Strana 6 z 8
- Taktování, provoz a praxe
Nemá smysl to tedy komplikovat a jen stručně. P9X79 desku už jsme v testu měli a dnes testované modely mají v podstatě stejné komponenty a tedy stejné možnosti.
Omezeni jsme hlavně chlazením. Používáme konvenční vzduchový chladič NOCTUA NH-D14 SE 2011. Ten ale 130W Core i7 procesor s podstatně zvýšeným TPD klidně 200W+ při taktování někam k 5GHz, nemá šanci bezpečně uchladit. Takže se s ním nemá smysl pouštět, neudrží to ani náhodou. Končí někde kolem 4,6-4,7GHz. S vodním chlazením od Intelu se dá dostat k 4,8-4,9GHz a na Rampage Extreme i 5GHz (U šestijádrových modelů)!
U testovaných P9X79 modelů se vzduchovým se budete dostávat někam k 4,5-4,6GHz, a ani P9X79-PRO není výjimkou. Dokonce to na ní jde o něco lépe a má lépe chlazený čipset než základní P9X79 model. Ve výsledku je to ale samozřejmě stejné. Domácí taktovači tak budou spokojení.
Ve všech případech mají ASUS X79 desky UEFI BIOSy, které lze ovládat i myší - nicméně používat je nemusíte, snadno většinu věci nastavíte a nataktujete z prostředí Windows přes utility, které ASUS poskytuje, dokonce se to dokáže vytaktovat i samo, ale většinou jen někam k 4,0 GHz.
Zde jsme se zaměřili na spotřebu celé sestavy ve stejných podmínkách a také chlazení. Pokud jde o spotřebu, měly by se projevit rozdíly, hlavně co se týká kvality komponent a síly kaskád.
Vyšší výbava zpravidla znamená vyšší spotřebu. Rozdíly jsou nicméně akceptovatelné.
Pojďme udělat závěrečné zhodnocení a doporučení ….
|