Strana 7 z 8
- Základní desky ASUS X79 a jejich výběr
Máme tedy v podstatě otestovány všechny "běžné" X79 základní desky společnosti ASUS pro "běžné" uživatele a počítače. Jak vidíte, nabídka společnosti ASUS pokrývá celé cenové rozpětí od zhruba 5500 do 10 000 korun vč. DPH.
Hned na úvod musíme říci, že dražší deska automaticky neznamená nějaký značný výkon navíc. Rozdíly mezi modely jsou velmi malé, v řádu jednotek %. Ale co také čekáte, když čipsetové řešení je vlastně stejné. Samozřejmě u luxusnějších modelů, hlavně těch určených na OC je vidět trochu lepší vyladění. Běžný uživatel, který netaktuje, však nebude tyhle rozdíly asi moc řešit. Co řešit už bude, je výbava a určení desky.
- Jakou ASUS X79 desku a proč?
Pokud chcete prostě jen výkonný PC, nezajímá vás extrémní taktování, nepotřebujete BT či WiFi, bude vám více než s přehledem stačit už tak dost bohatě vybavená a kvalitní ASUS P9X79 za nějakých 5700 korun vč. DPH. Za tuhle cenu nabídne zhruba 85% ze všeho toho, co nabízí ty dražší desky. Nicméně pro potřeby běžného uživatele je to pořád blízko 100% toho, co skutečně potřebuje a požaduje.
Se základními deskami je to jako se sportovními, či skoro závodními auty. Není problém udělat rychlé auto, ale pokud chcete být ještě nejrychlejší, každá sekunda, každé zlepšení stojí ohromné peníze i úsilí, takže poměry cena-výkon atd. jdou zkrátka stranou.
Pokud tedy jako uživatel nechcete jen ten "základ" P9X79, ale chcete opravdu hodně výbavy a využijete i T, tak si připlatíte na dnes představnou PRO verzi. Vyjde vás zhruba o 900 korun dráž, ale získáte prostě o něco více. A pokud vám ani to nestačí, je tu ještě model DELUXE, nabízející po stránce výbavy snad všechno, co jen si lze představit, včetně WiFi atd. Příplatek na něj už je ale vyšší a proti základní P9X79 si připlatíte 2500 korun.
ASUS ale myslí i na profesionálněji zaměřené uživatele. Takže je tu ještě model P9X79 WS s taktéž velmi bohatou výbavou, bohatší hlavně v oblasti slotů pro grafické karty a podpory XEON procesorů. Stojí v podstatě to samé, co DELUXE edice zaměřená pro běžné uživatele. Výběr mezi těmito deskami je tedy jasně daný a každý uživatel si může zvolit přesně zaměřený model pro své potřeby. A tím bychom mohli vlastně skončit, protože řada P9X79 pokrývá potřeby téměř všech uživatelů a zájemců o kvalitní, výkonnou a vybavenou desku.
- Unikátní, specifičtěji zaměřené modely ASUS X79
Jenže ASUS se rozhodl udělat ještě X79 desky více specificky zaměřené. Takže tady máme ještě trojici desek série R.O.G. RAMPAGE IV a samostatný model SaberTooth X79. Zatímco SaberTooth je na ostatních levnějších Intel i AMD platformách velmi populární, protože za velmi slušnou cenu nabízí bezkonkurenčně nejlepší a nejkvalitnější zpracování, v segmentu X79 desek to má s tímto problém. Nejde o to, že by snad nenabízel stejně jako ostatní SaberTooth desky to nejšpičkovější a nejkvalitnější zpracování pro dlouhodobý bezproblémový provoz, problém je, že všechny ASUS X79 desky jsou vlastně kategorie high end, a podobně kvalitní zpracování je u nich vlastně standardem. Odlišit kvalitou zpracování SaberTooth X79 od modelů P9X79 či Rampage IV je tak trochu problém.
Opravdu si nedovolím tvrdit, že by proti SaberTooth X79 byly ostatní ASUS X79 desky nějak levněji a méně kvalitně zpracované. ASUS se snažil samozřejmě trochu SaberTooth odlišit, takže ji prezentuje jako nejlépe chlazenou X79 desku vůbec. Použil k tomu i aktivních chladičů. Desku jsme testovali, a ano, je velmi dobře chlazená, ale to jsou i ostatní ASUS X79 modely a bez aktivních ventilátorů. Jinými slovy, SaberTooth X79 má na této platformě trochu problém, protože to, čím je tato série desek zajímavá všude jinde, tedy superkvalitním zpracováním, je u X79 série desek ASUS běžná věc. Takže SaberTooth X79 alespoň zůstává unikátní TUF vzhled, rozhodně špičkové zpracování i výbava a rozdíl od ostatních ASUS X79 desek je hlavně 5 let standardní záruky. Ostatní X79 modely mají 3 roky. SaberTooth X79 lze tedy bez problémů doporučit, ale jeho výhodnosti proti jiným X79 modelům je minimální, není v postavení, v jakém jsou SaberTooth modely u jiných platforem. Stojí značných 7700 korun vč. DPH, což je blízko lépe vybaveným P9X79 DELUXE a WS a také modelům ROG.
Právě ROG jsme si nechali na konec. ROG série, v tomto případě RAMPAGE IV X79, jsou desky specificky zaměřené na hráče a overclockery. Slušné taktování více než dostatečné běžnému domácímu uživateli, zvládne levou zadní každá ASUS P9X79 deska, RAMPAGE IV desky jsou zaměřené na maximalisty. Nabízejí tedy specifickou výbavu, funkce a příslušenství pro extrémní OC, což ale není věc, jež by normální domácí uživatel využil. Jejich výkon a vyladění je ale i v běžném testování opravdu špičkový, stejně jako vzhled atd.
Asi nejatraktivnějším modelem v rámci X79 ROG desek je RAMPAGE IV GENE. Kromě neoddiskutovatelné kvality a vyladění, je tahle deska zajímavá tím, že je menšího formátu mATX. Takže se na ní dá postavit maximalisticky výkonný PC i v relativně velmi malé skříni. Její cena je 7400 korun vč. DPH. Pokud chcete o trochu více výbavy, kterou umožní osadit větší rozměry klasické ATX desky, budete pokukovat po větší Rampage IV Formula. Stojí kolem 8100 korun vč. DPH.
- Maximalismus na konec ...
Skutečně zvláštní kapitolou je model Rampage IV Extreme X79. Opravdu nebudeme nijak přehánět, když řekneme, že patří k nejlepším základním deskám na světě, a pravděpodobně je vůbec tou nejlepší. Rampage IV EXTREME je skutečně extrémní model. Nabízí maximální kvalitu, výbavu, výkon i pro toho nejnáročnějšího uživatele. Je výrazně zaměřen na extrémní OC, pro které má výbavu i příslušenství, jakým se žádná jiná deska nemůže chlubit.
Tahle deska neuznává žádné kompromisy, je to pravá Formule 1 na poli základních desek. Ačkoliv levnější ROG modely nabízejí zhruba 90-95% toho, co ona, právě ten zbytek je tím, co tuhle desku staví na absolutní vrchol nejen ASUS základních desek, ale základních desek pro běžný PC obecně. Pokud se ptáte na cenu, řekneme to asi tahle, stojí 10 tisíc a pokud se na ní musíte ptát, není to model pro vás ;).
|