Strana 1 z 3
– jaká je základní deska od výrobce CASE a chlazení?
Je to už chvíli, co mám tuhle desku k dispozici, ale dostal jsem se k ní až nyní. Asi se shodneme, že samotná Intel Z390 platforma, kterou tahle deska reprezentuje, je dnes už vlastně mrtvá a vzhledem k technologií, výkonu a cenám procesorů Intel, které jsou pro ni určené v čele s maximálně Core i9-9900K. Nepředstavuje ani alternativu (natož konkurenci) vedle po všech stránkách mnohem lepší AMD AM4 platformy pro až RYZEN 9 3950X. Bohužel samozřejmě NZTX plánovalo nabídnout desky několik let dopředu, takže nemohlo vědět, že až je konečně dodá na trh, tak Intel platforma míří nikam a AMD ji převálcuje. Samotná deska je na trhu teprve několik měsíců, ale prostě NZXT za to nemůže, jak se věci na PC zamotaly. Naopak jsme rádi, že se někdo nový snaží přijít s nabídkou vlastních desek.
Rozhodně by širší nabídka výrobců desek a různorodější design trhu prospěl. S láskou vzpomínáme na doby, kdy na trhu kromě dominantních ASUS a Gigabyte a menších výrobců jako MSI, byly také značky jako DFI nebo ABIT. Na druhou stranu musím vyjasnit, že NZXT samo o sobě tuhle desku nevyrábí ani nenavrhuje. Jediné, co navrhuje je celkový styl a design, tedy zejména ten kryt, který nabízí v několika provedeních.
Desku si nechává NZXT navrhovat a vyrábět jedním z dodavatelů, kterým je ECS, jež vyrábí zejména desky nižších cenových kategorií. Deska má tedy patici LGA 1151 a je určena pro 8 a 9 generaci procesorů Core, tedy maximem je 9900K/KS. Nic lepšího do ní už neosadíte. Jedná se o ATX model.
Výbava je celkem slušná, zahrnuje 2x M.2 slot pro SSD, integrovanou Wi-Fi/BT, integrovaný ALC 1220 zvuk. Sama deska je bez podsvícení, ale konektory pro RGB má s optimalizací pro fungování s NZTX CAM aplikací. NZXT se soustředilo zjevně hlavně na ten vnější kryt a aby ladil k jejím skříním a chladičům :). Což se docela povedlo. Jaká je tedy v praxi?
|