Strana 6 z 7
- Provozní vlastnosti a taktování
Ještě než se podíváme na závěr, řekněme si něco o provozních vlastnostech testovaných základních desek. Začněme u spotřeby PC s jednotlivými modely:
Zatímco u modelu MPOWER nás spotřeba příjemně překvapila i s ohledem na slušnou výbavu desky ve srovnání s konkurencí, u GAMING edice jsme ze spotřeby až tak nadšeni nebyly. Evidentně vliv rozdílem ve zpracování desek nějaký bude.
Chlazení desek je v základu podobné, ale MPOWER jej mám o něco mohutnější než GAMING verze. V běžných provozních režimech jsou ale teploty i obou velmi nízké, takže žádný problém v tomto ohledu nečekejte.
Obě desky nabízejí více než dost výbavy a možností pro OC nadšence. Pravda, MPOWER verze přeci jen o něco více než GAMING verze. Obě ale obsahují nový a propracovaný UEFI BIOS (duální s přepínáním) i přidávané SW utility mají dostatečné možnosti a v domácích podmínkách lze tedy taktovat bez problémů - včetně vylepšeného automatického OC. To všechno je pěkné, ale bohužel i nové 22nm procesory HASWELL mají stejný problém jako starší 22nm Ivy Bridge. Intel použil mezi čip a heatspreader méně kvalitní pastu, takže i námi používané Core i7-4770K jde sice taktovat, ale má jasně dané maximum a omezení z hlediska chlazení. To je i s nejvýkonnějším vzduchovým chlazením (používáme NOCTUA), kolem 4,5GHz. O něco více jde s výkonnějšími vodními chlazeními, kdy se dá dostat někam k 4,7GHz, ale je to na hraně, čip opravdu hodně topí.
Každá slušnější deska dokáže pro běžné domácí OC nabídnout v podstatě totéž se stejným výsledkem. Omezení je zkrátka ze strany čipu nikoliv ze strany základní desky. Nemůžeme tedy opravdu v domácích podmínkách vyzkoušet skutečné možnosti základních desek. Nicméně můžeme srovnávat, jak snadno se lze ke slušným OC výsledkům dopracovat apod.
Asi vás nepřekvapí, že MPOWER je z hlediska taktování o něco příjemnějším modelem. Má lepší a lépe propracovanou OC výbavu. GAMING je o něco chudší, ale základní pokročilou OC výbavu má jinak stejnou. Obě desky podporují automatické taktování pomocí OC GENIE. Obě desky dokázaly samotné nataktovat náš CP, GAMING edice na 4,0 GHz u MPOWER na 4,2 GHz. Pokud chcete více, musíte jít na věc s ručním OC. Dosažení 4,5 GHz taktu ale není ani u jedné desky žádný problém. Protože máme jen vzduchové chlazení v tomto testu, více to prostě nejde, přestože desky určitě zvládnou více. Celou dobu však MPOWER vykazuje o něco lepší vlastnosti. Stejnou frekvenci udrží i s nižším napětím, lépe se na ní taktují paměti a tak dále.
Shrnutí: Z hlediska domácího OC je asi jasné, že obě desky nabízejí více než je reálně v domácích podmínkách využitelné. Což je ovšem již delší čas u většiny kvalitních základních desek známý fakt. Nelze ale nepřiznat, že MPOWER verze je přeci jen pro tyto účely o něco lépe navržena. Pokud plánujete nějaké větší OC, je určitě z tohoto hlediska velmi vhodným a zajímavým základem.
|