Strana 5 z 6
- Taktování, provoz a praxe
O taktování by se toho dala napsat hromada, ale vlastně nemůžeme vyzkoušet bez dusíku skutečné limity, které tedy v praxi doma s běžným chlazením a OC není možné využití. Nemá smysl to tedy komplikovat a jen stručně.
Omezeni jsme také chlazením, kdy sice máme k dispozici vodníka od Intelu, ale toho musíme brzy vrátit, takže aby to bylo později srovnatelné, tedy děláme s chladičem NOCTUA NH-D14 SE 2011. Ten je ale slabší a k 5GHz se s ním nemá smysl pouštět, neudrží to ani náhodou. Končí někde kolem 4,6-4,7GHz. S vodním chlazením od Intelu se dá dostat k 4,8-4,9GHz a na Rampage i 5GHz!
Z hlediska taktování je Sapphire rozhodně schopné, i když položek v BIOSu zdaleka není tolik jako u jiných desek. Problém je také u pamětí, kde nic rychlejšího než 2133MHz nezkoušejte, nebude to u této desky fungovat. I tak jsme se s naším vzduchovým chlazením dostali na 4,6GHz, s vodním pak na 4,8GHz. Pro běžné taktování je tedy deska více než schopná a plně srovnatelná s konkurenčními modely větších značek.
Zde jsme se zaměřili na spotřebu celé sestavy ve stejných podmínkách a také chlazení. Pokud jde o spotřebu, měly by se projevit rozdíly, hlavně co se týká kvality komponent a síly kaskád.
Zde nás Sapphire X79N ale příliš nepotěšila. Poměrně vysoká spotřeba v klidu i zátěži překonává ostatní X79 modely, což rozhodně není fajn. Možná vyladěnější BIOS apod. by s tím něco udělal, není totiž moc důvodů, proč by tahle deska měla žrát více než jiné modely.
Pokud jde o chlazení, to, že je realizováno aktivně na čipsetu, nám dost vadí. Teď je to sice nyní docela tiché a teploty jsou fajn, ale co za dva roky až se to třeba zapráší apod?. Prostě aktivní chlazení opravdu ne. Jinak je ale deska chlazena dobře, napájecí soustava je fajn, moc netopí.
Pojďme udělat závěrečné zhodnocení ….
|