Strana 3 z 6
- Asus Striker II 790i SLI vs 780i SLI - desky
Začněme nejprve novinkou, tedy ASUS Striker II Extreme 790i Ultra SLI. Provedení této základní desky není úplně nové. Již jsme ho viděli několikrát. Jedná se o nejvyšší sérii ASUS - republic of Gamers. Špičkové zpracování se vším všudy.
Dominantou této základní desky je stále chlazení čipsetu. I když mědi už na desce zdaleka není tolik, jako na 780i SLI, kterou máte na této stránce dole na fotce. Chlazení na obou deskách je pořád důkladné. Specialitou 790i verze je opět integrovaný vodní blok, který ale samozřejmě pro běžný provoz zapojovat nemusíte. Ačkoliv je mědi kolem procesoru dost, vejdou se tam i velké chladiče, i když ne vždy všemi způsoby.
Deska je napěchovaná výbavou, ale absence jednoho čipů navíc proti 780i je znát a přínosem. Deska podporuje 3-way SLI, obsahuje tedy 3x slot pro grafiku. Dva modré jsou PCIe 2.0 a jeden bílý je jen 1.1. Jak ale vidíte, při osazení tří grafických karet už neosadíte nikam nic jiného. Otázka je, zda to vůbec má nějaké jiné řešení.
Deska obsahuje 6xSATA a všechny jsou vhodně pootočeny, stejně jako IDE. Vhodně je umístěno i napájení, které je vždy při okrajích desky. Deska nese i celou řadu dalších konektorů a možností rozšíření. Specialitou jsou pak tlačítka Power a reset přímo na desce a tlačítko ClrMos na zadní straně desky u výstupů. Specialitou je i LED indikace napětí u pamětí, procesoru i čipové sady.
Pohled na zadní stranu odhaluje, že zvuková karta je opět řešena modulově, či spíše slotově. Samotné zvukové obvody se nenachází na desce. Zajímavostí zadních výstupů je opět fakt, že deska disponuje již jen jedním PS2 konektorem pro klávesnici. Druhý je nahrazen dvěma USB. Celkově se jedná o velice kvalitní základní desku a de facto jsem nenašel nic, co by se jí dalo vytknout.
- ASUS Striker II Formula 780i SLI
Krátce se ještě podívejme na předchůdce. Ta je ale vlastně takřka identická až právě na čipovou sadu, kde přebívá jeden čip, který simuluje podporu PCiexpress 2.0. Jinak je ale vlastně 780i verze takřka identická se 790i. Chlazení ale neobsahuje integrovaný vodní blok. Je tedy opatřen skutečně extrémním množstvím mědi.
Výstupy v zadu na desce jsou skoro identické. Jediný rozdíl je absence 2x eSATA, které má jen 790i verze. Samozřejmě 780i SLi verze má DDR2 sloty.
Zbytek desky a výbavy je de facto identický se 790i verzí, která je ale celkově o pár věcí bohatší. Přejděme teď k BIOSu, testovací sestavě a taktování obou desek ...
|