Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
V sestavě máme ASUS ROG Radeon RX VEGA 64 grafiku, nicméně snažíme se v tomto případě vytěžovat hlavně procesory.
Z hlediska spotřeby desky hraje roli osazený procesor. Pochopitelně, mezi deskami nejsou velké rozdíly, svou roli hraje i extra výbava. Nicméně MSI X470 model má ze všech tří testovaných X470 desek nejnižší spotřebu ve všech režimech, což je zajímavé.
Pokud jde o chlazení VRM, které je namáháno, tak s 2700X jsou teploty o něco vyšší, ale pasivy jsou velké, takže se udrží kolem 57°C. Při taktování se samozřejmě teploty zvýší a jdou nad 62°C. Nicméně provozní hranice napájecí soustavy jsou někde nad 120°C, takže chlazení desky je více než dostatečné.
TOP modely desek X470 jsou z hlediska zpracování doslova overkill pro RYZEN v základu nebo i běžně doma přetaktovaný. Výrobci osadili velmi silné napájení, které by zvládlo levou zadní i dva takové procesory najednou. Všechny tři špičkové X470 modely mají také pokročilé OC funkce a další speciální výbavu. Nicméně v domácích podmínkách s běžným chlazením toho vzhledem k potenciálu RYZEN čipů příliš nevyužijete. A tak opět musím říci, že i na MSI bylo stabilním maximem (jinak dokážeme ne všude stabilně i 4,3GHz) 4,25GHz. Maximální potenciál desky lze ale otestovat až s dusíkem v extrémním režimu taktování.
X470 platforma zvládá zcela bez potíží snad všechny RAM moduly alespoň na 3200MHz a funguje i XMP profilování (původně určené pro Intel). Nově lze ale provozovat i rychlejší 3466 a dokonce i některé s 3600MHz a to s agresivnějším časováním, což výrazně zvyšuje výkonu u RYZEN procesorů. MSI je v tomto ohledu velmi dobře vyladěno, 3600MHz drží zcela bez potíží a určitě bude potenciál pro další zlepšování …
|