Strana 3 z 5
- Testy a výkon desek v praxi
Pro srovnání použijeme RYZEN 9 5950X procesor. Pro AMD X570 v kombinaci s 5950X je použito 2x 8GB DDR4 3600MHz pamětí a grafickou kartou je referenční AMD Radeon RX 6900XT 16GB.
Otestovali jsme tedy několik oblastí, které prověří funkčnost a možnosti desek. Samozřejmě nečekáme žádné markantní rozdíly, nějaké rozdíly by mohly dělat ale BIOS a jejich vyladění.
Testy slouží hlavně pro prověření a pořádné zatížení desky, abychom zjistili, zda funguje, jak se očekává. Rozdíly mezi základními deskami se stejným čipsetovým řešením, pak už udává hlavně třeba vyladění BIOSu a možná stupeň výbavy. Mezi čipsety už ale mohou být rozdíly vyšší, dané jak technologií čipsetů, tak desek, tak vyladěním BIOSů. Všechny platformy jsou testované na základních parametrech.
Z hlediska fungování a výkonu, jsme nenarazili na žádný problém. V rámci platforem to ale dle očekávání nevypadá na nějaký velký rozdíl. Samozřejmě drobné rozdíly tu jsou, ale nic velkého. Rozdíly se začnou projevovat až při taktování, kde na vyladění BIOSu a věcí záleží o něco více.
X570 platforma má všechny PCIe linky ve verzi 4.0, což B550 nemá. Tam jste omezeni na maximálně 20 linek, což znamená obvykle 16 pro GPU a 4 pro M.2 SSD. X570 má ale těchto 16+4 linek z CPU a dalších 16 z čipsetu samotného. Takže výkon i pro 4 M.2 sloty v PCIe 4.0 režimu SSD, je maximální.
MSI u tohoto středního modelu použilo velmi dobrý ALC 4082 základ integrovaného zvuku, který zde ale není nějak masivně vylepšen o další prvky, ale i tak je to slušný integrovaný zvuk Potěší digitální výstup, který ne všichni výrobci na desky dávají. Pochopitelně k tomu patří i odpovídající SW podpora a aplikace.
Podívejme se dále, a na provozní vlastnosti desek a jak se to má s tím taktováním ...
|