A jaké konkrétní desky, konkrétní technologie se nám letos líbili nejvíce, a které naopak nelíbili? Začněme opět od toho horšího, abychom skončili pozitivně u povedených věcí.
Negativní trendy a přešlapy na poli základních desek v roce 2018
Hned několik věcí se nám určitě nelíbilo. Určitě se na trhu objevilo pár nepříliš dobrých základních desek, mě osobně ale zaujali hlavně tři trendy/přešlapy, kterých se výrobci desek v roce 2018 dopustili.
Vydávání 4fázové napájecí kaskády za 8fázovou apod.
Hned u několika základních desek různých výrobců se tento trend v roce 2018 objevil a řekl bych že to hraničí s podvodem. U některých desek, zejména střední třídy, výrobci uvádějí vlastně dvojnásobný počet napájecích fází, než deska reálně konstrukčně má. Nejčastěji šlo o modely vybavené 4fázovým napájením, u kterého výrobce tvrdí, že má 8fází (nebo 6+2 apod.). Tahle věc mě docela dost vadí.
Je to prostě klamání spotřebitele. Technicky to může být i problém v praxi v případě taktování, kdy zejména u žravějších procesorů prostě ta 4fázová kaskáda bude limitací (v extrémech). Obecně se navíc v roce 2018 zejména ASUS a Gigabyte vydaly u středních a levnějších desek cestou, kdy napájecí kaskádu hodně zjednodušovaly. Situaci zachraňovalo MSI, které alespoň u některých levných desek má někdy i o třídu lepší řešení napájení, i když marketingově budou výrobci tvrdit, že tomu tak není. Já jen doufám, že výrobci desek tento trend zvrátí a na napájecí kaskádě se prostě šetřit nebude. A 8 fází bude 8 fází ne 4 apod..
Nedodržování základních parametrů CPU v auto režimu nastavení
Letos jsme byli svědky také případů, kdy výrobci desek fakticky ovlivnili recenze a vnímání produktů zejména procesorů Intel. Konkrétně u Core i9-9900K a Core i7-9700K došlo k tomu, že výrobci desek u TOP špičkových Z390 modelů, se kterými se tyto procesory testovaly na většině magazínech, nedodržovali jejich základní specifikace. U některých modelů tak docházelo k tomu, že i v „auto“ nastavení, ve kterém uživatel předpokládá defaultní nastavení, docházelo k překračování TDP procesorů, a tedy fakticky navyšování výkonu taktováním čipu.
Konkrétně Core i9-9900K může jít na všech jádrech až na 4,7GHz, ale zároveň musí dodržovat 95W TDP, což samozřejmě s tímto taktem není možné, takže reálně tento procesor jede mnohem níže, což má zásadní vliv na výkon, ale také na provozní vlastnosti. Nicméně u některých TOP modelů desek výrobci ignorovali ten TDP limit a nechávali procesor jet na plných 4,7GHz ovšem s TDP tomu odpovídajícím (140W+ TDP) kdy tohle ale uživatel nevěděl (jen se divil extrémní spotřebě a zahřívání). Výrobci desek se snažili získat ve srovnáních desek výhodu nad konkurencí a ukázat, že jejich deska je výkonnější, což ale je podvod, protože pokud jedna deska dodržuje specifikace Intelu a jeho procesoru a druhá nikoliv, i když se tváří, že ano, tak to není výkon desky, co dělá rozdíl, ale výkon CPU, který je nataktovaný. A to se přesně dělo na některých modelech. Je na to pěkné video:
Díky tomu tak mnohé recenze procesorů Intel Core i9-9900K a Core i7-9700K ukazují tyto procesory s vyšším výkonem a při naprosto nepřijatelných provozních vlastnostech, než jak na tom tyto procesory skutečně v základu jsou a na 99% deskách skutečně jedou. Mnozí recenzenti si toho dosud nevšimli. Problém to je navíc i proto, že kromě TOP modelů jinak výrobci přísně dodržují TDP v základu, u některých levnějších desek nejde vlastně ani o moc zvýšit, protože nemají tak dobré napájení ani chlazení. Já doufám, že výrobci desek si na tohle dají pozor. Ano, je těžké odlišit se proti konkurenci, když výkon desek je velmi podobný, ale určitě není správné nechat nataktovat procesor a tvářit se, že je vše nastaveno v základu a za ten lepší výkon může zázrakem „lepší odladění desky“.
