Test: MSI H57M-ED65: Když chcete to nejlepší v mATX pro Intel Core s iGPU Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Pondělí, 06 září 2010
Přejít na obsah
Test: MSI H57M-ED65: Když chcete to nejlepší v mATX pro Intel Core s iGPU
MSI H57M-ED65 - Parametry a balení
MSI H57M-ED65 - Základní deska
MSI H57M-ED65 - Testovací sestava a testy
MSI H57M-ED65: BIOS, Taktování a Provozní vlastnosti
MSI H57M-ED65 - Závěr a hodnocení

 

 
  • MSI H57M-ED65 - Základní deska

Na první pohled působí MSI H57M-ED65 jako pěkná a kvalitní deska. Zdání ale může klamat, nicméně v tomto případě při bližším ohledání můžeme říci, že zklamání nenastane. Použity jsou velice kvalitní součástky, které můžete spatřit na mnohem dražších modelech. Patice procesoru je již tradičně od společnosti Lotes. Napájecí soustava pro CPU je připravena i pro taktovací hrátky za pomoci dusíku, což u nejlevnějších produktů nebývá zvykem. Chlazení je rovněž převzaté z vyšších modelů a dodává produktu patřičný šmrnc. Konektorová výbava je také nadstandardní a je zřejmé, že výrobce nám nabízí za cenu low-endu produkt s high-endovým návrhem. Deska je přeplněná novými technologiemi a spoustou součástek a je až ukázkové, jak se MSI povedlo "natěsnit" všechny komponenty na takto malou mATX desku.

Layoutu ohledně konektorů je podobný všem ostatním sourozencům, tak i konkurenčním produktům, jež jsou založeny na stejné čipové sadě. Přesto musíme uznat, že výbava je mírně nadstandardní i v tomto ohledu a na desce o velikosti mATX asi nelze chtít více.

Zleva následuje tento počet konektorů. 2xPS2 konektor, analogový Dsub konektor a DVI, Coaxial S/PDIF-Out, HDMI a DisplayPort, FireWire, 2xUSB a eSATA, LAN konektor a pod ním 2xUSB plus audio konektory.

Napájení procesoru je osmi-fázové, spravováno komponenty s technologickým stylem DrMOS, které nabízejí až 4x rychlejší spínání (až 1000kHz) a díky tomu se dokáže plně vyrovnat spínání obvodu, které je založeno na digitální logice. Například vele luxusní Asus Maximus III Extreme dokáže nabídnout stejné parametry při složitějším návrhu. QPI a další řadiče jsou napájeny dalšími dvěma fázemi. PCH čip je napájen pouze jednou fází, což i dostačuje pro takovou to desku a nebude vás to omezovat ani při vyšším taktování. Čip na fotografii (ten vedle osmi-pinu) je řídící kontrolér, šetřící technologie EUP, která je ekvivalentem k EPU či DES. Chlazení je vyrobeno z dobře vodivé slitiny, která je vybroušena a díky heat-pipe trubici s názvem SuperPipe dokáže držet teploty napájecích mosfetů na velice rozumných hodnotách.

Sloty pro operační paměti jsou napájeny dalšími dvěma fázemi. Konektory pro připojení ventilátorů jsou na desce celkově čtyři a to pro levnější produkt je dostačující. Nad operačními sloty se nachází SMD LED diodové pole značené jako APS. Jejich účel je indikování vytíženosti fází pro DrMOS. Podrobnější představení je vyobrazeno v předchozí kapitole.

Čtveřice natočených SATA konektorů je spravována jediným můstkem, který je na desce obsažen. Zbyla trojice konektorů je ovládána za pomocí řadičem od společnosti JMicron. JFP1 a JFP2 jsou určeny pro propojení s počítačovou skříní. Konektory na okraji desky jsou USB. Přítomen je i "obstarožní" bzučák.

Plus a mínus slouží pro navyšování případně snižování BCLK frekvence v reálném čase. Tlačítko OC Genie se stará o automatické taktování a to až o 35% vůči základní frekvenci. Dále zde je obsaženo tlačítko Power a Clear CMOS. Tlačítko reset není přítomno, ale to nás nemusí mrzet.

Síťový konektor je přítomen pouze jeden, takže na PCB je obsažen pouze jeden čip, který tuto výbavu spravuje. Jedná se o výrobek, známého výrobce, přesněji je původem od firmy Realtek. Zcela jistě nepřekvapí, že se jedná o velice používaný 8111DL.

Realtek ALC889 je zvukový kodek. Nalevo od něj je CMOS baterka, vedle které máme VIA čip se značením VT6315N. Jeho osazení je účelné a to spravování FireWire rozhraní. Jak vidíte, po stránce připravenosti na všemožné úkoly, tak i po stránce kvality není tomuto produktu co vytknout, pojďme si prozradit, jestli se BIOS drží tohoto schématu také.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1480x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1719x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3894x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1275x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1249x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1211x
Komentářů: 1