Strana 4 z 6
Asus M2R32-MVP - taktování a Bios
Po mírně nadprůměrném layoutu základní desky se podíváme na to nejdůležitější a to je sytém BIOS této základní desky. Prostě na to, co umí samotná deska při práci a jaké má možnosti nastavení. Nevím, jestli se ještě hodí, abych psal o překvapeních u biosů u testovaných desek. Spíše bych si měl zvyknout na pokročilost oproti starším deskám. I tento BIOS je povedený a přehledný. Některé věci by šly vylepšit. Ovšem každý máme jiné nároky. U této desky jsem veškerá nastavení našel bez problémů. Základní možnosti jsou takovéto:
Hodnoty adekvátní. S ničím by neměl být problém. Taktovat PCI-E z 100MHz až na 150MHz je také možné. Nastavení pamětí bylo lehké. Geil běžely v základním taktu na časování 3-4-4-8, jak mají. Centrálně jsem opět nastavil časování 4-4-4-12 pro testovaní proti dříve představeným deskám, aby bylo stejné. Stejně tak tomu bylo i při testování přetaktovaného systému. Obměnil jsem počet pamětí. Místo duálního zapojení 2x512MB jsem testoval se single 1024MB pamětí stejné značky a specifikace. Výsledky by to mohlo ovlivnit, ale jen málo. Uvidíme. Srovnání proto berte s přihlédnutím k této změně.
Přetaktování bylo opravdu snadné. Ihned na první pokus systém najel při přechodu z 200MHz na 250MHz FSB. Maximální hodnotou bylo tentokrát 286MHz stabilně, což je zřejmě nějaké magické číslo u testovaných desek. Maximum mého procesoru je přes 300 FSB, což zvládla zatím je deska ASRock. Až do udávaných 286MHz bylo vše na první pokus, nebyl problém s ničím. Snížil jsem děličku pamětí (podtaktoval jsem je), ale ani tak víc nešlo. Systém nenaběhl.
Malou chybu bych viděl v tom, že po přehnání nastavení musíte systém nahodit až po vytáhnutí jumperu. Nefunguje to jako u Gigabyte a podobných, kde Vám počítač nabídne sám přechod na poslední známé nastavení. Jinak si nejde na nic stěžovat. Deska byla při testování maximálně stabilní. Nevyskytl se žádný problém. Teplota chipsetu byla, jak jsem již zmínil, opravdu překvapivá - systém se zbytečně nehřál. Malou obavu snad máme jen v kombinaci s operačním systémem na bázi Linuxu, kde v minulosti s kvalitou ovladačů čipové sady ATI zrovna neexcelovaly.
Použité komponenty
- CPU AMD Athlon 64 3000+ 1.8GHz 512kB sAM2
- RAM GEIL Ultra 667MHz 1024MB single (3-4-4-8)
- Zdroj Fortran Bluestorm 350W
- GK ASUS Ati Radeon EAX1950pro 256MB
- HDD Seagate AS 320GB SATA
- OS Windows XP + PS2
|