Limitovaná nebo žádná nabídka mATX
a mini-ITX desek pro AMD AM4 platformu!
Zatímco na Intel B360/Z370/Z390 platformě nabízí jednotliví výrobci velký výběr mATX a mini-ITX desek, z nějakého důvodu je pro AMD platformu nabídka těchto desek nejen velmi limitovaná, ale dokonce schází úplně. A nedokázal jsem ze žádného výrobce dostat rozumné a uvěřitelné vysvětlení, proč tomu tak je. Slyšel jsem názor, že je to jedna z cest, jak limitovat nástup AMD platformy v některých segmentech, kdy zkrátka chybějící nabídka desek odradí část uživatelů a ti tak skončí u Intelu, pro který výrobci vyrábějí více desek apod. Nevím, každopádně reálný problém to je.
Gigabyte, ASUS i MSI mají nabídku i levných mini-ITX a mATX desek v rámci Intel B360/Z370 platformy, ale z nějakého důvodu, Gigabyte nemá žádnou mini-ITX A320, a vůbec žádnou mini-ITX nebo mATX v rámci X470! ASUS to samé, neexistuje mini-ITX A320, nemá ani cenově dostupnou mini-ITX B450 a chybí opravdu kvalitní mATX B450 a X470, která ale existuje od ASUSu v rámci Intel platformy ve stejných cenových třídách. Náhoda? Mluvím hlavně o ASUS a Gigabyte, jako o dvou největších výrobcích, kteří tvoří většinu prodejů a mají mít tedy řešení pro všechny (nemají). Situace je ale podobná i u MSI, která také nemá žádnou levnou A320 desku v mini-ITX formátu, i když pro Intel platformu ji v této cenové hladině nabízí, a stejně tak nemá žádnou kvalitní X470 desku ve formátu mATX.
Jsem velmi zklamaný z výrobců desek v tomto ohledu, protože absence kvalitních mATX desek, nebo naopak levných mini-ITX je velmi očividná, velmi ovlivňuje výběr a stavbu PC a vážně nechápu, proč když na Intel platformě nabídka existuje, a to i nových modelů s „novými“ čipsety uvedenými v roce 2018, proč v rámci AMD platformy je nabídka limitovaná, anebo vůbec není. Za náhodu to nepovažuji, stejně tak to nepovažuji za opomenutí a určitě to není ani tím, že by o tyto formáty desek v rámci AMD platformy nebyl ze strany zákazníků zájem. Příští rok budou mít výrobci desek další příležitost tohle napravit, tak uvidíme. Každopádně především neexistující kvalitní mATX deska na AM4 i TR4 platformě je pro mě osobně problém a zklamání.
Abychom už přešli na veselejší notu a podívali se na to, co se dařilo, tak tu mám ještě jeden trend, který se mě naopak u základních desek v roce 2018 líbil:
Krok správným směrem: Návrat heatsinku na chlazení kaskády!
Během posledních mnoha let výrobci desek prakticky přestali používat klasické heatsink řešení chlazení napájecí kaskády. Nahradily je prostě velké bloky kovu, které spíše než funkční, plnily estetickou roli. V horším případě desky neměly vůbec chlazenou kaskádu. Obojí začal být dost problém s velkým nárůstem spotřeby procesorů, kterého jsme svědky v posledních 2 letech.
V roce 2018 se ale konečně objevilo několik desek, které se vrátily k heatsink konstrukci hlazení. Tedy tomu používání klasických hliníkových žeber, což výrazně lépe odvádí teplo, než ty obří kusy kovu, které výrobci dosud používali. I ty jsou stále používány, ale letos se u několika i levnějších desek objevily funkčnější řešení, kdy ten pasiv není blokovaný nad zadními výstupy nějakým panelem, ale přesahuje ty výstupy tak, že tedy plní roli pasivu, přes který je hnán vzduch. Obě řešení mají velmi zásadní přínos a rozdíl v praxi činí i desítky °C. Jsem zkrátka rád, že výrobci desek se konečně vrátili zpět k funkčnějšímu řešení.
