Strana 7 z 7
Oba základy jsou hodně zajímavé pro ty, kteří hledají dobrý poměr cena výkon a poohlížejí se po PC v nižších cenových kategoriích, ale chtějí to i na hraní her. FM2+ platforma je v tomto omezena nabídkou CPU, které jsou maximálně čtyřjádrové. Špičkou nabídky je AMD A10-7850K, které ovšem stojí 4 tisíce korun. Pro ty z vás, které zajímá a stačí jim integrovaná grafika je zajímavý, protože lepší integrovanou grafiku v žádném jiném CPU dnes nenajdete. Ty z vás, kteří plánují osadit samostatnou grafiku (CrossFireX režim mezi integrovanou grafikou s neintegrovanou funguje jen u několika málo ultra low end modelů AMD, takže to zatím není zajímavé pro nikoho), ale odkáži na výborný procesor Athlon X4-860K.
V podstatě je to totiž úplně stejný procesor (také KAVERI a má stejné frekvence), ale integrovanou grafickou část má deaktivovanou. To ovšem znamená skoro poloviční cenu!!! Athlon X4-860K stojí jen necelé 2200 korun vč. DPH a je tak mnohem lepší volbou než třeba konkurenční Pentium G procesory, což jsou pouze dvoujádra bez ničeho dalšího, X4-860K je plnohodnotné nativní čtyřádro s moderní architekturou a velmi rozumnými provozními vlastnostmi. Athlon X4-860K v kombinaci s MSI A88XM GAMING deskou a třeba až Radeon R9 285 grafikou například, je tak velmi zajímavý komplet se solidním výkonem, možnostmi OC a velmi zajímavým poměrem cena-výkon.
Nutno dodat, že MSI A88XM/A88X-GD 45 GAMING s cenovkou 3100 korun vč. DPH zdaleka nejsou nejlevnějšími FM2+ deskami. Naopak, patří k těm dražším. MSI začíná s A88X řešením už třeba na 1500 korunách, ale rozdíl ve zpracování, výbavě a tak dále, opravdu tomu cenovému rozdílu odpovídá. Pokud opravdu nejste nároční, pak vám i ta levná deska poslouží, ale pokud nešetříte každou korunu, pak jsou A88X GAMING velice dobře utracené peníze za velmi dobře zpracovanou FM2+ desku s výbornou výbavou a funkčností.
Osobně bych upřednostnil dnes tu mATX verzi, tedy MSI A88XM GAMING před ATX velikostí A88X-GD45 GAMING. S tou mATX si postavíte pěkný, poměrně malý PC se vším, co je třeba, ideální pro FM2+ platformu. Výhody ATX jsou minimální, snad jen pokud by někdo potřeboval PCI slot, tak je pro něj zajímavější. Drobnou nevýhodou je u mATX verze méně místa mezi PCIe slotem pro GPU a paticí procesoru, ale to dnes není nic neřešitelného a upřímně většina zájemců o FM2+ platformu těžko bude osazovat nějaké přerostlé chladiče a grafiky, aby tam vůbec nějaký problém vznikl.
Obě desky mají jinak stejné zpracování, stejnou výbavu (až na drobnosti dané rozdílnou fyzickou velikostí) a stojí stejné peníze. Na obě desky je standardní záruka 3 roky. Jestli se dá deskám něco vytknout? Tak určitě absence M.2 "PCIe" portu pro ty pěkné SSD karty, nebo SATA Express, ale zase jsme skoro v cenovém low endu, takže to je pochopitelné a naštěstí lze tuto věc řešit PCIe bracketem pro M.2 karty, i když prostě M.2 slot by se hodil. Ale to je tak asi všechno. Za dané peníze jsou totiž tyhle desky vybaveny, zpracovány a vyrobeny skvěle včetně extra OC výbavy a vše snese bez problémů přímé srovnání s tím, co nabízí aktuální desky pro Intel platformu. Ono ani pro FM2+ platformu nejde moc víc vymyslet. Ano, osobně upřednostňuji tu mATX verzi, ale ta ATX funguje úplně stejně, protože až na velikost je to v podstatě stejná deska za úplně stejné peníze se stejnou funkčností, pravda má pár drobností díky velikosti navíc, ale kromě PCI slotu nic zásadního. Takže konečný výběr je na vás. Ano, v porovnání s levnými A88 FM2+ modely jsou obě poměrně drahé, ale ten příplatek je vidět a znát na první pohled a jako celek v rámci nabídky základních desek jsou stále velmi cenově přístupné.
Za zapůjčení děkujeme společnosti MSI:
Za spolupráci a výbavu pak našim dalším partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|