Strana 1 z 6
- TEST: Sapphire Pure Platinum Z68:
kvalitní základ pro Intel od dvorního výrobce grafik RADEON?
V dnešním testu se podíváme, na poměrně nekonvenční počin on známého výrobce. Společnost Sapphire je známá, jako dvorní výrobce grafických karet AMD. Její maximalistické edice, jako je Toxic případně Flex není třeba představovat. Prostě a zkrátka na poli grafických karet nabízí téměř to nejlepší, co si můžeme pořídit a na našem trhu je to vůbec druhá nejprodávanější značka grafických karet, i když vyrábí pouze grafiky s čipy AMD.
Jak ale asi víte, klasické grafické karty ustupují. Hlavně levnější edice, kterých se ale prodávalo nejvíce, jsou po tlakem ze strany jednak mobilních PC a jednak integrovaných grafik v CPU. prodeje skutečně výkonných grafik tvoří malou část trhu, jako takové neklesají, spíše naopak, ale celkově by firmu neuživily, takže nejen Sapphire se musí poohlížet i po dalších produktech. Před časem tento výrobce začal vyrábět i základní desky. Začalo to u desek určených pro procesory AMD. S příchodem procesorů Sandy Bridge pro platformu Intel se Sapphire rozhodl více začít s deskami více experimentovat a vrhl se i na základní desky pro Intel s1155.
Před časem uvedl několik desek s čipsetem P67 a dokonce i X58. Samozřejmě víme, jak to s deskami pro Sandy Bridge v první vlně dopadlo. P67 v revizi B2 se moc nepovedl a Sapphire nevydal další várku v revizi B3. Místo toho desky nahradil lepší čipsetovou sadou Z68. Dnes si tedy ukážeme nejlepší desku od Sapphire. Pure Platinum Z68 a zajímá nás, jak si vede tato deska ve srovnání s modely velkých výrobců jako ASUS a Gigabyte. Jestli deska obstojí svému názvu, se teprve uvidí. Ale již předem se dá říci, že za cenu okolo tří tisíc pěti set korun, toho při pohledu na výbavu nabízí hodně. A svou výbavou příjemně překvapí.
Sapphire vyrábí desky pozvolna a přináší vždy jenom několik modelů. O nějaké množstevní konkurenci společnostem, jako je Asus, Gigabyte, samozřejmě nemůže být řeč. To jde vidět na celkovém návrhu, počtu modelů, jejich ceně a také provedení. Pure Platinum nevypadá, jako deska z nejvyšších řad a ani tam nemá namířeno. Jedná se o cenově dostupný model pro "masy". S hodně přiměřenou výbavou a jednoduchým provedením. A to je přesně to, co spousta uživatelů levnějších procesorů požaduje. Dostačující desku s uspokojivým potenciálem za nízký finanční obnos. Přesně taková Sapphire Pure Platimu Z68 je!
V některých oblastech překypuje výbavou a v některých mírně ztrácí. To je přesně ta daň za nízkou cenu a málo objemovou výrobu. Sapphire si nemůže dovolit vyrábět luxusní desky, které by konkurovaly drahým produktům od větších výrobců. Nemá na to inženýry, zázemí ani finance a hlavně by se mu to nevyplatilo – nejvyšší segment je hlavně věc prestiže než výdělečnosti, navíc jako takový je malý a kohoutů v něm je více než dost. Primárně se tedy zaměřuje tam, kde se to nejvíce vyplatí. Tedy na nejprodávanější segment, kde také může nejvíce vydělat. Jestli se tyto desky uchytí, je prozatím ve hvězdách, ale nevypadají vůbec špatně. Když bude o ně zájem a budou se pěkně prodávat, tak je i možné, že by Sapphire časem začal více konkurovat například Evga a MSI. Potenciál k tomu má, teď jenom potřebuje spokojené uživatele a finance, které by mohl nalít do vývoje dalších a nápaditějších desek. Pojďme si tedy představit jednu z prvních vlaštovek pro Intel platformu od této společnosti. A položme si otázku, jestli zde má Sapphire šanci uspět.
|