Strana 2 z 5
Začněme u balení. To je pochopitelně trochu luxusnější než u běžných desek, obsahuje hlavně hodně příslušenství.
A je zde několik specialit. Asi nejlepší je rozšiřující PCIe karta pro 4x M.2 SSD, kdy každý má teplotní senzory, senzory aktivity a celé je to chlazené velkým pasivem a ventilátorem a má extra napájení a ovládání prvků. Vypadá to jako grafická karta, je to jeden z nejlepších PCIe extenderů pro M.2, který jsem kdy jako příslušenství viděl.
Samozřejmě nechybí ani velká spousta běžného příslušenství. Deska má i WiFi/BT, takže je zde také velká anténa.
Pokud jde desku samotnou, tak je to monstrum. Velmi těžká a velmi velká. Však toho také hodně nabízí. Jedná se o E-ATX desku, takže na to při výběru skříně pamatujte. Nahoře uprostřed trůní obří patice TR4 pro AMD Threadripper procesory, deska samozřejmě podporuje všechny 14nm i 12nm modely. Nad paticí je obrovská 19ti fázová kaskáda, což se hned tak nevidí. Celé to chladí velmi velký pasiv, který je zhruba 3x větší, než je obvyklé. Vedle vidíte dva 8-pin napájecí konektory jen pro CPU (a věřte, že při přetaktování 32jádra jsou zapotřebí).
Vedle patice je celkem 8 fyzicky zesílených slotů pro RAM, kdy MSI podporuje i OC (oficiálně uvádí 3600+MHz). Celkem můžete osadit 128GB paměti. Samozřejmě bavíme se o 4kanálové platformě, takže 4 moduly jsou doporučené minimum.
Dále najdeme 4x fyzicky zesílené PCIe x16 sloty a 1x PCIe x1 slot. Deska podporuje 3-Way SLI/CrossFireX. Platforma X399 má celkem 64 PCIe linek, což je nejvíce ze všech desktopových platforem. Proto máte hodně možností. Samozřejmě kromě PCIe x16 slotů jsou linky využity i pro M.2 sloty. K těm se ale dostanete až po sundání dvou velkých pasivů.
Deska má celkem na sobě 3x M.2 a všechny podporují PCIe 3.0 x4 i SATA. Pokud by vám 3x M.2 nestačilo, je v příslušenství ten PCIe extender pro další 4x M.2 SSD. Dále je zde 8x SATA 6Gbps. Deska samozřejmě podporuje všechny RAID včetně těch, za které si jinde musíte připlácet.
Pokud jde o USB, i zde je hodně bohatá výbava. Deska má celkem 19 USB portů všeho druhu a různých umístění. Nechybí pochopitelně jeden USB 3.1 Gen 2 Type-C. Ve výbavě figuruje i kvalitní integrovaná zvuková karta (ALC 1220 s posílením). Potěší hned dvojice Intel Gigabite LAN a nový Intel Wireless-AC 9260, tedy WiFi 2x2 s BT 5.0.
Deska má samozřejmě hromadu další výbavy, portů pro ventilátory, vodní chlazení, RGB. Nechybí speciální výbava a ovládání pro taktování, zapínání desky, USB Flashback i senzory pro monitorování při extrémním OC atd. Zkrátka deska má vše, co současný nadšenec potřebuje a ve více než dostatečném množství. Zpracování je rovněž absolutní špička, musí být, protože při extrémním přetaktování nového 32jádrového CPU, se bavíme o spotřebě v kilowattech, takže napájení a všechno, s tím musí počítat. A počítá.
Jak tedy funguje v praxi?
|