MSI ma v minulosti stihlo uz dost krat sklamat, a aj napriek tomu, ze uz nerobia komponenty ake robili by som to kupoval len s velkym odporom (aj ked mozno neopravennym...) Sapphire ako dosku vyskusanu nemam, ale kto vie, moze len prekvapit, ci uz kladne alebo zaporne.

Naviac Microsoft vydal prve 2 tvoje ocakavane opravy pre FX, DD, tak by si to mohol prebehnut nejakymi testami, aky velky to ma vplyv na vykon .

Inak recenzia standardne dobra ;).
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-01-13 02:01:08
avatar
a už je zase stáhl, protože nejsou úpořád plně funkční a nevylepšují, co mají
PetrSvetr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-01-13 10:05:27

Zajímalo by mě, jak na tom jsou z hlediska výkonu (hlavně ve hrách) desky do 3000kč. Myslím, že v této ceně, se už dají koupit slušné desky, např. Gigabyte GA-990XA-UD3 má stejnou čipovou sadu, jako výše recenzované a stojí cca 2700kč. O výbavu mi moc nejde, stejně vše nevyužiju. A taky by možná nebyl špatný test integrovaných zvukovek u těchto lepších desek. Jak si vede např. Realtek ALC889 v porovnání se samostatnýma. Nejvyšší řady Asus mají zvukovky SupremeFX X-Fi 2. Co je to zač?
PetrSvetr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-01-13 10:11:18

Tak jsem právě zjistil v dalších článcích co je zač SupremeFX X-Fi a že se chystá test. Ale doufám, že se bude testovat a srovnávat i ten Realtek ALC889.
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-01-13 16:09:52
avatar
Tak pekna recenze a zajimave kousky... diky
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1546x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1764x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3904x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1279x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1253x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1215x
Komentářů: 1