Nejzajímavější základní desky roku 2018
Vybírat jeden konkrétní model desky a označit ho za nejlepší dost dobře nejde. Nicméně během roku jsme testovali spousta zajímavých i méně zajímavých desek a pár modelů rozhodně utkvělo v paměti. Dobrá deska nemusí být nutně drahá deska, ale samozřejmě obvykle u drahých desek je k vidění hodně zajímavého i zajímavé posuny.
Tahle deska je asi nejlepší levnou základních desek na trhu a stále si myslím, že se u ASUSu nějak spletli, protože nic podobného za podobnou cenu jinak ASUS nikde nenabízí. Tahle mATX deska má totiž parádní design i zpracování, včetně kvalitního integrovaného zvuku, což prakticky žádná jiná mATX deska za 2500 korun nemá.
Co mě zklamalo, že ASUS tento model v této kvalitě a výbavě neuvedl v AMD B450 verzi. Tohle je přesně to, co ASUSu v rámci AMD B450 nabídky úplně chybí.
MSI B450M MORTAR (TITANIUM)
Pravděpodobně nejlepší levná deska pro AMD. Má solidní napájecí kaskádu, což se o některých konkurentech úplně říci nedá. Má funkční řešení chlazení a jediné co mě osobně mrzí je použití toho méně kvalitního integrovaného zvuku. Chybí tam ALC 1220, jinak by to byla prakticky perfektní deska.
MSI ji nabízí v černé verzi a také v parádní unikátní bílé. Cena kolem 2500 korun je velmi dobrá.
Není úplně perfektní, ale je to velmi pěkná, funkční a cenově vybavená mini-ITX deska za rozumnou cenu pro AMD RYZEN. A takových na trhu mnoho není. Osobně doufám, že Gigabyte tuhle desku vylepší v další generaci, slušel by jí lepší zvuk včetně digitálního výstupu, a také druhý M.2 slot.
Ale jinak mě velmi zaujala. Zejména s ohledem na dostupnou cenu a nový pěkný design.
Tohle je naopak asi nejlepší mini-ITX deska pro RYZEN, cena je sice trochu přehnaná, ale zpracování a výbava je absolutně TOP.
ASUS opět zopakoval tu podivnou strategii, kdy tuhle jednu desku prodává pod dvojím názvem za dvojí cenu, i když se liší v 1 až 2 nepříliš podstatných prvcích. Cena je vysoká v obou případech, ale design je parádní.
Horký kandidát na nejlepší desku roku 2018. Gigabyte přepracovalo vlastní design a přidalo řadu zajímavých prvků včetně úplných novinek. Tahle deska je naložená výbavou až po střechu a má věci, co jiné desky nemají či nikdy neměly. Je škoda, že tento model je určený pro absolutně nezajímavou platformu nezajímavých předražených COFFEE LAKE procesorů a nevyšel třeba jako X399 verze.
Gigabyte sice vydalo také pěknou podobnou X399 desku, ale s o něco starší verzí tohoto nového designu i zpracování výbavy (brzy budeme mít recenzi).
Z téhle desky, jejího provedení a výbavy jsem byl letos asi nejvíce překvapený. Tohle je návrat MSI na úplný vrchol, nejlepší deska své generace na trhu vůbec. Navíc MSI překvapilo a potěšilo i designem, protože u většiny současných desek je design MSI poněkud nudný (s výjimkou TITANIUM edic). Každopádně tahle deska je fenomenálně dobrá a povedená s ukrutně silným napájením i pro přetaktovaný 32jádrový Threadripper a výbavou je naložena maximalisticky, včetně úžasného PCIe „nástavce“ pro M.2 disky. Navíc vyšla v době, kdy nic podobného konkurence neměla. Prostě MSI se tímto modelem hodně vytáhlo.
Těchto 5 základních desek mě tedy v roce 2018 během našeho testování asi nejvíce zaujalo. Ale samozřejmě testovali jsme i další povedené modely, tyto ale prostě zaujaly nejvíc. Než to ukončíme, mám tu ještě zhodnocení a vzkazy pro naše tři populární výrobce a partnery …