Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
V sestavě máme duální AMD Radeon R9 295X2, který dá samozřejmě sestavě i desce pořádně zabrat po všech stránkách. Ale potřebujeme ji otestovat, takže je to ideální platforma.
Z hlediska spotřeby hraje roli lepší efektivita 14nm SKYLAKE procesorů, které se jednoznačně projevuje ve srovnání s předchůdcem na 22nm. Nová MSI si na ATX desku vede rozhodně dobře.
Pokud jde o chlazení desky, tak to je zajištěno velmi dobře, s heatpipe posílenou soustavou velkých pasivů, které nemají žádný problém desku držet na přijatelných teplotách, maximálně do 50°C.
Jak už víte z naší recenze Intel SKYLAKE procesorů, bohužel 14nm Core i7-6700K nejde taktovat v domácích podmínkách o nic lépe, než starý Core i7-4790K. S ním jsme končili na 4,8GHz s vodním chlazením při 1,4V. No a nový Intel Core i7-6700K se stejným chlazením je na tom velmi podobně.
Naším nejlepším stabilním výsledkem, na kterém lze procesor v zátěži stabilně provozovat, je 4,8GHz při 1,35V, což znamená, že je 14nm novinka alespoň o něco úspornější po OC. A že taktování popožene spotřebu vzhůru, to si buďte jistí. Bohužel v případě MSI Z170A se nám procesor podařilo udržet jen na 4,7GHz a 4,8GHz už nebylo stabilní, deska také vyžadovala větší voltáž pro CPU.
MSI přitom udělalo nový UEFI BIOS a nové OC aplikace a funkce. Pravdou ale je, že MSI Z170A GAMING M5 je deska pro hráče ne pro nadšence do OC, čemuž odpovídá i omezená OC výbava. Vzhledem k tomu hodnotíme desku jako bezproblémovou pro domácí OC, ale pokud vás tato oblast zajímá více, budou pro vás zajímavější MSI OC série desek.
Takže jaké jsou naše ostatní zkušenosti a hodnocení?
|