Strana 3 z 6
- MSI X79A-GD65 (8D) – Deska
Nás ale samozřejmě zajímá především základní deska. Jak už bylo řečeno, v ruce máme GD65 (8D) model. To znamená desku s vyšším stupněm výbavy včetně 8 slotů pro paměti atd. Pořád ale střední třída mezi X79 deskami, protože nad ní by později měli u MSI přibýt ještě GD80 desky, ale ty budou samozřejmě za jiné peníze.
Při prvním pohledu budí deska velmi dobrý dojem kvality, jak z hlediska výbavy, tak použitých komponent. Deska je vybavena v současném stylu Military Class III. Tedy velmi kvalitní elektro komponenty, splňující nejvyšší standardy kvality.
MSI nasazuje DrMOS II a nejvyšší třídu kondenzátorů a napájecích cívek. Tyto komponenty nacházíme po celé desce. Z hlediska výbavy nic podstatného desce nechybí. Ostatně ačkoliv je tohle střední model v rámci X79 desek, pořád se bavíme o high endové platformě a desky podle toho vypadají.
GD65 (8D) nabízí tedy 8 slotů pro paměti, kdy MSI uvádí podporu až pro 128GB! Podporovány jsou oficiálně paměti až 2400MHz v OC režimu. Ty jsou samozřejmě umístěny po obou stranách obří patice LGA 2011. Nad tím je výkonná napájecí kaskáda s poměrně masivním pasivem posíleným heatpipe.
Pokud jde o další výbavu, nechybí samozřejmě PCIeX16 sloty a to verze PCIe 3.0 (zatím jako ready, protože oficiálně řadič PCIe v procesoru Intel nemá označení PCIe 3.0, neoficiálně by tam ale být žádný problém neměl). Celkem je tu 5 slotů PCIex16, ale samozřejmě jen tři nabízejí plný počet 16 linek. Další dva mají 8 linek a najdeme ještě PCIeX1 slot. Podporováno je SLI i CrossFire v režimu 16+16+8 linek – ostatně více dvouslotových grafik tam ani nenacpete.
Pak tu máme 8x SATA (4x SATA III a 4x SATA2), přičemž ale eSATA jsou je na bracketu a v případě využití to musíme připojit na dva konektory SATA. Takže prostě deska má jen 8 SATA včetně eSATA celkem. Je tu ale také 10 USB vzadu (8 USB 2.0 a 2x USB 3.0). Speciálním konektor na desce ale ještě připojíme bracket s dalšími 2x USB 3.0 a speciálními funkcemi.
Vzadu mimo dalšího najdeme ještě 1394 port, audioporty (8kanálový Realtek) a samozřejmě LAN a PS2. Na desce samotné najdeme také několik prvků speciální výbavy. Pod posledním slotem je tu další přídavný napájecí konektor a tlačítka pro taktování a obsluhu desky. Chybí ale tlačítko restart. Najdeme tu ještě také segmentový display.
Celkově vzato deska nabízí více než dost i pro náročnějšího uživatele. A jak funguje?
|