Strana 4 z 7
- MSI P55-GD85 - Základní deska
MSI P55-GD85 je jedním z vlajkových produktů společnosti pro mainstreamovou platformu Intel P55. Přesto je jeho cena ještě v rozumném rozmezí na poměry levného segmentu. Provedení naštěstí je v nejvyšší možné kvalitě a za vaše peníze dostanete všestranně kvalitní produkt, který je schopný obstát i vůči konkurenčním lídrům s mnohonásobně vyšší cenovkou.
Návrh je plně čistý. Okolo patice je, jak již jsme si navykli dostatek místa a tak nebude problém s upevněním jakéhokoliv typu chlazení. Chlazení desky je elegantní a málo rozměrné, přesto jsou teploty desky výborně nízké. Provedení patří k tomu lepšímu, co jsme zatím mohli u MSI na P55 platformě vidět a to je jedině dobře. Vybavenost zadních konektorů je špičková.
Neboť všeho zde máme nadmíru. Zleva: 2xPS2 konektory, Clear CMOS tlačítko, Optical S/PDIF-Out, Coaxial S/PDIF-Out, FireWire, 2x USB, 1xUSB, eSATA/USB, LAN konektor, 2x USB, LAN konektor, 2xUSB 3.0, Audio konektory.
Napájení je vyřešeno jedním osmi-pinovým konektorem, což není na této platformě neobvyklé a zatím jsme se ještě nesetkali s deskou, která by tyto konektory měla dva. Ale to je logické, jelikož procesory této platformy nedosáhnou nikdy takto nadměrné spotřeby, aby byl další konektor nutností. Čip na fotografii je řídící kontrolér, šetřící technologie EUP, která je ekvivalentem k EPU či DES. Chlazení je vyrobeno z dobře vodivé slitiny, která je vybroušena a díky již popsané heat-pipe trubici dokáže držet teploty napájecích mosfetů na velice rozumných hodnotách.
Napájení procesoru je samozřejmě standardu DrMOS. Můžete počítat s napájením nemlich stejným jako u starší GD80ky. Dočkáváme se tedy napájení provedeného přes 8+2 fáze. Dvě dodatečné fáze se nám starají o QPI sběrnici a UnCore logiku čipu. Vypadá to tak, že výrobci kvůli vysoké ceně a horší kvalitě patic od Foxconnu již nadobro přešli ke konkurenčnímu Lotesu. Je tedy zřejmé, že zažité patice od Foxconnu již nějaký ten čas na nových základních deskách neuvidíme.
Měřící body spadající pod V-Kit jsou umístěny hned vedle napájecího ATX konektoru desky. Sloty pro operační paměti jsou opět v quadro počtu, což neudivuje. Napájeny jsou dvěma fázemi, stejně jako PCH čip. Na okraji základní desky hned nad paměťovými sloty jsou umístěny indikační LED diody, indikující vytížení napájecích fází procesoru.
Kontrolér NEC 720200F1, jsme vám popsali již v minulé recenzi na bezkonkurenční "hračku" od Gigabytu. Ten je přítomen i na dnešním produktu a spravuje nám zde USB 3.0 rozhraní. Flash paměť pro technologii OC Genie jistě vidíte. Dvojice čipů od Realteku jsou LAN kontroléry. Jejich značení je 8111DL, což pro nás značí důvěrně známé čipy, které nabízejí výborné parametry. Konektorů pro ventilátory je osazena pětice a většina z nich je plně regulovatelná.
Pertinaxový podklad nese dotykové rozhraní Easy Buttons 2. Máme zde power a reset "tlačítka" společně s dvojici "tlačítek" pro funkci Direct OC, za pomoci které navyšujeme nebo snižujeme BCLK frekvenci. Konektory pro nové Sata 6Gb/s rozhraní jsou osazeny pouze dva - jsou to ty bílé barvy a jsou spravovány řadičem Marvell SE9128. Zbyle Sata konektory podporují pouze starší rozhraní a jsou spravovány řadičem Jmicron 363. Veliký čip od společnosti Fintec se značení F71889F se nám stará o bezproblémový chod IDE rozhraní.
Přítomny máme dva PCIe sloty, standardu 2.0. Je tedy zřejmé, že oba jsou schopny spolupracovat přo 16i linkách. V případě, že do sestavy osadíte dvě grafické karty, pojede každý akcelerátor pouze při osmi linkách. Dále zde máme dva obstarožní PCI a dva PCIe 1x. Za nimi je umístěn PLX můstek, který nám zde plní roli PCIe přepínače pro Sata rozhraní. Malý čip od společnosti VIA, který je umístěn poblíž PCI slotů je kontroler FireWire a IEEE1394 rozhraní. To bychom měli k popisu základní desky vše a teď si pojďme ukázat sestavu, na které jsme testovali.
Ve videu výše váš zahraniční obchodník seznámí kompletně s produktem, takže jestli umíte alespoň trošičku anglicky, zcela jistě doporučujeme toto video zhlédnout.
|