Strana 6 z 6
A pomalu se dostáváme k samému závěru. Dnes jsme si podrobně prokleply čipovou sadu 790i. Ještě jsme si ale nic neřekli o provozních vlastnostech, tak se na ně podívejme. Začněme u teploty čipové sady.
Velké překvapení a příjemné i pro mě osobně. 790i je celkem chladná čipová sada, i když při množství mědi okolo se ani není moc čemu divit. Přesto je to proti 680i nebo 780i velký a vítaný rozdíl.
Změřili jsme spotřebu celé sestavy za stejných podmínek. Jak vidíte, čipová sada dělá celkem hodně. V případě nové 790i musíme vzít ale do úvahy nižší spotřebu pamětí DDR3 v sestavě. Ty mají totiž napětí jen 1,7V zatímco u DDR2 800MHz je to kolem 2,1V. Neřekl bych tedy, že samotná spotřeba čipové sady 790i je nějak výrazně nižší než 780i, ale v kombinaci s DDR3 to celkově nižší spotřebu dá. Na X38 to ale pořád nestačí.
Posledním grafem, který si ukážeme, je cena za to všechno. Ta je pro základní desky se 790i SLI opravdu hodně vysoko. Nicméně není to jen cena za samotnou základní desku, co ze 790i dělá spíše jen zajímavost. Nutnost DDR3 pamětí je další věc. Navíc ty, aby byly výkonově k něčemu alespoň na úrovni běžných DDR2 800Mhz, tak potřebují alespoň 1375Mhz. V našem případě to byly Kingston 2x1GB 1375MHz DDR3. Proti jejich funkčnosti a kvalitě nelze nic namítat, nicméně cena 8500 korun je opravdu hodně.
Pokud jde o čipovou sadu 790i SLI, tak je to to, co jsme čekali už od 780i SLI. 790i SLI nemá zbytečný třetí čip Nforce 200 a obsahuje plnou podporu PCIe 2.0. Tím ale vlastně výčet zlepšení může skončit. Novinkou je sice funkční podpora DDR3 pamětí, ale to dnes tomuto čipsetu na trhu příliš nepomůže, protože DDR3 paměti jsou ještě stále velice drahé. nějakou dobu budou ještě DDR3 čipové sady na okraji zájmu. Spotřeba samotného čipsetu 790i je sice nižší, ale proti 780i bych za tím viděl jen absenci třetího čipu nForce200 a hlavně podporu DDR3 pamětí, které mají nižší napětí a tedy nižší spotřebu. Teploty ale příjemně překvapily, i když chlazení je mohutnější než na X38, teploty lze považovat za vyrovnané. Jak na tom bude přímý konkurent 790i SLI, čipset Intel X48, se podíváme zanedlouho. Kromě DDR3 ale 790i nepřináší vlastně nic nového a je jen škoda, že se nejspíše nedočkáme verze s DDR2, která by byla jistě lepší než současná 780i. 790i je určitě lepší než 780i, opravil kritizované nedostatky, ale má omezení v podpoře jen v současnsoti drahých DDR3.
Z pohledu běžného zákazníka se současná situace čipových sad Nvidia se vlastně vydáním 790i bohužel vůbec nemění, protože tahle čipová sada v současné podobě zůstane jen vysoce exkluzivním zbožím pro pár vyvolených, kteří si jej budou moci dovolit spolu s výkonnými DDR3 moduly. Jako zajímavost si můžeme říci, že se dost možná díváme na poslední čipovou sadu z dílny Nvidia pro platformu Intel (pro s775 asi určitě), pokud se totiž nedomluví Nvidia s Intelem na licenci pro výrobu nových čipových sad pro architekturu procesorů Nehalem a nový socket, těžko se dočkáme nějaké nVidia nForce 890i.
Pokud jde o samotnou desku ASUS Striker II Extreme 790i Ultra SLI, tak ta zpracováním v žádném ohledu nezklamala. Příslušenství i výbava je královská. Bohužel stejně královská je i cena. 8000 korun s daní je opravdu hodně peněz. Pokud se na celou věc podíváme navíc trochu praktičtěji, tak za nižší cenu můžeme mít verzi ASUS Striker II 780i SLI, které je na tom výkonem stejně a není zde nutnost vysoké investice do DDR3. ASUS Striker II Extreme 790i Ultra SLI se začne prodávat oficiálně až koncem měsíce, kdy už doufejme ASUS dořeší stávající problémy s taktováním 65nm procesorů Intel.
Pokud se někdo rozhodne si udělat radost nákupem ASUS Striker II Extreme 790i Ultra SLI pro 45nm procesory (což předpokládám), tak litovat rozhodně nebude. Je to také jedna z mála možností, jak na platformě Intel provozovat SLI nebo dokonce 3-way SLI. Pokud by se přeci jen objevila verze pro DDR2, rozhodně by se právem těšila zájmu širší skupiny zákazníků a rádi bychom si takovou vyzkoušeli - uvidíme.
Za zapůjčení základních desek děkujeme společnosti ASUS
Za zapůjčení DDR3 pamětí děkujeme společnosti Kingston
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|