Strana 4 z 7
MSI P55-GD80 - Pohled na desku
Co se týče provedení je GD80ka na tom opravdu skvěle. Po vzhledové stránce nejde desce nic vytknout. Použití kvalitních součástek společně s pěkným a moderním vzhledem a dobře zvolenými barevnými odstíny dělají z tohoto kousku pěkný kus hardwaru. Společně se spoustou funkcí, dobrým výkonem a výborným OC potenciálem, se může tato deska chlubit, že spadá do kategorie zajímavého hardwaru, který musíte mít.
Opět začneme pohledem na její zadní konektory-jak my v redakci rádi nazýváme layout. Zleva: PS2 konektory,Coaxial S/PDIF-Out,Optical S/PDIF-Out,1394 port,2xUSB,1xUSB,eSATA port,1xLAN,2xUSB,1xLAN,2xUSB+zvukové výstupy.
Než si začneme představovat hlavní krásy této desky, tak si přednostně ukážeme systém chlazení, který je zde přítomen a také rozebereme si napájecí kaskádu procesoru. Ta je tvořena deseti zalitými cívkami o odporu 0,5 Ohmů. Chlazení je poměrně přerostlé (když porovnáme s některými konkurenčními deskami), ale vypadá opravdu překrásně. Chladiče na mosfetech jsou propojené 0,8mm heatpipe trubicí, která vypadá, jako by byla ze skla (jak důmyslně zkonstatoval kolega), ale není tomu tak. Jedná se o klasickou heatpipe s lesklou povrchovou úpravou. Nad černým PCI-Express 1x můžete vidět malý digitální display, který indikuje, kolika fázemi napájíte procesor. V případě osazení osmi-pinu vám bude na display svítit osmička v případě pouhého čtyř-pinu bude zeleně svítit čtyřka.
Na zdejší fotografii toho až, tak moc neuvidíte. Jsou zde přítomny "měřící body" a spínače pro přidávání napětí "za chodu". Čtveřice paměťových slotů a jejich napájecí kaskáda. Osázení měřících bodů na tuto desku nás velice mile překvapilo. Nečekali jsme, že s touto "featurkou" příjde krom společnosti Asus i někdo jiný a ejhle. Dnes je to již skoro na každé druhé desce, což musíme s povděkem ohodnotit.
GD-80 disponuje stále IDE konektorem, což nás vcelku překvapuje, jelikož na takové Asus Maximus III Formuli přítomen není. Jen si tak říkáme, kdy se konečně tohoto prehistorického rozhraní zbavíme. Na PCB desky naleznete celkově osm SATA portů, což je plně uspokojující počet, který musí dostačovat i sebenáročnějšímu uživateli. Jisto jistě jste si všimli dvou černých tlačítek. Ty jsou určeny pro Direct OC. Buď ke snižování frekvence (tlačítko s mínusem) anebo pro navyšování (tlačítko plus). Vedle těchto dvou tlačítek se nachází POST display, za účelem jednodušší identifikace chyb. OC Genie vidíte, a jelikož jsme si jej v minulé kapitole popisovali, tak se nebudeme opakovat. Vedle tohoto tlačítka se ještě nachází tlačítko clr CMOS. Jumpry v dolním rohu jsou pro připojení počítačové skříně. Desce samozřejmě nechybí ani startovací tlačítka, v provedení Easy Button. Jedná se o dotyková tlačítka, která jsou zalita v pertinaxu. Máme zde tlačítko pro úspornou funkci Green Power a také Power plus Reset. Citlivost tlačítek je perfektní a výborně se s nimi pracuje.
Deska je připravena pro 3-Way SLI anebo pro 3-Way CrossFire X, protože P55 čipset podporuje obojí (pokud si výrobce desky u NVIDIA zaplatí patřičnou licenci). Volba je jen a pouze na vás, jakou trojici karet určité značky si tam osadíte. Deska to podporuje a to se cení. Celkově slotů pro různé karty je zde habaděj. Mimo třech PCI-Express 16x zde naleznete dva obstarožní PCI sloty a také dva PCI-Express 1x. Takže ani v tomto ohledu MSI P55-GD80 nezklamala. Ukázku všeho, co na desce naleznete, již máme úspěšně za sebou, tak se pojďme podívat na testovací konfiguraci a na výkon desky.
|