Strana 3 z 6
- Sapphire PURE BLACK X79N – deska
Podívejme se na samotnou základní desku. Opět poznáváme styl Sapphire, tedy kombinace černé s modrou. Bohužel na první pohled vidíme zásadní problém, který tato deska má.
Aktivní chladič na čipsetu! Nevím, co je to za hloupé retro, ale po ASUS Sabertooth, přichází i Sapphire s modelem X79 s aktivním malým ventilátorem na čipsetu. Určitě to bude z počátku tiché a funkční, ale za dva roky až se to zanese prachem? Prostě zbytečnost a špatný návrh. Velký pasiv s hetapipe by byl mnohem lepší.
Jinak deska působí velmi dobře, zajímavá je konstrukce napájecí soustavy, která sice vypadá skromně, ale je velmi silná. Všechny použité komponenty jsou navíc kvalitní, jednotlivé části desky jsou napájeny vícefázově.
Výbavu desky vidíte, 6x PCie sloty, Sapphire ale přirozeně uvádí jen podporu CrossFire X. Správně jsou natočené SATA porty, nechybí ani konektor USB3.0, ke kterému Sapphire v balení dodává bracket.
Zadní panel je opravdu bohatý na konektory a nic nechybí, všeho je dostatek.
Deska je zajímavá i svou OC výbavou, včetně ovládání PC, duálního BIOSu, segmentového display, reset Cmos tlačítka atd. Dostatek je i konektorů pro chladiče a samozřejmě pro připojení napájení, kde najdeme 24+8+6pin na desce.
Sapphire opět příjemně překvapuje kvalitním zpracováním desky s bohatou výbavou. Opět ale ztrácí body v oblasti designu, kde se eleganci modelů Gigabyte nebo ASUS, či dokonce i MSI nebo Intel, nemůže rovnat. Samozřejmě i funkce jsou stále o něco skromnější, stejně jako množství osazených čipů, což ale nemusí být na škodu. Bohužel v případě X79N modelu Sapphire udělalo chybu s aktivním chlazením, které je jen zdrojem problémů. Nutno říci, že podobnou chybu udělal i ASUS u svého Sabertooth X79 modelu, takže to zjevně není jen nováčkovská nezkušenost. U Sapphire je ale pasiv alespoň dost velký na to, aby sice se zvýšenými teplotami, ale dokázal uchladit v běžném provozu bez OC čipset sám o sobě.
|