Strana 3 z 6
- Sapphire Pure Platinum Z68 - Základní deska
Sice vypadá docela "starobyle", a spíše evokuje produkt let minulých. Na druhou stranu, většina z nás desku zavře do PC a jak vypadá mu je vlastně jedno. Deska je moderní a funguje, tak jak by každá současná základní deska měla. BIOS má sice hodně chudý a spíše odpovídá desce z doby deset let zpátky, ale to nemusí každého mrzet, protože opět, propracovaný BIOS je fajn, ale ruku na srdce, kolik uživatelů do něj dnes skutečně chodí a ta nastavení skutečně využije? Taktování této desce nedělá větší problémy a tak to můžeme s poklidem akceptovat. Jak jsem již prozradil, tak v některých ohledech je deska královsky vybavenou a někde to není žádná sláva. Teď tedy upozorním na kladné body a také na pár záporných nedostatků. I když vzhledem k ceně zde nemůže být moc řeč o nějakých nedostatcích.
Celkově deska vypadá hodně netradičně a někomu se určitě může zalíbit. Mě docela dost připomíná některé modely od společnosti Evga. Téže malý výrobce, který v některých komponentách se snaží mírně snížit výrobní náklady. Tomuto se nemohl vyhnout ani tento malý hráč v oblasti základních desek. Sapphire prostě nemá postavení a ani finance pro výrobu maximalistických desek a tak se to někde musí podepsat. Při málo objemové výrobě se nejlépe šetří na méně důležitých součástkách. Přesto si nemohu na nic stěžovat a kvalita této desce rozhodně nechybí. Výbava rovněž ne a tak zprvu musím Pure Platinum pochválit.
V dnešní době digitální spínání nepřekvapí, a tak zde nemůžeme vynášet nějaké ódy na tento produkt. Napájení je docela dobře vyřešeno, ale to si ještě ukážeme detailněji. Osazený je dokonce proalizer, což již trošku o kvalitě dokáže svědčit. Za toto si Sapphire zaslouží velikou ovaci. Stejně, jako za BIOS čip osazený ve vyjímatelné patici.
Výrobce v počtu USB konektorů trošku mlží. Deska jich má fyzicky pouze polovinu. Další je možné přidat bracketem, který ke škodě není přibalen. Jinak je zadní panel obstojně vybavený a určitě mu není co vytknout. Všechno je zde v souladu a ve vyváženém poměru. Pro Virtu jsou připravené výstupy DVI, VGA (D-Sub), HDMI a také DisplayPort. Takto bohatá připravenost se vidí na málo, které desce.
Tři PCIe sloty jsou plnohodnotné. To značí maximální počet linek 16x. Ale pouze když zde osadíte jenom jednu grafickou kartu. Deska nepodporuje SLI a tak zde můžete osadit maximálně dvě grafické karty od AMD. Každá bude fungovat při 8 linkách. Tři karty tato deska neumožňuje. Třetí slot můžete využít, jako PCIe 1x případně 4x. V použití se zde moc mezí neklade. Dále někoho určitě potěší tři starší PCI sloty.
Procesor je napájen digitálně spínaným okruhem. To jsem již prozradil. Osm fází napájí samotná jádra procesoru a další dvě jsou určené pro integrovanou grafickou jednotku. Kvalita použitých součástek není špatná, i když zalité cívky nebudou zrovna vrcholné kvality. Naštěstí proalizer o trošičku zvedá výslednou kvalitu celku. O napájení procesoru se dále stará jeden osmi pin. Chlazení mosfetů není zrovna nejgeniálnější, ale nevypadá zle. Bohužel je značně veliké a u některých chladičů může způsobit komplikace.
Desce nechybí měřící body napětí, ale jejich účel je pro nás zahalen tajemstvím. Ne sice tak úplně doslova, ale netušíme, proč je výrobce na tuto desku osazuje. Pro extrémní taktování se tento produkt moc nehodí (cenově to ani není produkt, který by Overclockeři vyhledávali). I když možná někomu se můžou hodit. Dále musím pochválit umístění CMOS baterky. Je na skvělém místě a vždy se k ní dostanete. Paměti jsou napájeny dvojicí fází a čipset jednou.
Stavový displej deska nepostrádá a určitě přijde každému k užitku. Čtyři černá SATA konektory jsou pro SATA II a další čtyři červené jsou standardu SATA 6Gb/s. Chlazení vypadá zajímavě a svou úlohu plní dokonale. Deska je studená za všech okolností a skoro vůbec netopí. Deska se se skříní propojuje barevnými konektory hned v samotném pravém rohu dole. Piny jsou barevně označeny a jsou dokonce pojmenovány. Opět tedy nic nového.
Nezapomnělo se ani na start tlačítka a tlačítko pro vymazání BIOS nastavení. Jeho čip je pouze jeden, což můžeme vidět jako mínus. Konkurence je v tomto ohledu již dále. Řadiče jsou použity levnější, o čemž vás může přesvědčit levnější čip od společnosti asmedia. To by bylo k desce vše. Teď si ukažme, jestli podává dostatečný výkon a jestli její spotřeba není mimo mísu. Také si poreferujeme o jejím taktovacím potenciálu.
|