Strana 6 z 7
- MSI P55-GD85 - Provozní vlastnosti a taktování
Než se vrhneme na závěr, čeká nás ukázka provozních vlastností. Jako první si popovídáme o OC potenciálu, který GD85 skýtá. Napájecí kaskáda je naprosto stejná, jako u předchozí GD80. To pro nás značí extrémně dobrou připravenost pro taktovací hrátky všelijakých procesorů, určených do s1156. My jsme zkoušeli s naším testovacím ES kouskem, kam se dostaneme a dostali jsme se na požadovanou frekvenci, "jako mávnutím proutku".
Deska neměla sebemenší problém naběhnout během okamžiku až na frekvenci 210MHz pro BCLK. Protože jsme již pár desek na čipsetu P55 otestovali, tak dobře víme, čeho je náš konkrétní testovací čip schopný. Naše testování se zastavilo, na frekvenci 218MHz. Více již procesor neustál a vždy "skolaboval". Ale abychom potencionální zákazníky neošidili, o maximální možné frekvence, kterých mohou s touto deskoou dosáhnout, podívali jsme se po internetu a zjistili jsme následující. Když budete taktovat se vzduchovým chlazením, není problém udržet jakýkoliv čtyř-jádrový čip na frekvenci 240MHz. MSI P55-GD85 to bezproblémově ustojí - stejně jako její předchůdkyně.
Při použití nekonvečních metod a chlazení "pod bodem mrazu", není nereálné desku provozovat okolo 270MHz pro BCLK. Toto je výsledek, který se plně vyrovná i těm nejdražším produktům založeným na P55. Při použití procesoru, který nese iGPU, můžete očekávat bezproblémový provoz se vzduchovým chlazením na frekvenci atakující 250-260MHz! Jen musíte být nadaní overclockeři, jelikož tuto frekvenci nastavit tak, aby byla stabilní, není nic jednoduchého. S dusíkem samozřejmě můžete jít výše a to bez sebemenšího problému až k 290MHz, což vám nějaký ten rekord může zaručit. Když si to krátce shrneme, tak MSI P55-GD85 je k taktování velice dobrým produktem a určitě s ni neuděláte chybu. Je stejně tak dobrá jako starší MSI P55-GD80, až na to že nabízí o něco méně funkcí (např: V-Switch,méně PCIe slotů), ale jinak stejné parametry a potenciál.
Krátce jsme se podívali i na teploty. MSI P55-GD85 není nikterak zásadně "výhřevným" produktem a své teploty drží na velice rozumných hladinách. S naším bezdotykovým teploměrem jsme naměřili následující. Mosfety si držely velice přívětivé teploty, za žádných okolností, jejich teplota nešla přes 44 stupňů celsia a v běžném stavu topily na 42 stupňů. Ještě parádnějších teplot jsme dosáhli na PCH čipu, který si držel standardně 44 stupňů celsia. Tyto teploty jsou velice nízké a solidní kvantum konkurenčních produktů by se mohlo začít modlit za takovéto teploty. V tomto aspektu je tedy aktuální P55ka nadprůměrně zdařilou a můžeme i říci, že z určitého úhlu pohledu i přeborníkem. Dokáže tyto skvělé výsledky zopakovat i ve spotřebě?
Tu jsme měřili opět naším "měřákem", na kterém jsme sledovali spotřebu a po trojitém otestování 3D MARK Vantage jsme udělali aritmetický průměr spotřeby, který je uvedený v tabulce. Když si desku porovnáme proti levnější sestřičce (GD65), nesoucí stejný čipset, tak dosahuje "pod zátěží" o podstatných 5W vyšší spotřeby. V klidovém režimu se situace obrací a "základovka" dosahuje o 2W menšího odběru. Jak již tedy z grafu vyplývá, tak v oblasti spotřeby si budou modely GD65 a GD85 velice blízko a naměřené výsledky se budou pohybovat pouze v rámci neodvratitelné odchylky při měření. Pojďme si udělat závěry a hodnocení.
|